Win & Osx Uyumlu Dosya Sistemi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar

External HDDyi hem yedek alabilmek hem de iki cihaz arası aktarım yapabilmek için formatlayacağım. Sanırım yalnızca exfat denilen dosya sistemi her iki işletim sistemi tarafından destekleniyormuş.

Lakin biraz kurcaladım, OSX te formatlayınca windows bunu görmüyormuş. Windows da her seferinde adam akıllı yapamıyormuş bu işi, üçüncü parti yazılımlar gerekiyormuş.

Elimde 3 adet external var. İki adet 2 TB bir adet 8 TB

2 liklerin biri yamulmuyorsam windowsta diğeri mac te açılmıyor.

2 likler dolu 8 boş.

2likleri 8e yedeklemek istiyorum.

->En sağlıklı şekilde bu 8liği nasıl uygun şekilde exfat yapabilirim ve sağlıklı olup olmadığını nasıl test edebilirim?

->Bu arada ayrıca bu 8TB ilk defa kullanacağım bir HDD, bunun sağlık durumunu bi uygulama ile check etmek istiyorum. Okuma yazma hızı bad sector vs vs durumlara karşı tercihen windows üzerinde hangi uygulama ile diske minimum zarar vererek bu sağlık kontrolünü yapabilirim?

->Windowsta okunmayan 2TB yüksek ihtimalle exfat düşük ihtimalle OSX standart dosya sistemi kullanmakta. ( Son güncellemelerle gelen değil en son 3 sene önce falan formatlamıştım Sierra zamanında ) Bunu windows ile nasıl okuyabilirim?

Yedekledikten sonra 2TB ları da tekrar formatlayacağım.

Eyyorlamam bu kadar.

Bilgi, fikir ve linklerinize açığım :)

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

4gb dosya lımıtı sorun değilse fat kullan

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

exfat okuyor sanki windows gerekli driverlar ile...

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Windows gayet de güzel formatlıyor exfat dosya sistemine.

Tavsiyem formatlarken cihazlar arasında maksimum uyumluluk için 32KB lık allocation size kullanman.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Windows gayet de güzel formatlıyor exfat dosya sistemine.

Tavsiyem formatlarken cihazlar arasında maksimum uyumluluk için 32KB lık allocation size kullanman.

Bunu yaparsa 1kb lik text dosyası bile 32kb yer kaplar. 4kb yapmasını öneririm eğer bu durum önemliyse.

Ancak asıl sorun exfat ın günlüklemeyi desteklememesi. Bu özelliği exfat ı sadece usb bellek veya harici yedekleme çözümleri gibi çok sınırlı alanda işlevsel kılıyor.

Linux a ntfs desteği geleceği haberini okumuştum. Mac de de aynı durum varsa ntfs kullanılabilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

https://www.paragon-software.com/home/mac-toolbox/#overview

şu toolboxtakilerin güncel crackini bulsak sanki her şey düzelecek

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Son bi up çekelim. Disk elime geçti.

Bunun sağlık durumunu okuma yazma hızlarını bad sectorünü vs test etmek istiyorum

crystal disk te test etme tuşu yok derece falan gösteriyor anca

alternatif önerisi olan?(win)

tenks

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    k2ankaya
    k2ankaya's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Bunun sağlık durumunu okuma yazma hızlarını bad sectorünü vs test etmek istiyorum

tenks

chkdsk yaramaz mı?

Everybody has a plan.Till they get punched in the mouth. MT
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    k2ankaya bunu yazdı
    noname bunu yazdı

tenks

chkdsk yaramaz mı?

Bilmiyorum ki yabancısıyım. Deneyelim

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

https://www.paragon-software.com/home/mac-toolbox/#overview

şu toolboxtakilerin güncel crack'ini bulsak sanki her şey düzelecek.

@AbduLLahAzad sanki benzeri şekilde bunları kırabiliyordu. belki görmez, özelden sor.

(bu paragon ile, üzerine çalışılan disk'in partition'ların büyüklüğüyle oynayabiliyordum. ^^D` bide başka birinin bilgisayarında. ^^` hatta bölümleri gizleyebiliyordum. ^^` ama eski sürümlerinde. )

RitmFarbRacourci tarafından 15/Nis/20 00:48 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

exfat başıma hep bela açmıştır yanlışlıkla diski çıkar demeden çıkarır vs gibi bir durum olursa osx üzerinde saatlerce diski görmeyecektir o sırada indexleme mi yapıyor birşeyler yapıyor ama çözemedim bir uyarı bilgi vs de vermiyor diski neden görmüyor diye kafayı yiyorsun. 
    Paragon da hep sorunlu çalştı ama tuxera ntfs ile mac üzerinde çok rahat ediyorum mountain lion dan catalina ya kadar 2 bilemedin 3 kere güncelleme gerekti hep crackli kullandım.
    sürekli başka osx cihazlara takmıyorsun diski ntfs yap tuxera kur devam...

Toplam Hit: 1791 Toplam Mesaj: 13
windows exfat filesystem dosya sistemi osx