folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yapay Zeka Algoritması Oluşturma Hakkında

Yapay Zeka Algoritması Oluşturma Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Merhaba,

Yapay zeka ile ilgili bir takım denemeler yapmak istiyorum. AI furyasını geriden takip ediyordum fakat bir çok alanda artık geleneksel otomasyonlar yerine AI sistemler kullanılmaya başlandı. Bundan dolayı AI konusunda kendimi biraz geliştirmek istiyorum. Ufak bir challange yapmak istiyorum. Daha önce geliştirdiğim bir restoran uygulamasında Oluşturulan bir siparişi en uygun ya da en optimum şekilde bir şefe yönlendirmek istiyorum. Elimde bir mock data var (Bu temsili bir data orjinal değil). Bu datadan yaklaşık 50k sipariş sonucu mevcut bu data ile eğitip geliştirmek istiyorum Yapay zeka modelini. 

Çok daha öncesinde ufak tefek yapay zeka algoritmaları ile çalışmalar yaptım. Genetik Algoritma, Gezgin Satıcı problemi, Apriori algoritması, Yapay Sinir Ağı vb. algoritmalarda ufak denemeler yaptım ama tamamen öğrenme amacı ile yapılmış basit işlemlerdi.

Şu an tam olarak; az önce anlattığım restorant uygulamasında nasıl bir dil modeli seçeceğimi ya da hangi konuları öğrenmem gerektiğini bilmiyorum. Bir sürü model var, bir sürü algoritma var hepsini öğrenmeye kalksak 50 yıl alacak. Tam olarak nasıl bir rota izleyeceğime dair soru işaretlerim mevcut. Belirttiğim dataya en uygun model hangi model ya da modeller olur? Hangi yapay zeka modellerini öğrenmem gerekir bu konuda işin ehli kişiler destek olabilirse çok tatlı olur :)

DATA: https://jsoneditoronline.org/#left=cloud.e65c55f308104ff190e987f22c7c1ae4

Elimdeki datayı biraz anlatayım. Örneğin masadan bir sipariş geldi 

{
    "foodType": "pizza",
    "time": "12:32",
    "customerGender": "male",
    "price": 55.25,
    "day": "Wednesday",
    "deadlineMinutes": 90,
    "remainingMinutes": 87
    }

ürünün detayı bu şekilde olduğunu varsayalım. Şeflerin üzerinde de aynı bu modelden cookingFoods nesnesi var devam eden işleri temsil ediyor. Bir işi yapan tek bir şef olduğunu varsayalım. Yani bu yapılacak pizza'yı en uygun hangi kullanıcı yapar bunu makineye buldurmak istiyorum.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bu bir AI sorusuna benzemiyor AI olmadan çözülebilecek birşey

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@HolyOne , Otonom olarak sırayla vs ya da puanlama sistemi (Story point gibi) ile bir şeyler yapılabilinir. Örneğin her yemeğin zorluk derecesine göre sıralama getirilir vs. vs. Fakat işin karmaşıklılığı artınca çarpanları bulmak zor. Bu konuda makineyi eğitip belirtilen kriter ve öncelik değerlerini makineye öğretmek istiyorum. 

EDİT: Verdiğim örnekte sadece 3-5 kriter var bu kriterler çok fazla artacak örneğin müşterinin duygusal çıktısı (Agresif, sakin vs.), müşterinin misafir ağırlayıp ağırlamama durumu yani kriterler çok fazla belki 100-120 tane farklı kriter olacak ve her bir kriterin önem derecesi duruma göre değişkenlik gösteriyor. İşte bu durumları tespit etmek ve çarpanları bulmak makineye kalıyor. Örneğin makine Apriori algoritması kullanırsam pizza yapan adama her zaman hamburger işi de atanmış ise önceliklendirebilirim fakat bu sadece bir kriter. İçerisinda siparişi saati, hava durumu hatta biraz daha ileri gidelim müşterinin doğum yeri bile bir kriter olabilir. Örneğin İstanbulda doğan biri ile atıyorum izmirde doğan birine öncelik tanıyabilir gibi gibi.

MhmdAlmz tarafından 27/Oca/24 16:04 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Arkadaşlar, yapay zeka olayı nedir? algoritma ile çok fonksiyonlu istatisik tutup eğer ile öngörüleri artırıp hafızada tutmak mı? istatistik algoritma dışı bir gelişme olursa algoritmada yok, memoride yok nasıl öğrenecek bu öğrenme kısmı hikayeden mi yoksa farklı bir durum mu var. kahvehanelerde, fırın kuyruklarında konuşuluyor, oradan öğrenmeyelim. doğrusunu bilelim.

siyahbereli tarafından 27/Oca/24 21:10 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bu bir AI sorusuna benzemiyor AI olmadan çözülebilecek birşey

Şeyhe katılıyorum. Bu örnek daha çok anlık rapora, şefin geçmiş performansına göre koşulları belirtip rapor sonucuna göre aktarım yapılır. AI farklı bir olgu diye düşünüyorum. 

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emirhan-exp
    emirhan-exp's avatar
    Erkek

Ben bu problemi biliyorum şeyh doğru söylüyor istatistik formülü

Pm at halletmeye çalışalım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

excelde yapılacak bişey gibi duruyo bu

kendi modelimi eğiticem dersen de şuna bakabilirsin mesela : 

https://github.com/yandex/YaLM-100B

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emirhan-exp
    emirhan-exp's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

excelde yapılacak bişey gibi duruyo bu

kendi modelimi eğiticem dersen de şuna bakabilirsin mesela : 

https://github.com/yandex/YaLM-100B

Excelde de yaparım c# da da yaparım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Beyler adam zaten yazılımcı, Bildiğim kadarı ile Backend'te tecrübrlide. excel de yapılabilecek şeyse adam neden konu açsın. Farklı bir durum varsa affola görmezden gelin. AI olayınıda basit anlatımla biri yazarsa bilgilenelim. Teşkr.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emirhan-exp
    emirhan-exp's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Beyler adam zaten yazılımcı, Bildiğim kadarı ile Backend'te tecrübrlide. excel de yapılabilecek şeyse adam neden konu açsın. Farklı bir durum varsa affola görmezden gelin. AI olayınıda basit anlatımla biri yazarsa bilgilenelim. Teşkr.

AI denen şey matematik ve istatistiğin doruk noktasıdır arkadaşım. Excelde yapmak saçma olur sende haklısın. Bu problem istatistik problemi Excel fonksiyonları ile yapılabilir. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

elmayla armut karışıyor gibi geldi banada. LLM ile karışıyor gibi konu. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 1165 Toplam Mesaj: 14
yapay zeka