Yapay Zeka

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    Abi ben Visual basicde söyle bişey yaptım. masaüstünde sürekli çalışıyor (gizli).

SaatKaç dediğinde sesli olarak söylüyor. eğer muhabbet edeceksende bazı yapısal kelimeleri tanıyor (mikrofonla konuşuyorsun tabi). Mesela adınne isminne saatkaç yaşınkaç kaçyaşındasın. falan filan. öyle şeyler. Tabi sen sorduktan sonra oda soruyor. arada bir sen soru sorunca "İşim var sonra gel" falan diyo.

Hatta eğer kilit modunu açarsan bilgisayarı kitliyor ve mikrofona Uzgunum veya özür dilerim diyene kadar açılmıyor. (ctrl alt delete falan işlemiyor tabi win9x de).

Programın boyutu 9 Mb oldu kötü tarafı o. ama 9 mb olması bişey değiştirmez çünkü bunu İntikam Zamanına entegre ediyorum. :)

Düşünüyorum, o halde varım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    alice in daha onceki kısma yazdığım yapay zekaya sahip botun. icq da gelen mesajları karşılayan versiyonu var.

ftw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Erkek
    ayrıca holygenc in yazdığı gibi olmaz o iş.
    Kelimelerin değerleri olacak.
    Böylece aynı anlama gelen kelimeleri bilgisayar anlayacak ona göre cevap verecek.
    c++ la olmaz o iş.
    Bunun için ayrı diller var.
    yazdıım sitelere bir bakın

ftw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MohEmre
    MohEmre's avatar
    Erkek
    Baya bi rağbet var.Sevindim...
    Özellikle charın programı harika...
    >Kutluyorum.Görüşmek üzere

This time, action must speak louder than words...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    themyth
    themyth's avatar
    Erkek
    Yapay zekanin dili yoktur istersen java istersen qbasic kullan.
    onemli olan isleyisi. ben yapay zeka okuyorum. bize onerdikleri dil prolog. ama onunla da bir interface yapilmiyo ve cok cok moron bir dil.
    ben suan bir yapay zeka projesini java dili uzerinde hazirliyorum.
    dille alakali degil yani....
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Erkek
    ya tabiki dille alakalı değil prolog dışında bir dil daha vardı lisp mi bişey
    ayrıca
    aiml(artificial intelligence markup lang.) diye html den türeme bir dil daha var
    bu oo diller yeterli değil ama java aralarında en iyisi

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    themyth
    themyth's avatar
    Erkek
    arkadaslarinda soyledigi gibi dil hic onemli degil
    zaten yapay zeka sadece yazilim veya programla olacak bir is degil, yapilabilen de sadece basit chat sistemleri. if select case like gibi ifadelerle program yapiyorlar yapay zeka tam olarak bu degil.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ttx14c
    ttx14c's avatar
    Erkek
    ( Artifical İntelligence ) yapay zeka :) bu tum programcıların ruyasıdır. Yapılıp yapılamıycağı , tanrı varmı yokmu çelişkisiyle hemen hemen aynıdır. Sizin bahsettiğinz yapay zeka deyil, sadece ne yapacağı yada yapabilecekleri önceden kodlanmış Programlardır. eyer zekayı kodlamaya çalışırsanız 1000 lerce yıl kod yazmak zorunda kalırsınız, ve buda sizi sonuca ulaştırmaz. Bu konu şimdilik UNKNOW diyebiliriz. Sizin bahsettiğinize gelince. Karabasan gibi Basit uygulamaları VB de Else-IF Yapı bloklarıyla rahatlıkla oluşturabilirsiniz, ancak iç içe geçmiş okadar çok Blok olıcakki bir süre sonra sizde işin içinden çıkamıycaksınız.
    farklı bi fikir olarak, Kullanıcının girdiği belirli kelimeleri, ( sanane , evet ,hatır , sıkıldım ..Vs) değişkenlere atayıp, bunların cümle içindeki birlikte kullanılmalarına göre Else-If blokları arasından cevaplar seçtirebilirsiniz.
    benim düşüncelerim bunlar,

onLy tTx14c (TechnoLogy) (tTime)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    themyth
    themyth's avatar
    Erkek
    yapay zeka daki gorusune katiliyorum
    ama degisik bir fikirle
    yapay zeka programcilarin ruyasidir evet
    ama asla sadece programla olamaz
    yapay zeka= bioloji felsefe matematik teknoloji ve programlamanin birlesimidir
    hepsi %20 oraninda birlesir diye dusunelim....
    ve bu yapilan sistemler falan yapay zeka degil sadece belirtili islemlerde sonuc veren bazi kolaylastirici sistemler...
    (tabi benim yapiyor oldugum haric)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dangerous
    Dangerous's avatar
    Erkek
    Bunun gibi şeyler if blockları ile yazılmaz çünkü her cümlede birebir karşılık beklenmez.Hem de if blockları ile yazılan programın if blocklarının bittiği yerde sonlanması gerekir.Halbuki muhabbet hiç bitmemelidir.Bu yüzden cümleler içinde anahtar kelimeler bulunur ve cevap dataları vardır.Bunlar arasında uygun olanlar gerektiğinde random olarak verilir.

İmzasız kahraman
Toplam Hit: 8289 Toplam Mesaj: 37