folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Yazılım Şirketleri Hangi Teknolojileri Bilmemizi İstiyor

Yazılım Şirketleri Hangi Teknolojileri Bilmemizi İstiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    kvasir bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı

Front End İçin;

+HTML/CSS/JQUERY

ile bulabilirsin. Tabi önemli olan portföyünle insanlara o işi yapabileceğin güvenini vermektir. Ingilizce önemli bir parametre araştırma yapabilmek için. En azından stackoverflow tarzı sitelerde tarama yapabilecek kadar. Piyasaya daldıktan sonra zaten kafanda birşeyler şekillenir yavaş yavaş bu listelediklerimin üstüne koyarsın. Allah ilerleyenlerden etsin.

Madem öğrenecek vaktin var, Jquery öğrenme. Direk javascript öğren. Hatta sadece javascript öğren.

Şöyle bir olay var, Türkiye de durum nedir bilmiyorum ama Front-End kısmı yani senin web olarak düşündüğün kısım şu an en zor kısım.

Her 6 haftada bir yazdığın siteyi yenilemen gerekebilir.

Ben mesela nodejs + express + view için React + veritabanı için mongodb kullanıyorum, bir iki hafta ara veriyorum kodun başına tekrar oturuyorum bir bakıyorum paketlerin bazıları deprecated olmuş. Çok düşündüm php ile devam mı etsemi ama Javascript beni kendine bağlıyor, özellikle JSON okumak gibi bir hobim oldu.

Özetlersem,
    Javascript, EcmaScript2015,NodeJs,Express,ReactJS ya da Angular 2.0, Mobil için React Native ya da Ionic framework, Veritabanı için Mongodb öğrenirsen yurtdışı şartlarında ortalama bir yazılımcı olursun, belki yurtdışında çalışırsın.

Daha meteor'u,ember'ı,backbone'u,vuejs'i neler var neler. Web HTML/CSS/Jquery değil artık, ben jquery'i sadece Ajax call için kullanıyorum, yarın öbür gün AjaxJS çıkar, o zaman jquery'i kullanmam bile.

En özeti,
    Javascript öğren.

Gece yazıp bilgisayarı kapatıyorum.

Sabah besmele ile inş dün ki gibi çalışır diyorum.

Sıkıntılı

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    kvasir bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı

Front End İçin;

+HTML/CSS/JQUERY

ile bulabilirsin. Tabi önemli olan portföyünle insanlara o işi yapabileceğin güvenini vermektir. Ingilizce önemli bir parametre araştırma yapabilmek için. En azından stackoverflow tarzı sitelerde tarama yapabilecek kadar. Piyasaya daldıktan sonra zaten kafanda birşeyler şekillenir yavaş yavaş bu listelediklerimin üstüne koyarsın. Allah ilerleyenlerden etsin.

Madem öğrenecek vaktin var, Jquery öğrenme. Direk javascript öğren. Hatta sadece javascript öğren.

Şöyle bir olay var, Türkiye de durum nedir bilmiyorum ama Front-End kısmı yani senin web olarak düşündüğün kısım şu an en zor kısım.

Her 6 haftada bir yazdığın siteyi yenilemen gerekebilir.

Ben mesela nodejs + express + view için React + veritabanı için mongodb kullanıyorum, bir iki hafta ara veriyorum kodun başına tekrar oturuyorum bir bakıyorum paketlerin bazıları deprecated olmuş. Çok düşündüm php ile devam mı etsemi ama Javascript beni kendine bağlıyor, özellikle JSON okumak gibi bir hobim oldu.

Özetlersem,
    Javascript, EcmaScript2015,NodeJs,Express,ReactJS ya da Angular 2.0, Mobil için React Native ya da Ionic framework, Veritabanı için Mongodb öğrenirsen yurtdışı şartlarında ortalama bir yazılımcı olursun, belki yurtdışında çalışırsın.

Daha meteor'u,ember'ı,backbone'u,vuejs'i neler var neler. Web HTML/CSS/Jquery değil artık, ben jquery'i sadece Ajax call için kullanıyorum, yarın öbür gün AjaxJS çıkar, o zaman jquery'i kullanmam bile.

En özeti,
    Javascript öğren.

Gece yazıp bilgisayarı kapatıyorum.

Sabah besmele ile inş dün ki gibi çalışır diyorum.

Sıkıntılı

hahah :) çok fena oturdu :)

hocam ben hala sistemin kölesi olmaması yönündeyim. Bu işe para kazanmak için girersen ilerde büyük sıkıntılar yaşarsın. 

ama sevdiğin için girersen büyük paralar + mutluluk kazanırsın :)

Elektronik öğren dememdeki amaçta buydu Sen şirket arama madem adamların isteyeceği şeyleri yapabilecek kapasitede olduğuna inanıyorsun. dediğim gibi akıllı bir sistem yap, en yakın bulunduğun üniversiteye git sunumunu yap eğitime ve gelişime katkın olsun + faydalı bir ise destek ile arkanda duracaklarına inanıyorum. 

