Webtasarım Ve Yazılım İşi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

s.a hacılar

web tasarım ve yazılım şirketi kurmak istiyorum öncelikle buradan başlayayım.Ancak daha önce bir yazılım şirketinde veya bi webtasarım şirketinde çalışmışlığım yok. Ancak bi kaç sene önce host site falan yapıp satıyorduk.Şimdi benim ancak bi reseller-domain alıp işe başlama gücüm var fazlası yok .Yani bi alan adı alıp onada bi resellerdan web tasarım ve yazılım işine başlamayı düşünüyorum.PHP MYSQL e hakimim java ve c# la basit masaüstü programları yapabiliyorum css-jquery bilgimde var sayılır.Kafamdaki çalışma yöntemi şu şekilde php mysql le web otomasyonları emlak scripti e-ticaret scripti gibi yazıp onları kendi alan adım üzerinden satmayı amaçlıyorum.Aradada masaüstü otomasyonları yazıp tutturabileceğim fiyata satmayı düşünüyorum.Ancak nasıl satılır, satılırmı böyle bi başlangıç doğrumudur kesinlikle bilmiyorum.Alan adını alırsam google adsense ve facebookta yazdığım ürünlerin reklamını yaparım paypal üzerinden veya bankalar aracılığıyla satış yaparım diye düşünüyorum.Birazda para gelirse bölümden bi kaç tane arkadaş alırım yanıma beraber gider bi dükkan açarız büyütürüz.Bunlar hayalmidir gerçek olurmu cok bilemiyorum ama pc müh. okuyorum ve bi an öncede işe atılmak istiyorum.Hertürlü düşünceleriniize tavsiyelerinize açığım özellikle tecrübeli kişilerden bilgi almak istiyorum teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

bence acele etme çünkü mühendislik okuyorum diyorsun okul bittikten sonra iyi bir iş fırsatın olabilir. Bunun yerine yabancı dil öğrenmeye bak tabi bence

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam web üstüden script satmak için sözleşmelerin sanal post hesabın cart curt bir sürü yasal belgeye ihtiyacın olacak. 
    + olarak satacağın script için , her script için birde demo linkin olacak özellikler cart curt hepsini gireceksin.  

+ olarak masaüstü , otomasyonu ne derecede yazabilirsin şimdi ben vega 'yı biliyorum adamlar 150 pc mühendisi kodluyor sistemi ve deli para kazanıyorlar kullanıcı şifreyi unuttuysa , 30-40$ veriyor her yeni şifre için ve şifreyi onlar , kendi ana pc den md5 şifreleme olarak atıyor bunları yapabiliyorsan işe başla derim. 

Deli para kazanırsın inşallah ;) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam bir noktada başlamak çok güzel ama büyük başlama, şirket pos vs alma hemen.

Birde bu garip bir sektördür, kullanıcı kitlesi angut doludur. Temel ticaret bilgin varsa, sözleşme falan yapabiliyorsan, insan ilişkilerin iyiyse bir şansın olabilir.

Sektörde çalışmadım diyorsun. eğer işi bilmediğin için bütün müşterilerin işi bildiğini düşünür ve ne isterlerse ufak paralara yapmaya başlarsan bir süre sonra kendini bir çıkmazda bulursun.

Hele hele web tasarım gibi her müşteriye custom yapacağın işlerin fiyatları düşük tutarsan işin zor. Yazılım ve bilgisayar işinin avantajı ürünü kopyalama maliyetinin 0 olmasıdır. Onun için herşey için standart bir prosedürün ve standart bir yapın olmalı ki uğraşmadan herkeze uyarlayasın. böyle bir stratejin yoksa zaten yazılım sektörünün niğmetlerinden faydalanamaz sadece çilesini çekersin.

O şifreyi değiştirmek için 40$ masraf çıkarma olayına gelince. Az bile istiyorlar. Eğer bunu parasız yapsalar facebookda resmini upload edemeyen buraya telefon açacaktır. Bunlar hep sektörde çalışarak elde edeceğin deneyimler.

Ben kendimden örnek vereyim. Bir gerizekalı firmaya web sitesi yapmıştım. Gerekli limitleri koymadığım için referanslar sayfasındaki 9 logonun sırası için 10 kere toplantı yaptık. Sonra domaindeki outlook ayarlarını sordular (mail atmıştım şifreyi pop3 serverı ama outlooka kurmak için telefon açtılar) sonra birgün bağlantı sorunu olunca şirketteki 50 personel tek tek telefon açmaya başladı.

