folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Yazılım İçin Laptop Tavsiyesi

Yazılım İçin Laptop Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Arkadaşlar hepinize merhaba şuanda yapay zeka alanında yüksek lisans yapıyorum, derslerimizde çoğunlukla Python ve C programlamayla ilgili oluyor. Yeni bir laptop almayı düşünüyorum, hem hız anlamında beni üzmeyecek hemde batarya süresi uzun olarak tavsiye edebileceğiniz bir marka model varmı acaba? Oyun oynayan birisi değilim, dediğim gibi çoğunlukla dersler için ve yazılım için kullanacağım ama hızlı olması benim için önemli. Yeni yeni yapay zeka çalışmaları, veri analizi yapıyorum ve bu işle uğraşanlar bilir ki pc'nin güçlü olması gerekir bu yüzden tavsiye istiyorum. Msi bravo 15 yada Asus Tuf nasıldır biliyor musunuz? Maksimum 10K bütçem var ona göre tavsiye edebileceğiniz birşey varsa çok memnun olurum Gülümseme Şimdiden herkese teşekkürler

rsnalp tarafından 18/Oca/21 23:30 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

kullandığın programları yaz. 

youtubedan benchmarklara bakalım. 

işlemci mi lazım ram mi lazım ne bilek hocam. de ki bize en çok şu programı kullanıyorum. merete ne lazımmış bakalım ona göre bişi diyelim. 

zaten nvme ssd olduktan sonra hızına sen yetişemezsin normal kullanım için diyorsan. ama programları söyle sen önce.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    317seref
    317seref's avatar
    Erkek

i7 gibi islemcili pcler eskide kalmaya basladi i9 ciktigindan dolayi. Biraz daha uzun omurlu olmasi icin i7nin ust modellerinin urunlerini tercih etmek daha saglikli olur diye dusunuyorum.Butcen var ise i9

MSI modellerine bakabilirsin n11 den veya asus urunleri...
    mutlaka nvme ssd destekeleyen bir cihaz tercih edin.

Eski cihazim asus580vde nvme ssd upgrade yapip gayet guzel kullaniyorum hem oyun hemde is islemlerimi halledebiliyor.(i7-16ram-nvme ssd 250gb samsung- 1tb hdd )

## sen istiyor duj verecek yüz daha
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

işlemci mi lazım ram mi lazım ne bilek hocam. de ki bize en çok şu programı kullanıyorum. merete ne lazımmış bakalım ona göre bişi diyelim. 

zaten nvme ssd olduktan sonra hızına sen yetişemezsin normal kullanım için diyorsan. ama programları söyle sen önce.

Öncelikle teşekkür ederim, hocam bahsettiğim gibi python ve C programlama yapacağım ekran kartının falan çok yüksek olmasına gerek yok diye düşünüyorum, bol bol veri analizi, makine öğrenmesi derin öğrenme gibi işler üzerinde yoğunlaşıyorum kısacası yazılım işi yapacağım ona göre bir pc lazım. Aklımda msi bravo var ama nasıldır bilmiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    317seref bunu yazdı

i7 gibi islemcili pcler eskide kalmaya basladi i9 ciktigindan dolayi. Biraz daha uzun omurlu olmasi icin i7nin ust modellerinin urunlerini tercih etmek daha saglikli olur diye dusunuyorum.Butcen var ise i9

MSI modellerine bakabilirsin n11 den veya asus urunleri...
    mutlaka nvme ssd destekeleyen bir cihaz tercih edin.

Eski cihazim asus580vde nvme ssd upgrade yapip gayet guzel kullaniyorum hem oyun hemde is islemlerimi halledebiliyor.(i7-16ram-nvme ssd 250gb samsung- 1tb hdd )

Anladım hocam, bende msi bravo düşünüyorum açıkçası ama araştırmalarım devam ediyor şimdilik. Malesef i9 işlemci benim bütçemi aştığı için onlara bakamıyorum :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

Öncelikle teşekkür ederim, hocam bahsettiğim gibi python ve C programlama yapacağım ekran kartının falan çok yüksek olmasına gerek yok diye düşünüyorum, bol bol veri analizi, makine öğrenmesi derin öğrenme gibi işler üzerinde yoğunlaşıyorum kısacası yazılım işi yapacağım ona göre bir pc lazım. Aklımda msi bravo var ama nasıldır bilmiyorum.

hocam özünde kod yazacaksın yani. Ne bir render söz konusu nede bir oyun performansı. 

Son gelişmeler bandında artık intel amd den geride. Hem daha soğuk çalışıyorlar, hem daha performanslı. 

En az 512 gb nvme ssd iyi olur. 

Ram de zaten bu standartlarda 16 filan olsa güzel olur. 

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-l15-amd-ryzen7-pro-4750u-32gb-1tb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20u7001ytxz22-p-HBV000015S288

biraz bakındım. bunlar sorunsuz cihaz bildiğim kadarıyla, sade ve şık. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı
    rsnalp bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

hocam özünde kod yazacaksın yani. Ne bir render söz konusu nede bir oyun performansı. 

Son gelişmeler bandında artık intel amd den geride. Hem daha soğuk çalışıyorlar, hem daha performanslı. 

En az 512 gb nvme ssd iyi olur. 

Ram de zaten bu standartlarda 16 filan olsa güzel olur. 

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-l15-amd-ryzen7-pro-4750u-32gb-1tb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20u7001ytxz22-p-HBV000015S288

biraz bakındım. bunlar sorunsuz cihaz bildiğim kadarıyla, sade ve şık. 

Teşekkür ederim hocam inceleyeceğim :) Msı laptoplarını tavsiye eder misiniz peki nasıldır? 

rsnalp tarafından 18/Oca/21 19:08 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Güncel!!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

Ekran kartını cuda destekli bir şey almaya çalış.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    masteryoda bunu yazdı

Ekran kartını cuda destekli bir şey almaya çalış.

Araştırırım hocam :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

hocam eğer alacağın bilgisayarda derin öğrenme işine yoğunlaşacaksan ekran kartıyla ilgili kriterlerini gözden geçirmeni öneririm

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
Toplam Hit: 3401 Toplam Mesaj: 28
msi asus laptop lenovo macbook