folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Wireless De Mesafe Uzatımı Hakkında Bilgi

Wireless De Mesafe Uzatımı Hakkında Bilgi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    merhaba  arkadaşlan ben wireless  mesafe uzatımı hakkında bilgi  arıoyrum elinizde varmı  tez ödevimde
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

hat trafosu kullanabilirsin yani

şöyle olur araya bi kaç tane wifi modem serpersin mesela 100 mt de bir  o aldığını iletir.

yada çanak yapabilirisin 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Şimdi abicim bu konuda cok fazla yanlış bilgi verilmekte...

Öncelikle, wireless Tcp/ip protokolü gibi doğrulama paketlerininde taşındığı, karşılıklı iletişim protokollerinide desteklediğinden dolayı, çift taraflı erişim olmadığı durumlarda çalışmaz..

Bazı arkadaşlar diyorlarki, efendim hayır wireless antenimiz ne kadar güçlü olursa o kadar uzağa yayın yapabilirz.

Yanlış... Wireless teknolojisine göre, 2 antende birbirinin kapsama alanı içerisinde değilse o wireless sistemi çalışmaz. Yada bir aygıt diğerine sinyal ulaştırabilir diğeri ilk aygıta ulaştıramazsa bu durumda windowsun tipik wireless algılandı ama bağlanılamadı hatasını görürsünüz...

zaten o arkadaşların mantığı ile hareket etiğiizde, yeteri kadar büyük anten kullandığımız zaman kilometrelerce ötedende wirelesı alabiliriz düşüncesi mevcutki bu yanlıştır. O zaman baz istasyonuna verelim wirelessi bütün ilce nete girsin.. :)

Şimdi kapsama alanı nası arttırırlır.. Wireless sisteminde mesafe arttırmak için kullandığımız tipik modemler genellikle yeterli olmayacaktır.

Bu iş için kullanılan çoüu kişinin duymadığı , repeater ve range extenderlar kullanılmalıdır. Kaldıki range extenderlarda tek başına yeterli olmamakta bunun üstüne birde  profesyonel anten çözümleri kullanılmaldır.

Antenler ise 15 dereceden 360 dereceye kadar çeşitlilik gösterirken, genellikle 30 60 120 180 ve 360 derecelik sistemler şeklinde satılmaktalar.

örneğin sadece 2 uzak mesafedeki ağı birbirine birleştirmek istediğiz taktirde, 2 range extendera 2 tane 30 derecelik gain directional anteni takarsınız, ortalama 8-10 dbi güç kullanabilen bir antenle, standart özelliklerde 2-3 km arası yayın yapabilirsiniz...

Yada koyarsın 360 derecelik bi wireless anteni, onun yayınlarını alan antenleride serpersin 500 mt mesafe ara ile serpiştirme methodu ile tam cevresine, merkezdeki antenin cevresindeki bütün antenlere yayın yaparsın, etrafdaki laptop yada cihazlarda hangi alete daha yakınlarsa onu kullanarak nete girerler.(Tabi ssidleri aynı kullanırsanız o zaman anten değişti problemide yaşamazsınız.)

Ama dediğim gibi bu yayını sadece aynı özelliklerdeki veriyi yayabilen başka bir anten vasıtası ile alabilirsin... öle 2 km öteden laptopumu koyyim bağlanıyım ayağı olmaz...

Tamda şimdi buradaki büyük bir restorana wireless tesisat işi aldım, şimdi ona fiyat listesi cıkaraktım dedim yaziim müritler yararlansın :)))

Taklitlerimden sakınınız lütfen :P

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    decameron
    decameron's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası Savaş Madalyası
    Erkek
    Almayı düşünüyordum gerekli malzemeleri Compu gaz verdiydi , bu yazıdan sonra düşünmüyorum bile :) açıklama için tşk renecim :)

Etinden korkanın kemiğini sikeyim!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek
    Slm, mesafeyi uzatmanin bircok yolu var aslinda.
    Yada el yapimi anten yaparsin, yada hazir anten satin alirsin. Yada renenin dedigi gibi pahali repeater, transmitter tarzi seyleri araya sokup mesafeyi büyütürsün.

Benim kendi el yapimi 2-3 antenim var, cevremde eskiden 10-15 network bulurkene simdi 38-40 network bulabiliyorum. tabiki hepsine baglanamiyorum reneninde acikladigi gibi.

Ilk önce bir el yapimi anten yapmaya calis. Ronja tarzi cok iyi aslinda. bilmiyorum daha önce duydunuzmu birebirlik baglanti. Point2Point. Led isiklari ile canak antenler arasinda baglanti kurabiliyorsun.

Benim kendim hazirladigim bir Pringles anten yapimi vardi. Biraz derledikten sonra sunarim.

# Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sau_nightmare
    sau_nightmare's avatar
    Erkek

forum reklamı gibi olacak ama yararlı bir döküman olduğu kanısındayım eğer çok ilgileniyosan baştan sona okuman gerekecek...

link  

çok uzakta uzak denizlerde...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    arkadaşalr elinizde bununla ilgil kaynak dökümanlar varmı acaba böyle kitap olarak felan tez ödevimde onun için kaynak felan arıyorum
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IRF
    IRF's avatar
    Erkek
    abi axcess point ler war... onlar merkez gorewi goruo onları ard arda dizersen  baya bi alana interneti ulaştırabilirsin =)) yaa axcess pointleri bi araştır istersen hocam... onunla bi alakası war bu işin....

...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G-Turk
    G-Turk's avatar
    Erkek

Digelim adam 2km mesafeye ulasmak istiyor ve bir AP (Access Poin) nin 100m mesafe olayi var. simdi 2 km icin 20 tane AP'mi alcan yada 10 dbi bir yagi antenimi? O kadar AP alip dizecegine bir tane kuvvetli omni anteni yaparsin yada satin alirsin..

ben birtane 3 metre uzunlugunda olani elimde tuttumda nasil catiya takacagimi bilemedim :D

# Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    G-Turk bunu yazdı:
    -----------------------------

Digelim adam 2km mesafeye ulasmak istiyor ve bir AP (Access Poin) nin 100m mesafe olayi var. simdi 2 km icin 20 tane AP'mi alcan yada 10 dbi bir yagi antenimi? O kadar AP alip dizecegine bir tane kuvvetli omni anteni yaparsin yada satin alirsin..

ben birtane 3 metre uzunlugunda olani elimde tuttumda nasil catiya takacagimi bilemedim :D

-----------------------------

yoo 20 tane atmazsın, bi tane 15 derece outdoor gain directional die tabir edilen anten alırsın bi tane, götürürsün ötekisinide lazerle ölçer koyarsın 3 km ye.. yağmur kar olmadığı sürece 22 mbps çeker...

Aha sana 15 horizontal 15 vertical 3 km max dlink gain direc. anten...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Erkek
    1 aydır, hawada zikiştiriom wireless antenlerini tesisat yüzünden:D

Toplam Hit: 5665 Toplam Mesaj: 12