Eğer supporta başta düzgün bir fiyat çekseydim 500$ a yaptığım siteden 5000$ support parası kazanırdım. yada kafamı şişirmezlerdi işime bakardım.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

İş ilanlarına vs. bakıyorum hepsi referans istiyor.İleride iyi bi iş bulabilmek için iyi referansların olması lazım o yüzden öğrendiğim  her dille alakalı olarak satılabilir bir proje geliştirmek istiyorum.c# java php biraz jsp biraz asp.net biliyorum ama nasıl biliyorum.Syntax basit veritabanı etkileşimli programlar yazabilecek kadar biliyorum.İyi biliyorum diyebilmek için gerçekten araştırıp en az 2-3 tane her dille proje geliştirmek gerekiyor.Bunu oturdugunuz yerden yapamiyorsunuz haliyle hadi bi proje geliştireyim nası olacak diyemiyorsunuz.Kişilerin sorunlarını dinleyip o sorunlara yönelik çözümler üretmek sizin bilginizi arttırıyor.Problem çözebilme yeteneginizi arttırıyor.Pc müh. bölümünde okuyanların %90 ı boş adamlar lise gibi üniversite okuyorlar ancak ben kendim böyle olmak istemiyorum proje geliştirmek tecrübe edinmek çevre kazanmak istiyorum bu yüzden bu işleri yapmam gerektiğini düşünüyorum.Bu yazdığım scriptleri satabilmek için sanal pos falan gerekiyor bunu bende biliyorum ancak onlarla uğraşacak kadar param vs. yok. Yaparım ucuza elden satarım biraz para kazanırsamda işi şirkete dökerim.Masaüstü programlarını ve scriptleri sağlam yaparım küçük çaplı şirketlere dükkanlara vs. elden yüzyüze tanıtımını yapar satarım ileride zaten iş büyürse gerekli şartları yerine getirip bu işi global pazarada dökebilirim.Ancak hiç kazandırmasada başlamak çok iyi olacak . Böyle sıfırdan başlayan kişiler varsa bilgileri gerçekten çok değerli.Yorum yapan arkadaşlarada tekrar teşekkür ediyorum.İngilizceyide eğitim seti falan izliyorum kalın bi ingilizce c# kitabım var onu çevirmeye çalışıyorum.Heralde bi kaç yıla temel düzeyde ingilizce bilgimde olur :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:
    -----------------------------

Hocam bir noktada başlamak çok güzel ama büyük başlama, şirket pos vs alma hemen.

Birde bu garip bir sektördür, kullanıcı kitlesi angut doludur. Temel ticaret bilgin varsa, sözleşme falan yapabiliyorsan, insan ilişkilerin iyiyse bir şansın olabilir.

Sektörde çalışmadım diyorsun. eğer işi bilmediğin için bütün müşterilerin işi bildiğini düşünür ve ne isterlerse ufak paralara yapmaya başlarsan bir süre sonra kendini bir çıkmazda bulursun.

Hele hele web tasarım gibi her müşteriye custom yapacağın işlerin fiyatları düşük tutarsan işin zor. Yazılım ve bilgisayar işinin avantajı ürünü kopyalama maliyetinin 0 olmasıdır. Onun için herşey için standart bir prosedürün ve standart bir yapın olmalı ki uğraşmadan herkeze uyarlayasın. böyle bir stratejin yoksa zaten yazılım sektörünün niğmetlerinden faydalanamaz sadece çilesini çekersin.

O şifreyi değiştirmek için 40$ masraf çıkarma olayına gelince. Az bile istiyorlar. Eğer bunu parasız yapsalar facebookda resmini upload edemeyen buraya telefon açacaktır. Bunlar hep sektörde çalışarak elde edeceğin deneyimler.

Ben kendimden örnek vereyim. Bir gerizekalı firmaya web sitesi yapmıştım. Gerekli limitleri koymadığım için referanslar sayfasındaki 9 logonun sırası için 10 kere toplantı yaptık. Sonra domaindeki outlook ayarlarını sordular (mail atmıştım şifreyi pop3 serverı ama outlooka kurmak için telefon açtılar) sonra birgün bağlantı sorunu olunca şirketteki 50 personel tek tek telefon açmaya başladı.

Eğer supporta başta düzgün bir fiyat çekseydim 500$ a yaptığım siteden 5000$ support parası kazanırdım. yada kafamı şişirmezlerdi işime bakardım.

