folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Wireless "Kablosuz Modem" Mesafesini 5 Katına Çıkarın "Ortalama 1 Km"

Wireless "Kablosuz Modem" Mesafesini 5 Katına Çıkarın "Ortalama 1 Km"

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek
     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
     Bi yerden aldım. Bizde arkadaşlarla böyle bişey yapmayı düşünüyoz. Çok güzel bi paylaşım olmuş herkes yararlansın!
     ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Böyle bir anten yapmayı çoktan beri düşünüyordum. Burada (Viyana’da) internet, Kablo TV hatları üzerinden dağıtılır. Bu yüzden binaların çoğunda Kablo TV hatları (Telekabel) bulunur. Fakat nedense bizim binada böyle bir hat yok! Bize de internet peynir-ekmek gibi lazım olduğundan mutlaka bir şekilde eve internet bağlamalıydım. Bütün olasılıkları düşünerek yaklaşık 110 metre ötede bulunan ve internet bağlantıları bulunan arkadaşlardan almaya karar verdim. Bunun için metal bir tenekeye WLAN kartına ve WLAN Router’a ihtiyacım oldu. Öncelikle hangi türk markasının burada bedava reklamını yapayım diye düşündüm : ) . Elime ilk geçen bir peynir tenekesi oldu. Şubat tatilini de fırsat bilip hemen kolları sıvadım.
    Bu anten için gerekenler:
    • WLAN kartına giriş için SMA soket.

• Kabloyu tenekeye bağlamak için TNC soketi
    Bu parçanın ucuna 1,5 mm kalınlığında 30 mm uzunluğunda bakır bir tel bağlanır. Aslında anten işini bu küçül tel yapıyor.

• Kablo için M-CRIMP soketi

• WLAN kartının girişi küçük antenin girişi de büyük olduğu için bunları birbirine dönüştürmek için kablonun bir ucuna SMA soketi diğer ucuna da M-CRIMP soketini bağladım.

Kabloyu yaptıktan sonra sıra anteni yapmaya geldi. Tenekeyi delip SMA soketini bağladıktan sonra antenimiz hazır hale geldi. Elbette anteni duvara bir yerlere tutturmak gerekirdi. Bunu için plastik bir boru bulup tenekenin arkasına monte ettim.
    Aşağıda antenimizin bitmiş hailini görüyorsunuz:

Plastiği tenekenin tam arkasından bağladığım için ağırlığını kaldırmayabilir. Bunun için tenekenin ön tarafından tutacak tahtaya doğru bir tel taktım.
    Bir de içine su girmemesi için kapağını kapattım fakat bu arada tepesinde açılan deliği unuttum:

Aşağıda ise duvara monte edilmiş halini görüyorsunuz. Sokağın görüntüsüne pek uymadı ama napalım.

Ve son olarak bütün bunların uğrunda yapıldığı WLAN Router: J

Arada 110 metre mesafe olmasına rağmen çekim gücü ve internet hızı gayet iyi:

Bir internet macerası da bu şekilde sona ermiş oldu.
    İnternet bağlantısı olmayıp da böyle bir şeyi yapmak isteyenelere tavsiye ederim.

Böyle antenler ile daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz:

http://www.antrak.org.tr/gazete/032003/tahir.htm
    http://www.antrak.org.tr/gazete/042003/tahir.htm
    http://www.antrak.org.tr/gazete/012003/burcak.htm
    http://www.turnpoint.net/wireless/cantennahowto.html

kolay gelsin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Leustad
    Leustad's avatar
    Erkek
    Valla yapsammı diye teredütlüyüm çekermi çekmezmi yapabilirmiyiz:D

Acıma Yetime Döner Koyar Gö....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek
    Oluyomuş :) Biz bu yakınlarda işe koyulmayı düşünüyoz çünkü baya sorun oluyo internet. Parçaları elektronikçilerde bulabiliriz heralde...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    puhahaha peynir kutusundan baz istasyonu gibi bişi olmuş yauw

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

yazın yaparım o zaman ben onu (seri üretime geçip satabilirim de)

bu socketler elektrikçilerde bulunur mu yoksa her yerde bulunmaz mı?

. . .. . ... .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam adam akıllı bi wireless anteni alsanıza :)

Böle veri kaybı yaşıyorsunuz..

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PowerfuL
    PowerfuL's avatar
    Erkek
    hocam usb'ler için birşey yapılabilir mi? Bende usb var?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek

PowerfuL bunu yazdı:
    -----------------------------
    hocam usb'ler için birşey yapılabilir mi? Bende usb var?
    anten çıkışı varsa olur :)

Hocam bu wireless antenler ortalama 40$ civarında ii bi maliyet hesaplaması yapıp anten piyasasına girmeyi düşünüyoruz. İnternette değişik dB'lerde el yapımı anten piyasası oluşmuş durumda ;)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

bu işe bende girecektim de sonra düşününce saçmaladığımı anladım çünkü olaya şöyle bakın haksız mıyım anlayın :) siz o zımbırtılarla sadece kendiniz verialabilme mesafenizi uzatıyorsunuz yani sadece modemi görebilirsini modemin veri gönderme mesafesi kısıtlıysa  verileri nasıl alacaksınız bu yüzden verialışverişi olamayacak bunu bi düşünün yoksa ben saçmalıyor muyum :)

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek
    pit10din bunu yazdı:

bu işe bende girecektim de sonra düşününce saçmaladığımı anladım çünkü olaya şöyle bakın haksız mıyım anlayın :) siz o zımbırtılarla sadece kendiniz verialabilme mesafenizi uzatıyorsunuz yani sadece modemi görebilirsini modemin veri gönderme mesafesi kısıtlıysa verileri nasıl alacaksınız bu yüzden verialışverişi olamayacak bunu bi düşünün yoksa ben saçmalıyor muyum :)

benimde en çok düşündüğüm mevzu bu

sen atıyon o tutuyo ama

o atınca sen tutamıyon

çünki onun attığı sana yetişmiyo 

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    nu_metal bunu yazdı:
    puhahaha peynir kutusundan baz istasyonu gibi bişi olmuş yauw
    harbi lan süper tespit :D

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
Toplam Hit: 8858 Toplam Mesaj: 24