folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversitede Okurken Yüksek Lisans Yapmak

Üniversitede Okurken Yüksek Lisans Yapmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Bir arkadaşım bahsetti, tercih döneminde okulları dolaşırken Kültür üni. de birisiyle karşılaşmış sohbet etmişler kız ona şuan bir TUBİTAK projesi yaptığını ve 3.sınıf(4 deolabilir) olduğunu okulu bitirdiğinde proje sayesinde yukseklisans yapmış olucağını soylemiş.

İnternette biraz araştırmaya çalıştım ancak konuyla alakalı birşey bulamadım,yani değil nasıl yapılır boyle birşey varmı goremedim.

Yurt dışında varmış,mesela siz birşey buluyorsunuz veya yapıyorsunuz kurul size 'yahu bu çocuk zehir zehir' diyip doktora unvanı bile verebiliyormuş ancak turkıyede boyle birşey yokmuş

Tabi yok mu? yapabilenmi yok onu bilmiyorum

Konuyla alakalı bilgisi olanlar, hangi alanlarda yapılabilir, yapmak ıcın ne gerekır, mezun olunduğunda yukseklisns yapmıs gıbı unvanı kım verıyor.

Birde mesela bir sinir biliminde,yuksek lisans yapıpı beyin uzerine calısmak var, bide başka bir alanda yuksek lisans yapıp sineklerin yumurtlama evreleri uzerine çalışmak var.Yani bu lisanstayken yuksek lisans yapılabilen programlar hangılerı nekadar geçerli?

MOD: KONU NEDEN GENELDE?

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

http://yukseklisans.com.tr/tezsiz-yuksek-lisansta-ales-sarti-kalkti.php

öyle birşey göremedim ama burası türkiye

her an herşey olabilir yada olamaz. ne garanti ki.

futurist tarafından 22/May/14 12:22 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

Her fakultede boyle ziyalar var :D anca olsa olsa ders dönemini alıp 1 yıl y.lisanstan eksiltebilir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

izninle konu gelmişken birey sorsam :

2 gündür site site geziyorum.okumadık yer kalmadı kafam fena karıştı.

kimisi akedemik düşünmüyorsan yüksek lisans gereksiz derken kimi tezsiz gereksiz diyor.

kimisi önemi yok sadece hava olsuna okunuyor deniyor.

kimisi şimdilerdeki uzaktan eğitimi destekler işini yaparsın bu arada çalışırsın derken , kimisi saçma diyor.

biriside bölüm değiştreceksenin yüksek lisansta yüksek bir şey öğretmiyorlar yeni lisans okuyun diyen var

MBA programları hakkında ne düşünüyorsunuz mesela. yada iktisadi diğer bölümler için?

keşke okumasaydım dedim ama artık çok geç fikri olan yüksek lisans yapanlar ne diyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Şöyle olabilir,

a) Hocalarından biriyle anlaşmıştır, tübitak projesini makale saydıracaktır tezli yükseğe başlayıp sadece dersleri alıp mezun olacaktır.

b)Hocalarından biriyle anlaşmıştır, tübitak projesini yüksek derslerine saydıracaktır, kayıt yaptırıp hiç uğraşmadan bir sene boş takılarak yüksek yapmış olacaktır.

c)Çift anadalcıdır, ilk anadalından sonra yükseğe başlamıştır, yükseğin derslerini ikinci anadala seçmeli saydırıyordur, tübitak projesini teze saydırır, bitince yüksek mezunu da olur.

d)İki yıllık mezunudur önceden, yükseği ordan başlatmıştır, 4 yıllık lisans mezuniyetiyle yüksek mezuniyeti aynı zamana denk gelecektir.