Hocam istanbulda arkadaşım var çevreside geniş bayada iş yapiyor ama dedigin gibi küçük paralara iş yapiyor ve bıkmış durumda.Büyük paralara iş yapmak için sağlam kadro olması gerekir yoksa bu iş yürümez diye düşünüyorum

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

www.opencartpazar.com sitesi üzerinden tema satıyorum. www.scriptalsat.com şeklinde bir sitem var. Google, yandex  vs kaydı yapıldı ama üstüne bişi koymadım. İstersen bu scriptalsat.com'u sana devredebilirim. Elimde zilyon tane script de var ama uğraşamıyorum. PHP tabanlı scriptleri editleyip demolarını kurarsın hafiften. 5000 civarında ki scriptin de demoları çok yer kaplar herhalde, neyse..

bir satış sayfası, birde form kurarsın subdomain ile. Ne hosting parası ne domain parası. Ben 250 TL'ye fitim. Domaini de, hostinginide scriptleri veririm.

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

HannibALgan bunu yazdı:

www.opencartpazar.com sitesi üzerinden tema satıyorum. www.scriptalsat.com şeklinde bir sitem var. Google, yandex  vs kaydı yapıldı ama üstüne bişi koymadım. İstersen bu scriptalsat.com'u sana devredebilirim. Elimde zilyon tane script de var ama uğraşamıyorum. PHP tabanlı scriptleri editleyip demolarını kurarsın hafiften. 5000 civarında ki scriptin de demoları çok yer kaplar herhalde, neyse..

bir satış sayfası, birde form kurarsın subdomain ile. Ne hosting parası ne domain parası. Ben 250 TL'ye fitim. Domaini de, hostinginide scriptleri veririm.

Hocam sağolasın teklifin için teşekkür ederim.Ama editleyip satmak benim başlangıç amacıma biraz terz.Kendi modellerimi oluşturup onları editleme taraftarıyım.Wordpress süper bi sistem olmasına ragmen oturup kendime dandik bi blog açtım :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

ben bu tarz bişi denedim ve battım ki daha önce çalışmışlığım da vardı mezunluğumda, sonra bir yere girip çalışmanın en makulu olduğunu anladım

millet sanıyor ki , biz böyle oturup iki kod yazıcaz millet parayı bayılacak , aynen zukelberg nasıl , bill gates falan niye biz yapamayalım bir tviter böyle vidyo falan yükleriz , memleketten bal getirir satarız epos üzerinden  hiç olmadı takı tasarlayıp satarız niye köşeyi dönmeyelim ?

köşeyi dönen(!) firmalar her iş kolunda olduğu gibi zaten köşeyi dönmüş firmaların devamı , en azından başlarken sermaye gücüne sahipler bilişim ya da fuhuş sektörü farketmez iyi işletebildikten sonra olan sermayeyi , ki sermaye olması gerektiğini  anlamışsındır,  kalkınabilirsin. 

en iyimser ihtimal , hazır sağlam müşterilerinin olacağıdır ki bunlar sana genelde sana iş yaptırmak için (işlerini daha doğrusu) sana sermaye yada sübvansiyon sağlayacak başka kurumlardır 

bunlardan da mahrumsan , bir amerikan rüyası peşinde koşmak çok gereksiz bir şey ki şu anda abd de bile değil , batmakta olan , çakallarla akbabalarla dolu herçeşit hukuksuzluğun destur tanımadığı ne ekonomisi olduğu belli olmayan bir ekonomi içindesin. devlet kazanmadığın paranın tahsil edemediğin borçlarının vergisi için yakana yapışacak , sen hele o tabelayı bir as.

cem karacanın dediği gibi , işçisin sen işçi kal, zaten öyle kalacan , uzay müh. olsanda ss/ss biyere girip çalışacan. alternatif fikirler / hikayeler varsa gerçekten duymak isterim ben şöyle yaptım da köşeyi döndük falan gibi bir hikaye varsa , canavar bilişimcilerle dolu tbt camiasında 

herşeyin bir şeyi vardır
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

xzxz bunu yazdı:

ben bu tarz bişi denedim ve battım ki daha önce çalışmışlığım da vardı mezunluğumda, sonra bir yere girip çalışmanın en makulu olduğunu anladım

millet sanıyor ki , biz böyle oturup iki kod yazıcaz millet parayı bayılacak , aynen zukelberg nasıl , bill gates falan niye biz yapamayalım bir tviter böyle vidyo falan yükleriz , memleketten bal getirir satarız epos üzerinden  hiç olmadı takı tasarlayıp satarız niye köşeyi dönmeyelim ?

köşeyi dönen(!) firmalar her iş kolunda olduğu gibi zaten köşeyi dönmüş firmaların devamı , en azından başlarken sermaye gücüne sahipler bilişim ya da fuhuş sektörü farketmez iyi işletebildikten sonra olan sermayeyi , ki sermaye olması gerektiğini  anlamışsındır,  kalkınabilirsin. 