Hayırlı olması dileğiyle,

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    helyum_pasha
    helyum_pasha's avatar
    Erkek

@futurist @kvasir @ontedi paylaştığınız bilgiler için teşekkürler = )

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    helyum_pasha bunu yazdı

@Sandman yani açık kaynaklı projem olması şart anladım teşekkürler hocam.

sandman bunu yazdı

git veya tfs gibi versiyonlama uygulamaları

nuget, artifactory

jenkins,huston gibi ci uygulamaları

sandman'in demek istediği open source bir projenin olması şart değil hocam. Open source projelerin varsa bir de bunları github gibi yerlerde publish ettiysen ya da mevcut open source projelere katkı yaptıysan o çok büyük bir artıdır zaten, ama burda bahsi geçen teknolojiler/yöntemler o anlama gelmesin.

SVN, Git ya da TFS gibi sistemler sadece open-source projelerde kullanılmazlar. Takım halinde çalışılan her yerde bunlara ihtiyaç var. SVN eskidi biraz, yetersizlikleri de var, Git ona alternatif olarak girdi bayağı da popüler oldu piyasada. .net özelinde belki TSF de öğrenmen gerekebilir. Git ve TSF ikilisine mutlaka bakmalısın. Bu arada takım olarak çalışmaya da gerek yok, bireysel projelerin de olsa bunları bir SCM (Source Control Management tool)'de tutman gerekir.

Nuget de .net için bir package manager. Kullanmak zorunda değilsin ama çok daha kolay yönetilebilir kodlar için package manager kullanmak gerekiyor. Tabi bu gibi teknolojilerin tek artısı dependency management değil, daha birçok işe de yarayabiliyorlar. Özellikle Java tarafındaki muadilleri için Maven ve Gradle'a bakarsan neden kullanman gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsin. .net için NuGet, Java için Maven ve Gradle, NodeJs için npm, front end teknolojileri için bower... Çoğu platformun bu tür tooları var.

CI (Continuous integration) ve bunun yanında Continuous Delivery ve Continuous Deployment çok büyük önem arz etmeye başladı endüstride. Bunun için kullanılan araçları ve bundan da önemlisi böyle şeyler neden gerekli, her bir aşamanın neler olduğu gibi şeyleri de öğrenirsen birçok adayın önüne geçebilirsin.

https://media.licdn.com/mpr/mpr/shrinknp_800_800/AAEAAQAAAAAAAAazAAAAJDhkYTBlZTVjLTdjYjgtNDhkOS05YTVjLTgyNTBkNmMyMDM0MQ.png

sandman'in dediklerine ek olarak Unit test, Integration test kavramlarını da öğrenmeye çalış derim. .net tarafında NUnit ve Java tarafında JUnit temelinde, bunun etrafında mocking araçlarını da ekledin miydi dadından yenmez. Tabi öncesinde mock, stub, dummy (test perspektifinde) ne demek, aralarında ne farklar var vs onlara da bakmak lazım. Bunlarla birlikte TDD (Test Driven Development), BDD (Behavior Driven Development) ve DDD (Domain Driven Design) kavramlarının da ne olduğunu bilmek gerekir.

Ayrıca yazılan kodlar genelde 1 defa yazılır ve/veya birkaç defa editlenir ama n defa (n>10) okunur. O yüzden kolay yazılabilir koddan ziyade, kolay okunabilir kod daha kıymetlidir endüstride. Clean code, design patterns, object calisthenics gibi kavramlar hakkında da bilgi sahibi olmak lazım.

Memlekette hakkıyla uygulayan şirket çok fazla yok ama agile süreçlere bir yönelme var. En popüler olanları Scrum ve Kanban. Hiç tecrübe edilmemiş olunsa bile en azından ne olduklarına bakmak iyi olacaktır.

Bu yukarda yazdıklarımı .net ya da Java özelinde düşünmemek lazım. Neredeyse bütün teknolojilerde üç aşağı beş yukarı benzer karşılıkları vardır. Seçtiğin teknoloji/dil ne olursa olsun, yukarıdaki listedekilerden ne kadar fazlası hakkında bilgi sahibiysen o kadar kıymetli olursun piyasada. Ben işe birini alacak olsam 5 yıllık hardcore .net yazan ama şu yularıdakilerden çoğu eksik adam vs 2 yıllık .net bilen adam ve yukarıdakilerin çoğuna hakim adam karşılaştırmasında %100 olarak ikinciyi seçerim.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Şirketler için iki tip yazılımcı vardır Java bilenler ve bilmeyenler.  