Başka bir şey aklıma gelmiyor. Yalnız lisans mezunu olmadan yüksek lisansa resmi olarak başlayamazsın, bu kesin net. Yani hem lisans diplomamı aldım aynı anda yüksek diplomamı da aldım diye bir dünya yok.

sigara değil, balık olan.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

kimisi akedemik düşünmüyorsan yüksek lisans gereksiz derken kimi tezsiz gereksiz diyor.

kimisi şimdilerdeki uzaktan eğitimi destekler işini yaparsın bu arada çalışırsın derken , kimisi saçma diyor.

biriside bölüm değiştreceksenin yüksek lisansta yüksek bir şey öğretmiyorlar yeni lisans okuyun diyen var

MBA programları hakkında ne düşünüyorsunuz mesela. yada iktisadi diğer bölümler için?

keşke okumasaydım dedim ama artık çok geç fikri olan yüksek lisans yapanlar ne diyor.

Yüksek lisansta 3.senem malum normali 2 senedir, ne okula gittiğim var ne de derslere çok girdiğim, ilk başlarda amacım güzel şeyler öğrenmekti ama çok fazla aradığımı bulamadım, yükseği uludağ da yapıyorum bu arada, ben şuan ne sebepten girdim, sırf ünvan olsun diye, şuan çalıştığım işte bana hava harici bir katkısı yok ama başka bir kurumsal firmada mesela kısım şefi olmak için öncelikli şart yüksek lisans, mba olayında ise yine kurumsallaşmış firmalarda müdür olma durumların da bakın ben işletme masterı yaptım hem teknik adamım hem de işletmeci yönetici adamım demek için mba okuyorlar, tezsiz olayı ise sadece ünvan alıyorsun sonrasına ilerleyemiyorsun.

Benim görüşüm yap derim kaybetcek bir şeyin yok artısı er yada geç olacaktır.Tezli yap, belki çalışırken yaptığın tez sayesinde san-tez denilen destekten faydalanırsın yada iş ortamında işe yarar eleman olursun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    syklops bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Yüksek lisansta 3.senem malum normali 2 senedir, ne okula gittiğim var ne de derslere çok girdiğim, ilk başlarda amacım güzel şeyler öğrenmekti ama çok fazla aradığımı bulamadım, yükseği uludağ da yapıyorum bu arada, ben şuan ne sebepten girdim, sırf ünvan olsun diye, şuan çalıştığım işte bana hava harici bir katkısı yok ama başka bir kurumsal firmada mesela kısım şefi olmak için öncelikli şart yüksek lisans, mba olayında ise yine kurumsallaşmış firmalarda müdür olma durumların da bakın ben işletme masterı yaptım hem teknik adamım hem de işletmeci yönetici adamım demek için mba okuyorlar, tezsiz olayı ise sadece ünvan alıyorsun sonrasına ilerleyemiyorsun.

Benim görüşüm yap derim kaybetcek bir şeyin yok artısı er yada geç olacaktır.Tezli yap, belki çalışırken yaptığın tez sayesinde san-tez denilen destekten faydalanırsın yada iş ortamında işe yarar eleman olursun.

sınava başvururken bankada oturup düşündüm sınava girdim başvurular başladı hala düşünüyorum :)

tereddüt ettiğim şey illaki birşeyler öğrenilir eminim ama 2 yılını oraya vereceksin. 2 yıl karşılığında alacağım şeyle ilgilieniyorum.

muhasebe kursuna gitmiştim. 3 ay sürdü ama deki 3 aylık müfredat konularını adam akıllı oturup kendin çalışsan 2 haftada rahat bitirmiştin.

mesela ben iktisat okudum ama kapalı çarşıdaki ilk okul mezunu bir esnafın eline su dökemem mesela.

benim beklentim sosyalite olarak farklı bir ortam görmek,  iş hayatı olarak bilgi sahibi olmak,

bu arada çalışmak, çok ilerdidede kendi işimi yapmak. akademik beklentim yok.

yorumun birinde tecrübe MBA den daha değerli , çünkü öğrendiğin müfredat değişip duruyor demiş :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

@futurist Yüksek Lisans programlarında bir şey öğretilmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Aslında işin bu kısmı ilgili enstitütüde görev alan hocalarla alakalı. Şu an lisans öğrencisiyim henüz fakat kendi hocalarımın yüksek lisans ve doktora öğrencilerine bir şey öğretmediğini söylemem haksızlık olur. Ancak şu bir gerçek ki ister lisans ister y.lisans ister doktora vs. hangi düzeyde olursa olsun bir öğrencinin hocalardan alacağı şey kısıtlıdır. Kendi cehdine kalmış bir durum. 

