folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Uygulama Acikken Harici Mi Yoksa Dahili GPU'mu Çalışıyor ? Yada Problem Ne ?

Uygulama Acikken Harici Mi Yoksa Dahili GPU'mu Çalışıyor ? Yada Problem Ne ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Çok saçma bir sorum var. Öncelikle GTX 1080 var kasamda ama nedense oyunlarda 300 400 fps yerine 120 130 fps falan alıyorum.

Mesela bakınız Diablo 3. Bütün ayarlar HIGH'da town'da beklerken 130 fps alıyorum.

Sonra ayarların hepsini en düşüğe çekiyorum en en en düşüğe town'da bekliyorum fps : 128 :D

CSGO'da 2k en yüksek çözünürlükte 230 240 fps alıyorum.

800x600 yapıyorum herşey en düşükte 240 fps alıyorum.

Herhani big VSYNC yok. Config dosyalarından fps sınırlaması yok. ( fps_max 240 ) gibi...

Aklıma takılan kısım şu : GPU-Z ile baktığımda INTEL HD bilmemnesini göremiyorum ama Diablo 3'ünde 130 fps alması bana mantıksız geldi :D

Ayrıca CSGO'da dahili ekran kartı ile 2k'da 240 fps alamaz illaki bir GPU lazım ama low'a çekiyorum yine 240 WTF :D

Hocalar ben mal oldum kafam çalışmıyor bu sorun ne acaba ?

parçaları yazayım soran olursa diye

ASUS ROG STRIX GTX 1080 <--- GPU
    Intel i7 8700k 3.70 GHz <--- CPU

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saku
    saku's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Herkese merhaba. Çok saçma bir sorum var. Öncelikle GTX 1080 var kasamda ama nedense oyunlarda 300 400 fps yerine 120 130 fps falan alıyorum.

Mesela bakınız Diablo 3. Bütün ayarlar HIGH'da town'da beklerken 130 fps alıyorum.

Sonra ayarların hepsini en düşüğe çekiyorum en en en düşüğe town'da bekliyorum fps : 128 :D

CSGO'da 2k en yüksek çözünürlükte 230 240 fps alıyorum.

800x600 yapıyorum herşey en düşükte 240 fps alıyorum.

Herhani big VSYNC yok. Config dosyalarından fps sınırlaması yok. ( fps_max 240 ) gibi...

Aklıma takılan kısım şu : GPU-Z ile baktığımda INTEL HD bilmemnesini göremiyorum ama Diablo 3'ünde 130 fps alması bana mantıksız geldi :D

Ayrıca CSGO'da dahili ekran kartı ile 2k'da 240 fps alamaz illaki bir GPU lazım ama low'a çekiyorum yine 240 WTF :D

Hocalar ben mal oldum kafam çalışmıyor bu sorun ne acaba ?

parçaları yazayım soran olursa diye

ASUS ROG STRIX GTX 1080 <--- GPU
    Intel i7 8700k 3.70 GHz <--- CPU

Msi Afterburner yükleyip oyun içinde gpu kullanımı kontrol edebilirsin. Büyük ihtimalle çözünürlük ve ayar düşürünce gpu kullanımı düşüyor, bu yüzden yükseks fps alamıyorsun.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    saku bunu yazdı

Msi Afterburner yükleyip oyun içinde gpu kullanımı kontrol edebilirsin. Büyük ihtimalle çözünürlük ve ayar düşürünce gpu kullanımı düşüyor, bu yüzden yükseks fps alamıyorsun.

Hali hazırda GPU CPU kullanımı ölçen uygulama kullanıyorum zaten. Şuanda baktığımda Diablo3'te %90 load gösteriyor GPU için. (GTX 1080)

Düşürüp tekrar baktım %89 olarak çıktı ortalaması.  Var bir tuhaflık ama hayırlısı :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

Böyle bir sorun benim laptopta da var, tek ram stick var (1x16) ondan şüpheleniyorum, sizinki nasıl?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    TheM4D bunu yazdı

Böyle bir sorun benim laptopta da var, tek ram stick var (1x16) ondan şüpheleniyorum, sizinki nasıl?

