folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Veri Çekme Sorusu -Mantık

Veri Çekme Sorusu -Mantık

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    turkz bunu yazdı

SQL ile sorgu yapıp çekiyorum.

Yani veritabanindaki bir kaydin ilk cumlesini istiyorsun ?

dhmm tarafından 22/Şub/18 16:24 tarihinde düzenlenmiştir

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı
    turkz bunu yazdı

Bir oaragraftaki ilk cumleyi bulmaya calisiyorum. Cumlenin sonunu neye bakarak anlayabilirim sizce. 

Burada noktadan sonra buyuk harfle basliyorsa diye denetleyebilirsin.

Prof. Dr. Tekışık çalışmaları ile akademisyenlerin takdirini kazanarak 1. İç Hastalıkları kongresinde çalışmasını sunmuştu. Aynı zamanda 12.12.2017 tarihinde yönetim kurulunda çalışmaktaydı. Düzenleme Kurulu, Çalışma yapan tüm hekimleri kongreye bildiri göndermeye davet etmektedir. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Letonya İç Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası İç Hastalıkları Eğitim Toplantıları - 14 Riga'da 12 – 15 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Noktadan önceki kelime küçük harfle başlıyorsa ve noktadan önce rakam yoksa orası cümlenin sonudur diyebilirsin 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Aldığın dizi içerisinde cümle olabilecek ilk string dizgesini alacaksın hocam.

Örneğin 

Bu gün saat 12.00 sıralarında bir kuş gördüm. Kuş sarı renkli bir papağandı.

Bu cümledeki tüm kombinasyonlara bakacaksın.

"Bu" cümle mi ? 

"Bu gün" cümle mi ?

"Bu gün saat 12.00" cümle mi?

Zaten metin içerisindeki tüm cümleleri almayacağın için cümlenin ortasından başlama durumlarını ihmal edeceksin. Yani String dizgesinin ilk kelimesinden başlayacaksın. Ortaları seni ilgilendirmiyor. Öbüt türlü daha karmaşık olacaktır elbette.

Bu şekilde ilk cümleyi bulabilirsin bence.

Bir string dizgesinin cümle olup olmadığını bulman gerek yani cümle nedir ona bakmak lazım :D Bir String dizgesini cümle yapacak tüm kuralları bilmen gerekiyor. Araştırmaya nerden başlarsın bilemedim :) Kolay gelsin benim aklıma gelen bu. Kelimeleri de boşlukla ayırabilirsin veya sayıları vs.vs. Onları yan yana getirmen kafi. Cümleyi oluşturan harf veya sayıların yan yana getirdiği nesnelerin birleşimi.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    turkz bunu yazdı

Bir oaragraftaki ilk cumleyi bulmaya calisiyorum. Cumlenin sonunu neye bakarak anlayabilirim sizce. 

Prof. Dr. Tekışık çalışmaları ile akademisyenlerin takdirini kazanarak 1. İç Hastalıkları kongresinde çalışmasını sunmuştu. Aynı zamanda 12.12.2017 tarihinde yönetim kurulunda çalışmaktaydı. Düzenleme Kurulu, Çalışma yapan tüm hekimleri kongreye bildiri göndermeye davet etmektedir. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Letonya İç Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası İç Hastalıkları Eğitim Toplantıları - 14 Riga'da 12 – 15 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir.

dhmm bunu yazdı
    turkz bunu yazdı

Hocam noktadan onceki harfin bir sayi veya 1nci 2nci olup olmadigini falan kontrol etmen gerek. Lakin dilbilgisinde bircok kullanim var. Hepsini ele alman uzun ugras ister.

Eger cok detayli istiyorum dersen Text Analyzing Algorithm ve Natural Language Processing lere bir goz at derim.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Maalesef genel çözüm yok...

https://www.electrictoolbox.com/get-first-sentence-php/ disqus yorumlarında aynını tartışmışlar.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

Veritabanındaki kaydın ilk cümlesini sql ile almaya çalışıyorum evet ve sanırım html tag varsa onları kullanıp çekmek daha mantıklı olacak şimdilik

Çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız fikir vermiş oldu verdiğiniz sayfaları da okuyacağım

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ManiakRhifat
    ManiakRhifat's avatar
    Erkek

Nokta ile öncesindeki ilk boşluk arasındaki harf sayısına bak, sonra en uzun kısaltmanın karakter sayısına göre tespit edebilirsin ama ondan daha az karakter ile biten kelimede olabilir.

eğer bir domates ışık hızına ulaşırsa kendisi ışık olur. bu sebeple ampulü yakdığınızda yanınızdan geçenlerin ışık mı yoksa domates mi oldunu bilemezsiniz. eğer ışık diyorsanız ışıktır, domates diyorsanız domatezdir. buna röletivite deriz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

.

manyaki tarafından 23/Şub/18 08:50 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

"Sentence Segmentation" senin aradığın şey hocam. Bu işlemi SQL serverla yapman zor. (Belki yaparsında o sorgu ne zaman döner bilmiyorum)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 2729 Toplam Mesaj: 21
veri çekme