en iyimser ihtimal , hazır sağlam müşterilerinin olacağıdır ki bunlar sana genelde sana iş yaptırmak için (işlerini daha doğrusu) sana sermaye yada sübvansiyon sağlayacak başka kurumlardır 

bunlardan da mahrumsan , bir amerikan rüyası peşinde koşmak çok gereksiz bir şey ki şu anda abd de bile değil , batmakta olan , çakallarla akbabalarla dolu herçeşit hukuksuzluğun destur tanımadığı ne ekonomisi olduğu belli olmayan bir ekonomi içindesin. devlet kazanmadığın paranın tahsil edemediğin borçlarının vergisi için yakana yapışacak , sen hele o tabelayı bir as.

cem karacanın dediği gibi , işçisin sen işçi kal, zaten öyle kalacan , uzay müh. olsanda ss/ss biyere girip çalışacan. alternatif fikirler / hikayeler varsa gerçekten duymak isterim ben şöyle yaptım da köşeyi döndük falan gibi bir hikaye varsa , canavar bilişimcilerle dolu tbt camiasında 

40.000 liraya yakın sermayemiz var çok şükür babamın tarlası :).Ancak o tarlayı satıp hiç bilmediğim bi sektöre yığamam.Öncelikle o sektörde işlerin nasıl yürüdüğünü paranın nasıl kazanıldığını öğrenmem görmem gerekir.Büyük para peşinde değilim.Sadece kendimi geçindirecek kadar.Ancak asıl amacım sektörü öğrenmek kendimi geliştirmek.Zengin olursak nasip batarsak nasip.Senin bütün işleri muazzam yapıpta battığını kimse söyleyemez illaki yanlışların olmuştur.ve inşallah benim de yanlışlarım/hatalarım olacak batarımda çıkarımda :) Ben paranın ve gücün bilişimde oldugunu anladığımda lise 2 deydim ve hala aynı inancımda sürmekte.Projelerde tasarlıyorum kafamdan tutabilecek şeyler.Ancak onların şimdiye kadar tutmamış olması ve şimdiki yaptıklarımında  tutmama ihtimali olması büyük bir işe balıklama dalmanın sonucunda olur.Benim asıl amacım öğrenmek ve çat pat kendimi geçindirecek düzeye gelmek.İleride projem olursa burdan aldığım parayı projelerime aktarırım.Daha uyanık olurum.Daha iyi hamle yaparım.nitelikli çevrem olur gerektiğinde projelerime o çevreyi dahil ederim.Yani amaç bu kendimi geliştirmek.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    verruckt
    verruckt's avatar
    Erkek

dostum ben de bilgisayar müh mezunuyum. düşündüklerini düşünmedim değil mezun olurken... eğitim hayatı bittikten sonra bu bahsettiklerine atıldığın zaman %99 batarsın. çünkü sen de bizim gibi sıradan birisin... kafa firmalarda arkanda maddi olarak destek olacak kimsen yoktur. ki olsa burda bize bunları söylemezsin :) he düşüncelerin gelecek adına parlak ve mantıklı şeyler söylüyosun. lakin bu bahsettklerinin hayata geçebilmesi için önce bi at kendini sektörün içine. kim neyi nasıl yapıyo... kime nasıl satıyo... kim kimi kullanıyo... genel bir (acı)sektör tecrübesi kazandıktan sonra bu düşüncelerine korumaya devam ettiğin sürece mantıksız değilsin söylediklerinde. piyasada kazanacağın ve tanıyacağın insanlar sayesinde hedeflerin doğrultusunda ilerlemen çok daha kolay olacaktır (imkansıza nazaran) önce gir bir şirkete çalış ama aklındaki projelerini hiçbir zaman unutma derim... çok iyi farkındasın ki, bu hayatta para yaptığın işle(fiziksel performans olarak) kazanılmıyo, kafanı ne kadar iyi kullanıyosan o kadar zenginsin demektir... parayla herkese herşeyi satabilirsin ama senin beyninin kapasitesini kimse satın alamaz... hayata bakış açın bu şekilde olduktan sonra önün açık senin... tabi yüzme bilmeden bu denize atlama diye de tekrarlıyorum... kendi düşüncelerimi paylaştım. istersen bi düşün istersen "ne diyo bu yaa " de :)

selametle...

Zencinin malı züğürtün çenesini yorar
Toplam Hit: 1943 Toplam Mesaj: 16