folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Uydu Alıcısının Kablosundan Su Geliyor ?

Uydu Alıcısının Kablosundan Su Geliyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Sinyal yok yazısı çıkıyor görüntü sürekli kare kare oluyordu en sonunda komple gitti. Söktüm baktım çatıdan gelen kablonun içindeki bakır tel ıslak. Uydu alıcısını söküp içine baktım kablonun girdiği giriş içeriden paslanıp çürümüş. Allah korusun yangında çıkartabilirdi. Mahalledeki uydu işleri yapan esnafa sordum çatıdan gelen kablo dandik ise zamanla güneşten vs çatlayıp yağmur suyunu içine alıyor sonra boru gibi televizyona kadar getirir dedi. Böyler bir şey var mdır dostlar ?

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

aynen hocam kablo dandikse çatlayıp su alıyor içine genelde,

http://www.noktasiparis.com/f-konnektor-coklayici-uydu-kablo-coklayici.html

geçici ve maliyetsiz çözüm olarak şundan alıp eve gelen kabloyu buna bağla yeni bir kabloyla ek yapıp uyduya gir

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Yeminle aklıma şu geldi, şaka sandım bunu da: http://arsiv.sabah.com.tr/2001/06/26/g04.html

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Kablonun dandikligi değildir hepsini buna baglamayın yıllarca yaz kış o kablo çatıda tabi haliyle ye güneşi ıslan ye donu çözül deforme olacak muhakkak dışarda duran kablolarınızı bir kaç yıl sonra değiştirin yıllarca durmasın orda 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Paşa.
    OkudukdaNeOldu
    OkudukdaNeOldu's avatar
    Erkek

Konuyu hortlattim kusura bakmayın 😊

Antenleri balkona alsak olmaz mı ? İlla üstü açık olmak zorunda mı?

Misal sunu alsam kibleye çevirsem ev içinde anten niyetine kullanabilir miyim ?Yoksa bunlar sadece karasal yayınlar için mi geçerli.

https://www.philips.com.tr/c-p/SDV8622_12/dijital-tv-anteni 

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

http://www.hepsiburada.com/philips-spn4085b-8-li-3600joules-3m-siyah-akim-koruyucu-priz-p-BS43093

bu in out olayı nedir ?

duvardakini buna takp out tan çıkış yapıyor lnb yi mi koruma altına alıyor ?

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Kabloyu aşırı güneş alabileceği yerlerden uzak tutmalısınız, gerekirse bir kısım alandan geçirirken bir boru gibi koruyucu kalkandan geçirmelisiniz, böylece çatlamaz ve içine yağmur suyu girmez.! 

Anlatmaya gayret ettiğim boru damın üzerinde olan kısım kadar bir metrajı ilgilendirir.. Eve kadar çekmeniz gerekmez, zaten bina yanlarından sarkıtmışsanız çok fazla aşırı gelecek bir yanma ile yüz yüze olmayacağından kolay çatlamayacaktır. Yinede kabloların belli bir ömrü vardır, 5 yıl kullanmış olduğunuz bir kabloysa çürümüz olabilir değiştirmelisiniz.

ShockMan tarafından 06/Ara/17 04:36 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    rapidhacker550 bunu yazdı

http://www.hepsiburada.com/philips-spn4085b-8-li-3600joules-3m-siyah-akim-koruyucu-priz-p-BS43093

bu in out olayı nedir ?

duvardakini buna takp out tan çıkış yapıyor lnb yi mi koruma altına alıyor ?

bunu açıklayabilecek var mı ? koaksiyel kabloyu mu koruyor ?

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexelebek
    alexelebek's avatar
    Erkek

Merhaba,

Bi dunya cevap yazilmis ama bu kabloyu korumanin en basit cozumunden bahsedilmemis. Kabloyu plastik bir borunun icinden gecirmek ve canak antenin LNB girisinde su dirsegi diye tabir edilen "O" seklinde verilen bir kavis herseyi halleder. Yagmur-gunes ne kadar siddetli olursa olsun, plastik boru icerisindeki esas kablomuza isleyemez. Kablonun dayanimi neredeyse omurluk olur. Ben iklim sartlarina maruz kalabilecek her turlu dis tesisatta bu yontemi kullanir ve gerekirse silikon ile desteklerim.

