Yatırım Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Genelde zırt pırt yatırım yapan biri olmama rağmen zaman zaman tespitler yapıp risksiz yatırımı seven briyim. Şu an elimde çok nakit yok hatta hiç yok diyebilirim :) Ancak olsa yapmak istediğim yatırım fikrini paylaşmak istedim. Siz de çevrenizle paylaşabilirsiniz böylece etki büyür. Türkiye'nin risk primi büyüyor(dış finansmanların sıkıntıya girmesi, erken seçime gidilmesi ve terörle uzunca sürecek bir mücadeleye girilmesi), Çin'in para değerini düşürmesi, ABD'nin faiz artırma döneminin yaklaşması bana bazı şeyleri düşündürdü. Tavsiyem aşağıdadır.

Yatırım yapmak isteyenler için tavsiyem altın almalarıdır.
    Dolardaki yükselme trendi ve altının dolar cinsinden ons fiyatındaki düşüklüğün orta vadede yükselme beklentisi çifte etki yaparak gram altını yükseltecektir. En azından yükselme olmasa bile en kötü yerinde sayacaktır bu da TL'nin enflasyon etkisi artarken zarar etmekten kurtararak kar elde etmek anlamına gelir.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ratbat
    Ratbat's avatar
    Erkek

Hocam konu dışı ama bende de para var, bilisim sektorunde yatırım yapacak adam arıyorum bulamıyorum :( 

Kurallar satranç tahtasındaki kadar kesin olmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

şu an parayı yatırıp 6 ay- 1 yıl içinde olacakları beklemek daha mantıklı gibi geliyor. iş yatrımı yapacak ortam pek söz konusu görünmüyor.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ratbat
    Ratbat's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

şu an parayı yatırıp 6 ay- 1 yıl içinde olacakları beklemek daha mantıklı gibi geliyor. iş yatrımı yapacak ortam pek söz konusu görünmüyor.

Hocam evet Türkiye piyasalarını baz alıp is yatırımı yapmak biraz riskli, dönem kuluçka dönemi ama global piyasalarda is yatırımı gerçekten risksiz fakat personel bulmak oldukça zor yatırım yapacağın sektörde .

Kurallar satranç tahtasındaki kadar kesin olmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reklamcı.
    sezginari
    sezginari's avatar
    Erkek

Bende de güzel bi fikir var ama sağlam sermaye gerekiyor :) 450.000 TL kadar, bunun amortismanı 8 - 9 ay kadar filan. Alan reklam alanı.

Matbaa Baskı ve Promoyon İşleriniz Tbt'ye özel fiyat ile yapılır. Islak Mendil,Baskılı Kürdan, Baskılı Pipet, Baskılı Peçete, Baskılı Stick şeker üretim hanemiz mevcuttur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    Ratbat bunu yazdı

Hocam konu dışı ama bende de para var, bilisim sektorunde yatırım yapacak adam arıyorum bulamıyorum :( 

Bana burs baglayabilirsin, egitime yatirim yapmis olursun :D

sigara değil, balık olan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

22bin lirayı en para.com da 9.10 faize yatırdım. Günlük 5 lira veriyor. Burada dursun mu yoksa altın mi alayim. Bugün altın 1 lira kazandırdı. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    yazipcikacak bunu yazdı

22bin lirayı en para.com da 9.10 faize yatırdım. Günlük 5 lira veriyor. Burada dursun mu yoksa altın mi alayim. Bugün altın 1 lira kazandırdı. 

bence faizden alıp altına yatır. ama riskli görürsen yarı yarıya yapabilirsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Şuanda alıp yatırım yapmak riskli gibi. Çünkü altın 100 lirayı geçti. Biraz düşünce direk atayim. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    yazipcikacak bunu yazdı

Şuanda alıp yatırım yapmak riskli gibi. Çünkü altın 100 lirayı geçti. Biraz düşünce direk atayim. 

bir miktar dolar da alabilirsin. çünkü altına göre doların yükselme ihtimali ve eğilimi daha yüksek.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

Genelde zırt pırt yatırım yapan biri olmama rağmen zaman zaman tespitler yapıp risksiz yatırımı seven briyim. Şu an elimde çok nakit yok hatta hiç yok diyebilirim :) Ancak olsa yapmak istediğim yatırım fikrini paylaşmak istedim. Siz de çevrenizle paylaşabilirsiniz böylece etki büyür. Türkiye'nin risk primi büyüyor(dış finansmanların sıkıntıya girmesi, erken seçime gidilmesi ve terörle uzunca sürecek bir mücadeleye girilmesi), Çin'in para değerini düşürmesi, ABD'nin faiz artırma döneminin yaklaşması bana bazı şeyleri düşündürdü. Tavsiyem aşağıdadır.

Yatırım yapmak isteyenler için tavsiyem altın almalarıdır.
    Dolardaki yükselme trendi ve altının dolar cinsinden ons fiyatındaki düşüklüğün orta vadede yükselme beklentisi çifte etki yaparak gram altını yükseltecektir. En azından yükselme olmasa bile en kötü yerinde sayacaktır bu da TL'nin enflasyon etkisi artarken zarar etmekten kurtararak kar elde etmek anlamına gelir.

Altının ons fiyatının düşük olduğu konusuna katılmıyorum. Altının ons fiyatı 2007 yılında 500-600 USD arasındaydı. 2001 yılında 250 USD civarındaydı. Şuanda 1100 USD. Benim hesabıma göre 750-800 USD civarına kadar fiyat düşecektir. Fakat altına yatırım yaparken nasıl hesaplandığını incelersek;

1 ons 31,1 gramdır.

1 ons 1116 USD /31,1=35,8842 USD 1 gr altının usd fiyatı

35,8842 x 2,82 TL dolar kuru= 101,19 TL 1 gr altın TL fiyatı

altın 1000 USD olduğunda dolar fiyatının 3,1 TL olduğunu varsayarsak:

900/31,1x3,1=89,7 TL ile zarar potansiyeli vardır.

Aşağıda eğer anlayabilirseniz analiz grafiğimi ekliyorum. Bu grafiğe göre altın almak için ons fiyatın 850 USD altına gerilemesi lazım.

Bu fiyat için yaklaşık 24 hafta zaman kaldığını düşünüyorum.

Altın ons fiyatı 1240 usd üzerine çıkarsa söylediklerim geçersiz sayılır ama ons altının yönü şu anda aşağı doğrudur.

https://twitter.com/ElliotticianRB