Verilerin Kaybolması Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Birkac sebep olabilir diye yazacagim:

Kullanicilar dosya isimlerini duzeltirken dosya uzantisini da degistirmekte o yüzden xls olan excel dosyasi bos uzantisiz dosya olarak görünüyor olabilir.

paylasimlarda bulunan c$ (kaybolan dosyalar d de ise d$) paylasimini kaldir ozellikle bir uygulamanin erismesi gerekmiyor ise,

Antivirus programinin loglarini kontrol et, ayni tip dosyalar kayboluyor ise antivirus programi silmis olabilir, (orn; macro lu word, excel dosyalari)

Aklima gelenler bunlar su anda

Bunlara ek olarak yedekleme tedbirinizide önemli dosyalar uçmadan almanızı öneririm

hocam fileshare var. orada önemli dosyalarını tutuyor kullanıcılar. ama taktir edersiniz ki hiç bir firma kullanıcı yedeklerinin tamamını almaz. bu yedeği alınmayan dosyalar kayboldu.

Hiçbir firma derken :)) Birisi dışarıda olmak üzere 3 tane NAS ünitem var. Kullanıcıların C:\Users\KullaniciAdi yolundaki tüm dosyaları yedekliyorum (Her bilgisayarın). Departmanların ortak kullanıcıların özel alanları var Nas üzerinde. Kendilerince önemli dosyaları orada tutup çalışıyorlar. Her dosyanın geriye dönük 3 günlük yedeği var. Kafam rahat. Şirketin durması, dosya kaybolması, mail silinmesi vb gibi durumlardan uzağım çok şükür.

Titanyumun gücü adına!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Yazilimci bunu yazdı
    EmiRReiS bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Birkac sebep olabilir diye yazacagim:

Kullanicilar dosya isimlerini duzeltirken dosya uzantisini da degistirmekte o yüzden xls olan excel dosyasi bos uzantisiz dosya olarak görünüyor olabilir.

paylasimlarda bulunan c$ (kaybolan dosyalar d de ise d$) paylasimini kaldir ozellikle bir uygulamanin erismesi gerekmiyor ise,

Antivirus programinin loglarini kontrol et, ayni tip dosyalar kayboluyor ise antivirus programi silmis olabilir, (orn; macro lu word, excel dosyalari)

Aklima gelenler bunlar su anda

Bunlara ek olarak yedekleme tedbirinizide önemli dosyalar uçmadan almanızı öneririm

hocam fileshare var. orada önemli dosyalarını tutuyor kullanıcılar. ama taktir edersiniz ki hiç bir firma kullanıcı yedeklerinin tamamını almaz. bu yedeği alınmayan dosyalar kayboldu.

Hiçbir firma derken :)) Birisi dışarıda olmak üzere 3 tane NAS ünitem var. Kullanıcıların C:\Users\KullaniciAdi yolundaki tüm dosyaları yedekliyorum (Her bilgisayarın). Departmanların ortak kullanıcıların özel alanları var Nas üzerinde. Kendilerince önemli dosyaları orada tutup çalışıyorlar. Her dosyanın geriye dönük 3 günlük yedeği var. Kafam rahat. Şirketin durması, dosya kaybolması, mail silinmesi vb gibi durumlardan uzağım çok şükür.

Nazar değecek çok güzel anlattın :D editle mesajı bence

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cyber
    Cyber's avatar
    Erkek

Veeam'ın ücretsiz şöyle bir ürünü var.

https://www.veeam.com/tr/windows-endpoint-server-backup-free.html

Ben bir küçük işletmeye kurmuştum, otomatik olarak istediğin file/folder ne ise belirlenen saatlerde bir sunucunun paylaşımına backup alıyor.

Eğer file server yapacağın bir makinan var ise buna bir disk ekleyip çok küçük bir maliyetle bu işi çözebilirsin.

Kullanımıda oldukça basitti.