I am bisexual , queer , 2nd gen immigrant ,terrified ,world was never great
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Web için Javascript öğrenmek gerek ,

https://en.wikipedia.org/wiki/Programming_languages_used_in_most_popular_websites 

Programming languages used in most popular websites

From Wikipedia, the free encyclopedia

The most popular (i.e., the most visited) websites have in common that they are dynamic websites. Their development typically involves server side codingclient side coding anddatabase technology. The programming languages applied to deliver similar dynamic web content however vary vastly between sites.

Programming languages used in most popular websites*
    Websites Popularity
    (unique visitors per month)[1]
    Front-end
    (Client-side)
    Back-end
    (Server-side)
    Database Notes
    Google.com[2] 1,200,000,000 JavaScript CC++Go,[3] JavaPython BigTable,[4]MariaDB[5] The most used search engine in the world
    YouTube.com 1,100,000,000 JavaScript C/C++, Python, Java,[6] Go[7] BigTable,MariaDB[5][8] The most visited video sharing site
    Facebook.com 900,000,000 JavaScript HackPHP (HHVM), Python, C++, Java,ErlangD,[9] Xhp,[10] Haskell[11] MySQL,[12] HBaseCassandra[13] The most visited social networking site
    Yahoo 750,000,000 JavaScript JavaScript,[14] PHP MySQL,PostgreSQL[15] Yahoo is presently[when?] transitioning toNode.js[14]
    Amazon.com 500,000,000 JavaScript Java, C++, Perl[16] Oracle Database[17] Popular internet shopping site
    Wikipedia.org 475,000,000 JavaScript PHPHack MySQL[citation needed],MariaDB[18] "MediaWiki" is programmed in PHP, runs onHHVM; free online encyclopedia
    Twitter.com 290,000,000 JavaScript C++, Java, ScalaRuby on Rails[19] MySQL[20] 140 characters social network
    Bing 285,000,000 JavaScript ASP.NET Microsoft SQL Server  
    eBay.com 285,000,000 JavaScript Java,[21] JavaScript[22] Oracle Database Online auction house
    MSN.com 280,000,000 JavaScript ASP.NET Microsoft SQL Server An email client, for simple use. Mostly known as "messenger".
    Microsoft 270,000,000 JavaScript ASP.NET Microsoft SQL Server Software company
    Linkedin.com 260,000,000 JavaScript Java, JavaScript,[23] Scala Voldemort[24] World's largest professional network
    Pinterest 250,000,000 JavaScript Django[25] (a Python framework), Erlang MySQL, Redis[26]  
    Ask.com 245,000,000        
    WordPress.com 240,000,000 JavaScript PHP, JavaScript[27] (Node.js) MySQL  

*data on programming languages are based on:

• HTTP Header information
    • Request for file types
    Back-end (Server-side) table in most popular websites
    Websites ASP.NET C C++ D Erlang Go Hack Java JavaScript Perl PHP Python Ruby Scala Xhp
    Google.com No Yes Yes No No Yes No Yes No No No Yes No No No
    YouTube.com No Yes Yes No No Yes No Yes No No No Yes No No No
    Facebook.com No No Yes Yes Yes No Yes Yes No No Yes Yes No No Yes
    Yahoo No No No No No No No No Yes No Yes No No No No
    Amazon.com No No Yes No No No No Yes No Yes No No No No No
    Wikipedia.org No No No No No No No No No No Yes No No No No
    Twitter.com No No Yes No No No No Yes No No No No Yes Yes No
    Bing Yes No No No No No No No No No No No No No No
    eBay.com No No No No No No No Yes Yes No No No No No No
    MSN.com Yes No No No No No No No No No No No No No No
    Microsoft                              
    Linkedin.com No No No No No No No Yes Yes No No No No Yes No
    Pinterest                       Yes      
    Ask.com                              
    WordPress.com No No No No No No No No Yes No Yes No No No No

DE5TROY3R tarafından 14/Haz/16 20:49 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Türkiye'de sektör paython, ruby, java, php ile yürüyebilirsin hocam.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    AyTurk bunu yazdı

Hocam Python demişken, kullanan şirketler falan kim isim verebilir misin?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    AyTurk bunu yazdı

Hocam Python demişken, kullanan şirketler falan kim isim verebilir misin?

http://ustunozgur.com/index-tr.html Bunu bilmeyen yoktur galiba ben vereyim hocam türkiyede sektör genelde Django üzerine ama .

birde markafoni 

http://hipolabs.com/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@0x656;

eyv hocam sağolasın. yerimlerin ekledim.

aklımızda olsun. 

Toplam Hit: 2708 Toplam Mesaj: 23
yazılım şirket