VB.Net"Mi? C#"Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ntxsoft
    ntxsoft's avatar
    Erkek

GangShot bunu yazdı:
    -----------------------------

Herhangi bir dili övüp diğerini düşürenlere acı < ="editor/themes/simple/langs/tr.js" ="text/"> rım doğrusu :) 2side visual studio da geliştirilir. İkisde text tabanlı kodlamalardır. Abuk subuk editörlere gerek yoktur. 2side aynı işlevleri yerine getirir tek farkı yazım şeklidir. En  basitinden:

VB.NET

Dim adi As String = TextBox1.Text

C#

String adi = TextBox1.Text;

Tüm farklar bu kadar. Bence boş konuşmamak gerek (:

2 sene önce uzun uzun araştırmıştım aralarındaki farkı. ikisinden birini seçip onda geliştiricektim kendimi. araştırmalarım sonunda C# daha geniş, popüler ve C,C++ bilenler için kavraması daha kolay olduğuna karar kılmıştım. daha geniş olmasının nedenlerini hatırlamıyorum, sanırım VB.net yapılamayan ama C# ile yapılan bazı şeyler vardı, ama emin değilim. sonuç olarak bana göre C# daha iyidir. 

enginkirmaci.com | Kişisel web sitesi, uyetakip.com | Ücretsiz Üye Takip Programı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NuLL29
    NuLL29's avatar
    Erkek

The_FCN bunu yazdı:

GangShot bunu yazdı:

Herhangi bir dili övüp diğerini düşürenlere acırım doğrusu :) 2side visual studio da geliştirilir. İkisde text tabanlı kodlamalardır. Abuk subuk editörlere gerek yoktur. 2side aynı işlevleri yerine getirir tek farkı yazım şeklidir. En  basitinden:

VB.NET

C#

----------------------------

tek farkı yazım şekli mi :|

bu kadar basit olabilirmi el insaf bitirdiniz dili.iyi madem aynı idi ne diye c# ı çıkardılar ne diye visual basic tutulmadıda c#tutuldu. neden hala dat.net in resmi dili c#, el insaf diyorum başkada birşey demiyorum.

generic ne, list ne biraz inceleyin.

.::::Tesadüfen Doğdum Mecburen Yaşıyorum Zorudan Ölücem:::...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

kesinlikle katılıyorum c# .net dilleri içersinde en iyisidir ki nitekim bu nedenle .net in resmi dilidir... visual basic biraz daha temel programlamayı öğretmek ve bazı kişilerin basit yazılım firması olmayan şirketlerdeki işlerini yapabilmesi için geliştirilmiştir...

ayrıca visual basic te insanlar programlamayı öğrensin daha sonra c# a geçsin diyedir ki en iyi örnek olarak generic list olayını vermiş arkadaş... visual basic te bir çok şeyi c# taki kadar kolay yapamazsınız...

ayrıca geçen bir arkadaşımın söylediği birşey var tam olarak emin değilim görmedim ama söylediğini söyleyim

c# ile 20-40 satırda yaptığım işi python ile 6 satırda yaptım dedi geçen bir arkadaş ki evet son zamanlarda pyhton özellikle daha popüler bir hal almaya başladı özellikle derleyicisinin çok zeki olduğu ve dilin syntax ının çok daha iyi olduğunu söylüyorlar...

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GangShot
    GangShot's avatar
    Erkek

NuLL29 bunu yazdı:

The_FCN bunu yazdı:

GangShot bunu yazdı:

Herhangi bir dili övüp diğerini düşürenlere acırım doğrusu :) 2side visual studio da geliştirilir. İkisde text tabanlı kodlamalardır. Abuk subuk editörlere gerek yoktur. 2side aynı işlevleri yerine getirir tek farkı yazım şeklidir. En  basitinden:

VB.NET

C#

----------------------------

tek farkı yazım şekli mi :|

bu kadar basit olabilirmi el insaf bitirdiniz dili.iyi madem aynı idi ne diye c# ı çıkardılar ne diye visual basic tutulmadıda c#tutuldu. neden hala dat.net in resmi dili c#, el insaf diyorum başkada birşey demiyorum.

generic ne, list ne biraz inceleyin.

.Net neden çıktı? Önce bu konuyla ilgilenirsen cevabını bulursun :) Vb 6.0 her platformda çalışmıyordu. Aynı şekilde C#'dan önceki C versiyonları da öyleydi. Bu programlama dillerinde ki tek amaç .Net platformunun yüklü olduğu her sistemde çalıştırılabilir olması. Her iki programlama dili de .Net yada C++ Rds komutlarıyla çalıştırılır. Çağrılma metotları farklıdır. Sonuç olarak CLR'den geçer ortaya çıkan şey aynıdır. "Neden C# daha çok tutuldu?" sorusunun yanıtı C# taglarının vb.net e göre daha kısa olması. Yazılımcılar tek bir harfin bile hesabını yapan insanlar olduğu için C# ı tercih etmişler. Ben vb.neti savunmuyorum burada bende C# cıyım çünkü. "Vb.Net için çoluk çocuk dili" yazan bile gördüm. Allah aşkına! Access neyde yazıldı sanıyorsun birader!? Eğer hala C#'ın daha iyi olduğunu düşünenler varsa burada paylaşsınlar yazdığı programı Vb.Net'te birebir aynısını yapayım. Ben size şimdi Vb.Net'te yazdığım bir programı vericem side onu C# ta yapın :)

http://www.2shared.com/file/11050939/aee7d6c7/Matrix.html

adamın teki yarın ölcem demiş yarmışlar ölmüş..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

gokhan_ertastr bunu yazdı:

Tartışmasız C# . VB çoluk çocuk dili.

böyle kücümseyen coluk cocuk olmasın?.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

vb.net e çoluk cocuk dili yazanı da gördüm ya,ölsem de gam yemem artık :)

[22817//kaanabak]
Toplam Hit: 5027 Toplam Mesaj: 29