8z2 benimkisi

GSKILL TridentZ DDR4 3000mhz 8GB x2

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

Güç tasarrufu yapmak için arka planda bi haltlar olduğuğunu düşünüyorum. Bende de durum aynı. gtx1050ti(dizüstü) kullanıyorum. En düşük ayarlarda ve en yüksek ayarlarda aynı fps değerlerini alıyorum. Ben windowsun oyun modundan şüpheleniyorum. Oyundayken sadece bildirimlerin çıkmasını engellemediği âşikar. Oyun içi programlardan da kaynaklanabilir. msi afterburner, fraps, overwolf vs.

HACKEROKAN!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

doğru mu anladım bilmiyorum

oyunun harici ekran kartıyla çalşımasını istiyorsan 

nvidia denetim masası > 3d ayarlarının yönetilmesi > program ayarları > ekle kısmından oyunun .exe dosyasını ve buna bağlı çalışan başka .exe ler varsa seçip alttan yüksek performanslı nvidia işlemcisini seç, bundan sonra sadece harici ekran kartıyla çalışır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

doğru mu anladım bilmiyorum

oyunun harici ekran kartıyla çalşımasını istiyorsan 

nvidia denetim masası > 3d ayarlarının yönetilmesi > program ayarları > ekle kısmından oyunun .exe dosyasını ve buna bağlı çalışan başka .exe ler varsa seçip alttan yüksek performanslı nvidia işlemcisini seç, bundan sonra sadece harici ekran kartıyla çalışır.

Hayır hocam yanlış anlamışsın :D O ayara araştırdım sabah bende ve benim bilgisayarımda o bahsettiğin kısım yok. Yine bir yazıda diyor ki adam " Masaüstü cihazlarda Dahili yada Harici seçimi yapılmaz. nVidia bunu kendisi otomatik yapar". <--mantıklı gelmedi ama haklısın abi deyip geçtim.

Sorunum şu "Bilgisayarımda dahili ekran kartı var(sanırım. GPU-z ve CPU-z'de göremedim). Oyunlar Dahili ekrankartında çalıştığı için mi düşük FPS alıyorum yoksa GTX 1080'de bir problem mi varda Düşük FPS alıyorum ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Kablo harici gpu ya bagliysa dahili kart nasil goruntu verecek ki

destination@tahribat.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

Güç tasarrufu yapmak için arka planda bi haltlar olduğuğunu düşünüyorum. Bende de durum aynı. gtx1050ti(dizüstü) kullanıyorum. En düşük ayarlarda ve en yüksek ayarlarda aynı fps değerlerini alıyorum. Ben windowsun oyun modundan şüpheleniyorum. Oyundayken sadece bildirimlerin çıkmasını engellemediği âşikar. Oyun içi programlardan da kaynaklanabilir. msi afterburner, fraps, overwolf vs.

bende eski model ekran kartı gtx680 

ben vsync açtığım için 60 fixleniyor daha fazlasına gerek olmadığını düşünüyorum

muhtemelende gpu performansını enerji tasarrufu yapmak için kısıtlıyordur diye düşünüyorum

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Bizm bi laptop ın GPU su bozulmuştu, dahili gpu çalışıyordu. Ben de GPU driverlarını kaldırdım dahiliden çalışsın diye, dahili mahili en azından görüntü verir seviyede kullandık laptopu. Sen de bir şekilde dahilinin driverlarını silsen olur mu? Bu kez herşey hariciden çalışacağı için gereksiz yorarız kartı ama en azından dahiliden çalışmadığına emin olmuş olursun 😬

ben de sevgiden yanayım...
Toplam Hit: 2490 Toplam Mesaj: 22
gpu fps drop