Xubuntu 11.04

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Uzun zamandır linux dünyasını bir sıkıcılık aldı gidiyor , bu yıl ki sürümlerin pek beklenilen gibi olmaması yüzünden bende farkı arayışlara girdim

neyi denesem kesmiyor , mint mandriva ubuntu kubuntu pardus debian  yok hepsi sıkıcı.

öylesine karıştırırken bu güzelim dağıtımı buldum denedim ve çok sevdim size de öneriyorum.

Xubuntu adından da anlaşılabileceği gibi ubuntu yani debian temellli ve diğer tüm ubuntu sürümleri ile uyumluluk içinde depolar vb.

xfce masa üstünü kullandıgı için oldukça hızlı ve görsel olarakta tatminkar bu yılki unity den pek hoşnut olmayanlar için güzel bir alternatif , bilgisayarınızın özellikleri düşükse bu sürüm diğer dağıtımlardan çok daha performanslı çalışacaktır.

her hangibi bir soruna raslamadım deneyin görün, daha önce hiç kurmamış olanlar format atmadan wubi ile windows unuzun yanına rahatlık ile kurup kaldırabilirsiniz.

652my_xubuntu_11_04_natty.png%20%281280×1024%29

34405_desktop_Screenshot_.png%20%281280×1024%29

103ubuntu_11.04_multiboot.jpg%20%281030×776%29

Xubuntu AnaSayfa   http://www.xubuntu.org/

Xubuntu Download  http://www.xubuntu.org/getubuntu

Arşiv

http://se.archive.ubuntu.com/mirror/cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/11.04/release/

Torrent

http://se.archive.ubuntu.com/mirror/cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/11.04/release/xubuntu-11.04-alternate-amd64.iso.torrent

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaptanMagaraAdami
    KaptanMagaraAdami's avatar
    Erkek

Son zamanlarda diğer bir çoklarından, özellikle Ubuntu için, bekleneni ver(e)mediğine dair bir çok şey duydum. İşim için, network, Ubuntu kullanıyorum. Bir eksiğini görmediğim gibi fazlasıyla esnek, işlerimi çok hızlı görmemi sağlıyor. Bildik bir "windows" sürümü ile yapmak için kırk takla atacağım işleri "sıkıcı" Ubuntu ile çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyorum. 

Hız ve esneklik o an için çözmem gereken bir network problemi için hem bir test ortamı sağlıyor hem de sonuca hızlı bir şekilde ulaşmamı sağlıyor.

Ev kulanıcısını tatmin etmeyen yanları var sanırım.

Tabi tedbil-i Linux dağıtımında ferahlık vardır :) .

*Freeradius (authentication, accounting), syslog, apache, mysql, snmp, subversion server veya  wireless network analizi, wireshark (wired / wireless), sanal makine uygulamaları kullandığım programlar ... e-posta, anlık ileti gönderip alma, web tarayıcısı (flash uygulamalar, videolar) standart kullandığım programlar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Ubuntu - kubuntu - xubuntu arasındaki tek fark masaüstü ordamı diyorlar gnome kde ve xfce olarak başka bi farklılık var mı bunlar arasında ? Bu debian tabanlı suse tabanlı artık herneyse ne farkları var bunların ?

Si vis pacem para bellum.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Xubuntuyla debian ubuntu ayrı değil mi :S

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:
    -----------------------------

Xubuntuyla debian ubuntu ayrı değil mi :S

Bende onu sormak istediğim aslında konuya pek hakim değilim o yuzden soruda saçmalamış olabilirim kulaktan dolma bilgiler :)) Bi kubuntu-ubuntu farkını biliyorum birde edubuntu vardı sanırım bunların alt yapı olarak bi farklılıkları var mı ? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

aralarında masaüstü farklılığı var, xubuntu çok sıkıcı bi dağıtımdır ayrıca.

..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Realist bunu yazdı:

aralarında masaüstü farklılığı var, xubuntu çok sıkıcı bi dağıtımdır ayrıca.

Yükledim xubuntuyu çok karanlık o bakıma depresifleştiriyor insanı :) sıkıcı derken görünüm olarak mı yoksa altyapı sorunları mı ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

xubuntu aslandir kraldir yilandir mikemmeldir ...

he yinede xubuntu bile olsa son surum degil long term support olani secin.Ubuntunun son surumuberbat.ama 10/04 LTS cok iyi.

http://www.tahribat.com/Forum-Ubuntu-Icin-Dokcy-Dock-Bar-Guzel-Birsey-142695/

surda dock bardan faaln bahsetmistim.temalar sunlar bunlarla oldukca guzellestirebilirsiniz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Çökerttim sildim :D  Mint'e devam ben ubuntuyuda 3 kere çökerttim bana gelmiyor bunlar :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    bugünlerde linux masaüstü ortamlarını kurup inceliyorum. şimdi lxde masaüstü ile gnome masaüstünü kıyaslıyorum... hız: lxde çok çok daha hızlı. görsellik : gnome ile lxde neredeyse aynı. kararlılık : lxde daha basit ve kararlı. ayrıca gnome masaüstünde çalışan bütün programları ve gnome araçlarını dosya yöneticilerini de lxde masaüstünde kullanabillyorsunuz. bu durumda artık gnome masaüstünün lxde masaüstüne göre hiçbir artısı kalmadığı için, hatta onun çok gerisinde kaldığı için elveda gnome diyorum. sırada xfce ve diğerleri var. hepsini kurdum ve kullanacağım. bakalım hangisinde karar kılacağım... edit: bu arada lxde masaüstünün ubuntu versiyonunu yani lubuntu versiyonunu linux mint + gnome masaüstü ortamı yanına paket yöneticisinden kurup kullandım. sanırım lubuntu desktop paketi saf lxde masaüstü ortamının ubuntuya uyarlanmış halidir.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

balik_

hocam mintte ubuntunun sürümüydü.Fakat ubuntu bana göre özellikle son sürümüyle cozuttu.Mintte debian'a geçme kararı aldı ki oldukça mantıklı bir şey bence.

FAkat linux dünyasında (ve bilgisayar) yeni sürümler daima dertlidir.Buglar, problemler şunlar bunlar.Stabil sürüm çıkartsalar dahi problemlidir.

--

Gnome'dan memnunum.Fluxbox, lxde, kde, xfce falan denedim ama gnome daha basit , daha oturaklı geliyor bana.Ondan benim tercihim gnome.Yine lxde dersen ; bana kalırsa lts (long term support) bir sürümle seç.LTS dediğimiz şey geniş destektir.Yani tamamen kararlı ve depolarda tamamdır.

--

2. sorunda ise ;

silsen birşey olmaz lxde yüklü.Fakat eminim ki çoktan 100 ü geçmiş farklı linux kurulumlarında (sadece kurulum değil dağıtım+sürüm+masaüstü kombinasyonları) gördüğüm kadarıyla (yada bana öyle geldi) bir kde dağıtımına gnome kurmak, gnome'a lxde kurmak problem.Sadece bunlar değil ; şöyle diyeyiö, orjinalinden başka bir masaüstü kurarsan problemler çıkıyor.Benim canımı çok sıkıyor onlarda.

Bazı öellikler değişik oluyor gnome'u seçsende lxde gibi davraan özellikler oluyor.Pardusa istediğin kadar gnome ykle mesela hantallaşıyor, buglar çıkıyor.

O yüzden o sürümün bir önceki sürümü olan (LTS) bir linux dağıtımını orjinaliyle yüklersen çok kolay, stabil bir dağıtım elde edeceksin.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
Toplam Hit: 5306 Toplam Mesaj: 31