Windows 7 & Mac OS X & Linux Mint

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Şu an pclerimde win7 ve ubuntu ikilisi var ve format atıp başlıktaki üçlüyü kurmak istiyorum.

1- İlk Mac deneyimim olacak; driver / download linki(son versiyon?) / ve öncelikle bilinmesi gereken hayati ayarlar-özellikler falan hakkında yardıma ihtiyacım var,

2- Yine ilk Mint deneyimim olacak, ubuntudan farkı nedir, sıkıntı çeker miyim? Bir de indirme linki yada kendi internet sayfasının adresi gerekecek,

3- Win7 kullanıyorum zaten, o cepte :)

4- Bunları hangi sırayla kurmalı diski nasıl biçimlendirmeliyim? Şu anki olayı şöyle yaptıydım; zaten win7 kurulu olan pcye windows arayüzünden ubuntu yükleyicisi kullanarak kurulum yaptım. Boot ekranında 10 saniye süreyle hangisini açmak istediğimi soruyor, hiçbir işlem yapmazsam default olarak Windows u açıyor veya seçersem ubuntuyu.

Default'un yine win olmasını istiyorum.

Ve mesela ubuntudan win dosyalarını görebilirken, winde ubuntu dosyalarını göremiyorum. Bu üçlüyü kurduğumda ne olur?

Sanal masaüstü falan uğraşmak da istemiyorum, eğer virtualbox veya türevi bişey kullanma tavsiyesinde bulunursanız.

Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,

Teşekkürler..

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek

ilk olarak mac hakkında sabit şeyler olmaz pc den pc ye farklılıklar gösterir...uphuck forumlarında bir çok bilgiyi bulabilirsin..

ikinci olarak biçimlendirme olayına gelince şöyle yapabilirsin

hardiskini 3 parçaya böl ilk olarak windowsu ikinci olarak linüxü üçüncü olarakta mac os u kurmanı tavsiye ederim

veya ilk windows ikinci mac os x ucuncu linux kursanda olur

default olayınıda en son hangi işletim sistemini kurduysan onun boot sistemi aktif olacagı ıcın o sistemin boot ayarlarını değiştirmen gerekir...

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    en son mint kurarsan mac ve windowr bot unu otomatik ayarlar

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Edit 27.01.2011

Mint kurulumunu windowsun içinden exe dosyasıyla yapmak veya aynı cd.den boot ederek yüklemek arasında kolaylık dışında bi fark var mı?

Win içinden kurarsam stabilite azalır ve sağlıklı çalışmayabilir mi?

Acil?

AdReNaLiNe bunu yazdı:
    -----------------------------

ilk olarak mac hakkında sabit şeyler olmaz pc den pc ye farklılıklar gösterir...uphuck forumlarında bir çok bilgiyi bulabilirsin..

hardiskini 3 parçaya böl ilk olarak windowsu ikinci olarak linüxü üçüncü olarakta mac os u kurmanı tavsiye ederim

default olayınıda en son hangi işletim sistemini kurduysan onun boot sistemi aktif olacagı ıcın o sistemin boot ayarlarını değiştirmen gerekir...

Sanırım işlemciye göre farklılık gösterebiliyor mac, laptopda intel centrino ve masaüstünde i7 var. Intelle arası iyi diye duymuştum? :)

Ve ilk win sonra diğerlerini kurarsam, hatta mac en sona kalır da problem çıkarırsa ne olur? Ne gibi kayıplara yol açar?

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Mac için link verebilecek var mı :|

ve driver'lar?

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek

Noneyim bunu yazdı:

AdReNaLiNe bunu yazdı:

Sanırım işlemciye göre farklılık gösterebiliyor mac, laptopda intel centrino ve masaüstünde i7 var. Intelle arası iyi diye duymuştum? :)

Ve ilk win sonra diğerlerini kurarsam, hatta mac en sona kalır da problem çıkarırsa ne olur? Ne gibi kayıplara yol açar?

intel işlemcilerle uyumlulugu daha fazladır :) dagıtım olarak iatkos s3 v2 yi arrattır googlede ve torrent olarak indir :) iatkos dagıtımında türklerde vardır...

drvier olayına gelince kurulumda zaten bazı driverlar mevcut kendı donanımınla uyumlu olanları ordan seçebilirsin daha sonra sistemi masaustu açılacak hale kadar getirdikten sonra eksik olanları eger varsa kurarsın bulup

ama burda önemli bir nokta var

kurulum sırasında customize kısmından seciliyor kurulacak nesneler orayı actıgında standart olarak işaretlenmiş şeyleri kapatma :)

ek olarak sana uygun olanları ordan seçip kur

birde bunu bır seferde en stabil halde kurabilen sayısı azdır ben bile 10 larca belkide 100 lerce denemeden sonra stabil bir şekilde kurabildim

o yüzden kurulum yaparken seçtiklerini yaz bir kenara bir daha seferki kurulumunda sana yardımcı olur :d

zaten kurulum yaptıgında eger acılmazsa sistem hatanın nerde oldugunu yazar sende ona göre seçtigin hangı şeyin hata verdıgını bulup onu seçmeyerek hatalarını bertaraf edebilirsin

dedigim gibi deneme ve yanılma ile bu işin üstesinden gelirsin....

kolay gelsin :)

eidt : kurulumdan sonra boot ile ilgili yaşadıgın sorunlarda olabilecek en kötü şey hdd partitionların uçmasıdır

tavsiyem önemli dosyalarını usb bellege yada dvd ye yada external hdd ye atıp rahat bir şekilde uğraşman :)

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

buyrun linux mint son sürüm direk link :)

hosttp://www.antirs.com/t/downloads/tfberque/linuxmint-10-gnome-dvd-i386.iso

mac için torrent linki verebilecek olursa 15dk içinde direk link olarak sunayım

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

http://thepiratebay.org/torrent/5675349/iAtkos_s3_Snow_Leopard_10.6.3_intel

buradan çekiyorum bakalım..

edt : çekemedim torrent linki aranıyor

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

up :  iatkos s3 v2 TORRENT linki için yardım nolur :|

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalfa
    kalfa's avatar
    Erkek
    http://www.kickasstorrents.com/iatkos-s3-version-2-t4165847.html
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

kalfa bunu yazdı:
    http://www.kickasstorrents.com/iatkos-s3-version-2-t4165847.html

http://www.kickasstorrents.com/iatkos-s3-snow-leopard-10-6-3-dvd-t4165847.html

teşekkürler :)

...said addicted.
Toplam Hit: 2662 Toplam Mesaj: 13