Another day another death another sorrow another breath...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    alexelebek bunu yazdı

Merhaba,

Bi dunya cevap yazilmis ama bu kabloyu korumanin en basit cozumunden bahsedilmemis. Kabloyu plastik bir borunun icinden gecirmek ve canak antenin LNB girisinde su dirsegi diye tabir edilen "O" seklinde verilen bir kavis herseyi halleder. Yagmur-gunes ne kadar siddetli olursa olsun, plastik boru icerisindeki esas kablomuza isleyemez. Kablonun dayanimi neredeyse omurluk olur. Ben iklim sartlarina maruz kalabilecek her turlu dis tesisatta bu yontemi kullanir ve gerekirse silikon ile desteklerim.

:) Aynısını senden önce yazmış olmam biraz yazın için ironik olmuş..

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Teori ve pratik her zaman farklıdır. 

Şu ana kadar sanırım 10bin metre daha fazlası da olabilir  anten kablosu çekmiş olarak konuya net cevap getireceğim :) 

kabloda kesik vardır ve şu cekiyordur. Kablo ve cihaz/TV de ki tuner de zamanla siyah kir tarzı yapmaya başlar. Oksit yapar ve sinyal yok der. Çok çok ileri seviyelerde tuneri bozar , yangın çıkarmaz. Mahallede ki esnaf doğru söylemiş :) 

Yok kabloya silikon sık yok plastik boru geçir filan gerek yok hocam zaman kaybetme. Anten kablosu sonuç olarak , kamera ya da farklı birşey değil en dandigi 3-5 sene çalışıyor normal durum da bakinca esnafda 3-5 sene de 20-30lira kazansın :) 

İşin ince laf dokundurmasini yaptıktan sonra devam edeyim :) 

Bir esnafa ya da inşaat malzemeleri satan yere gidiyorsun ve en kalinindan  ( rg6 u6 ) kablo alıyorsun. Genel.de siyah - yeşil kalın kablo en iyisidir. Normal kablolardan kalın olduğuna dikkat et ama hocam. Tam terimleri yazmiyorum ki anlaşılır olsun diye ( yaz dersen normal f konnektör boyutun da kablo değil büyük konnektör bağlanacak kablodan ) esnafa en kalinindan demek işin en özeti:) 

Rg6 u6 - bakır kablo ( alacağın ve kaliteli ) 

Rg6 u4 - alüminyum kablo (1-3-5-10 sene calisir şanslıysanız ömür boyu ) 

En kalinindan bakır kablo kaç metre lazımsa al , götür tak bir daha arkana bile bakma. 

Yani silikonmus boruymus , konuda çok değişik mesajlar var :) güneş yıpratmasi filan yani gidip te 25-50krs a kablo aliyorsak güneş de yamultur rüzgarda. 

Dusunsene hocam binadayim dairelere kablo çekeceğim , belki 1000metre kablo gidecek durun surasini silikonlayim , durun surasini borudan gecireyim mi diyeceğim? En kalitelisini takarım , arkama bakmam. E hocam parası dersen de diğer kablolardan en fazla 50krs fazladır hocam. Ben metresini 2tl den satıyorum kauçuklu/bakir kablonun. 

Dediğim kabloyu al , suyun altına koy bırak orda bile çalışsın. :) 

( Herkese tavsiyem o tip kablolardir ) 

Yok hiçbiryerde bulamadım dersen de( ki küçük ihtimal)  bende çok çeşit var kablo istediğinden kaç metre ise hallederiz hocam. Ya da aklında soru olursa da elimden geldiği kadar yardım ederim. 

Kolay gelsin :) 

Toplam Hit: 2709 Toplam Mesaj: 15
uydu alıcısı