MCSE,MCDST gokhan@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karizmatikhacker
    karizmatikhacker's avatar
    Erkek

bilgisiyarda olay görüntüleyici var aşağı yukarı dosyanın ne zaman silindi bellidir oradan loglardan nasıl yok olduğunu bulabilirsin görmeden net bişey söylemek mantıksız 

Love Just Hacked LoL :p
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

6 kullanıcı da anlaşıpğ ortadaki yanlışı silmeye çalışıyor olabilir mi?  :)

Backup prog önerim :  Ücretsiz yazılım aranıyor ise UrBackup var.  Windows ve Linux a desteği var Mac e de olabilir bilmiyorum neyse Server/client mantığı ile çalışıyor. Server ı kurduğun makinada dashboard ın oluyor tüm makinaları oradan izleyebiliyorsun ve kendin özel ayar yapabiliyorsun her bir kullanıcıya. İmaj alır fark alır ne istersen onu alır sıkıştırıp depolar. Cibilli bi program. Hem de ücretsiz.

dcpromo tarafından 07/Tem/18 12:12 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Hocalar, backup sistemimiz mevcut. Ama belirttiğim gibi herşeyi yedeklemiyoruz. Kullanıcılar başına buyruk C, D farklı yerlere hatta C klasörü içinde misal programlar altına bile bir şeyler koyuyor. Dolayısıyla bunun sonu yok, Biz olması gereken standart sürecimizi kendileri ile paylaşıyoruz.

Verilen cevaplar için teşekkürler. Farklı önerileri bütçe döneminde öneriyor olacağım. 

Yalnız benim sorum buna ne neden olabiliyordur şeklinde. 

@ilteris "6 kullanıcı da anlaşıpğ ortadaki yanlışı silmeye çalışıyor olabilir mi?  :)" yok yahu : )

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı

Hocalar, backup sistemimiz mevcut. Ama belirttiğim gibi herşeyi yedeklemiyoruz. Kullanıcılar başına buyruk C, D farklı yerlere hatta C klasörü içinde misal programlar altına bile bir şeyler koyuyor. Dolayısıyla bunun sonu yok, Biz olması gereken standart sürecimizi kendileri ile paylaşıyoruz.

Verilen cevaplar için teşekkürler. Farklı önerileri bütçe döneminde öneriyor olacağım. 

@ilteris "6 kullanıcı da anlaşıpğ ortadaki yanlışı silmeye çalışıyor olabilir mi?  :)" yok yahu : )

ben neler gördüm hocam bir bilsen :D onun için 6 kullanıcının anlaşıp böyle bişey yapması bana normal geliyor :D 

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    EmiRReiS bunu yazdı

ben neler gördüm hocam bir bilsen :D onun için 6 kullanıcının anlaşıp böyle bişey yapması bana normal geliyor :D 

Emir oyle birsey varsa fena organize olmuslar :)

Durun ulen adamin kafasina olmayan seyleri sokmayin

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

çok ilginç bir konu dikkatimi çekti :)

1-) hepsinde yüklü olan ortak bir uygulama var mı? varsa eventviewerden errorları listeleyip bakabilirsiniz. (tortoisesvn, git veya en kıytırık program bile olsa hepsinde ortak olanlar.)

2-) kullanıcıların tamamına admin olmayan bir user açarsanız dosya veya klasör silmeye çalışan bütün uygulamalar admin auth olmadığı için hata verecektir. loglardan kesin bulabilrsiniz.
    (tabi böyle olunca user da klasör veya dosya silerken admin için ekstra bir tık yapacak :) )

3-) klasörlerin ve dosyaların belirli aralıklarla imajını alın (backuptan bahsetmiyorum whereisit tarzı programlarla günde iki kez alın mesela. toplu karşlıaştırma yaparak hangi zaman diliminde silindiğini net anlarsınız). ama sadece zaman dilimi olarak bulursunuz artık debug sizde o zaman aralığında ne olduğunu araştırmak lazım. çeşitli logviewerler ile.

sonucuda haber verirseniz iyi olur meraktayım :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
Toplam Hit: 2474 Toplam Mesaj: 20
veri microsoft microsoft badsector freddie mercury queen