Tecrübe meselesi ise teori ve pratiğin başa baş olmaması ile alakalı. O bahsettiğin esnaflar ekonomik krizleri görmüş, kur dalgalanmalarının, devalüasyonların ithalat ve ihracata etkisi gibi mevzuları çocuklarına ekmek götürememe kaygısıyla birebir yaşamış insanlar. Adamların Keynes'le Smith'le kaybedecek vakti yok :) Tıpkı diplomasi tarihini okuyan öğrenciyle diplomatların bir olmaması gibi. Fazla kafaya takılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Y.lisans yaptığın vakit teoriden pratiğe geçiş için de fırsatlar önüne illa ki çıkacaktır.

Edit : Esas konuya yazmayı unuttum. Hocam o yüksek lisans yapma mevzusu değil de bilmem kaç derece ile bitirince bir yıl yüksek lisanstan kazanılıyormuş gibi bir şeyler duymuştum ben de. Tabi saçma geldi orası ayrı.

literatur tarafından 22/May/14 14:02 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    yazmadan edemedim sncr"..cehdine kalmis." :D

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Bir arkadaşım bahsetti, tercih döneminde okulları dolaşırken Kültür üni. de birisiyle karşılaşmış sohbet etmişler kız ona şuan bir TUBİTAK projesi yaptığını ve 3.sınıf(4 deolabilir) olduğunu okulu bitirdiğinde proje sayesinde yukseklisans yapmış olucağını soylemiş.

İnternette biraz araştırmaya çalıştım ancak konuyla alakalı birşey bulamadım,yani değil nasıl yapılır boyle birşey varmı goremedim.

Yurt dışında varmış,mesela siz birşey buluyorsunuz veya yapıyorsunuz kurul size 'yahu bu çocuk zehir zehir' diyip doktora unvanı bile verebiliyormuş ancak turkıyede boyle birşey yokmuş

Tabi yok mu? yapabilenmi yok onu bilmiyorum

Konuyla alakalı bilgisi olanlar, hangi alanlarda yapılabilir, yapmak ıcın ne gerekır, mezun olunduğunda yukseklisns yapmıs gıbı unvanı kım verıyor.

Birde mesela bir sinir biliminde,yuksek lisans yapıpı beyin uzerine calısmak var, bide başka bir alanda yuksek lisans yapıp sineklerin yumurtlama evreleri uzerine çalışmak var.Yani bu lisanstayken yuksek lisans yapılabilen programlar hangılerı nekadar geçerli?

evet olab

evet olabılır smdı bır kac yolu var bunun . 

1. eger kı kısı veterıner fakültesi okuyorsa , diş hekimliği okuyorsa yanı hazırlık harıc 10 dönem eğitim alıyorsa yüksek lisans mezunu olarak diploma alıyor tezsiz olarak. doktora yapmak ıstedıgınde cok daha kısa sürede yapıyor. 

2. bu kısı daha önce lisans bitirdiyse su anda yenı bır fakulte d eegıtım görse bile yükseklisans yapabiliyor. ben bi ara araştırmıştım sonra uğraşamam diye vazgeçtim. bunlarda dışında yok bır alternatıf. bızım ulkemızde yok sen cok zekısın hadı surdan basla unıversıteyı okumadın say ı gec akademık anlamda karıyer yapmak bıle o kadar zor kosullarda oluyor ki . çok ütopik geliyor insana 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    5Agustos1921 bunu yazdı
    yazmadan edemedim sncr"..cehdine kalmis." :D

xD Eyw bndkzyrmbr

Toplam Hit: 2811 Toplam Mesaj: 17