folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılım Tester Olma Hk.

Yazılım Tester Olma Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    Cosmic bunu yazdı
    dcpromo bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Ben test muhendisiyim. Software test eng. Her dal gibi bir kac alt dali var var. Manuel, otomasyon, security, performance vs. Hangisinden ilerleyecekseniz ona gore bi yol cizin. Bir de istqb is bulmanizi kolaylastirir. Turkiyede 1k ya sinava girebilirsiniz.

Somut bilgiler için teşekkürler hocam.  Üstlerde de denildiği gibi otomasyon tarafında çalışmak üzere kurs veriliyor, birkaç videoda da denk geldim otomasyon lafına. Nedir bu otomasyon, varsa bilgin biraz bahsedersen sevinirim.

Şöyle mesela;

tahribat.com için test otomasyon senaryoları;

Kayıt olma;
    Profil Düzenleme;
    Giriş yapma;
    Bir kategoriye başlık açma;
    Bir konuya yanıt verme;

bu 5 hareketi mesela her geliştirmeden sonra test etmek gerekir. 5 işlem çok değil ama yoğun sistemlerde bu tip senaryoların çok olduğunu düşün ve bunların her geliştirmeden sonra test edilmesi lazım. bunu tek tek elle yapamazsın. orada otomasyona bağlaman gerekir. kayıt linkine git. kayıt linkinde username alanını doldur email alanını doldur profil resmi seçtir sonra tamamla butonuna bas. mail geldi mi kontrol et mail geldiyse mailde ki aktivasyon linkine tıklat. login olmaya çalış. login olduysa kayıt olma testi başarı ile geçmiştir. gibi gibi

expected output'u neye gore belirlersin ki? header status mu mesela?

Ya da senaryolari neye gore belirlersin?

Testci değilim hocam. Testci arkadaşlar daha iyi anlatabilir. ancak;

Tahribat üzerinden yine örnekleyeyim;

https://www.tahribat.com/Account/Login        hatalı şifre girişi yada olmayan bir kullanıcı ile giriş yaparsam yine bu sayfa açılıyor. başarılı giriş yapar isem anasayfaya yönlendirme oluyor. Bu şekilde kontrol edilebilir en pratik yoldan.

Ama farklı durumları da test etmek gerekir ise farklı şeyleri de kontrol etmek gerekir mesela; 

https://www.tahribat.com/Account/Login sayfası duruma göre hata mesajı veriyor; Böyle bir üyemiz bulunmamaktadır. ve Yanlış şifre olarak.

Benim kayıt işlemim sırasında belki kullanıcı dbye kayıt olmuştur ancak şifresi düzgün kayıt olmamış olabilir. böyle bir durumda kullanıcı giriş yapamaz sisteme ama yanlış şifre denediği için giremez.

Bunun test sonucu olarak üye kaydı yapılmıyor değil daha spesifik olarak üye kaydı yapılmış ama şifre düzgün kayıt edilmemiş olarak dönmesi sorunun daha nokta atışı anlaşılması açısından kolaylık sağlar.

Böyle durumu algılamak için de DOM içerisinde ki elementlere yada metinlere falan bakabiliriz artık o sayfaya göre değişir. Yukarıda iki durum içinde farklı iki metin veriyor demiştim. O metinlerin verildiği divlerde

Böyle bir üyemiz bulunmamaktadır için class="Warning" Yanlış şifre için class="Error" basılmış. bu iki class kontrol edilebilir. Ancak biraz daha detaylandıralım Üyenin banlı durumunda da Warning kullanılıyor olsun.

Üye yok ve Üye banlı için de Warning kullanılmış bu sefer Warning in içerisinde ki text e bakarsın. Banlanmış case ine girerse raporda Üye kaydı oldu ama üye banlanmış olarak kayıt oluyor gibi.

senaryolar da projeye işe göre değişir.

edit: bazı bölümler silinmiş tekrar düzenliyorum.

Cosmic tarafından 16/Tem/22 23:38 tarihinde düzenlenmiştir

Bittik biz bittik
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

Konuya yazarken de bişi keşfettim;

Deneme
    Deneme
    Cosmic tarafından 16/Tem/22 23:29 tarihinde düzenlenmiştir

Bittik biz bittik
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Ben test muhendisiyim. Software test eng. Her dal gibi bir kac alt dali var var. Manuel, otomasyon, security, performance vs. Hangisinden ilerleyecekseniz ona gore bi yol cizin. Bir de istqb is bulmanizi kolaylastirir. Turkiyede 1k ya sinava girebilirsiniz.

Somut bilgiler için teşekkürler hocam.  Üstlerde de denildiği gibi otomasyon tarafında çalışmak üzere kurs veriliyor, birkaç videoda da denk geldim otomasyon lafına. Nedir bu otomasyon, varsa bilgin biraz bahsedersen sevinirim.

Bizim sirkette selenium ve java kullaniyor hocam. Api b2b testing gibi arkadasin bahsettigi sekilde aklina gelebilecek tum senaryolar (hatalar orn. ) reproduce ediliyor ardisik testler gonderiliyor. Yanlis cikti olanlar tek tek degerlendiriliyor. Zaten bi sistem 100 buildde ciktigi icin her seferinde yeniden hazirlanan componentlara gore testler olusturulup devam ediyor. Bu kisim otomasyon. Biz e ticaret sitesi yaptigimiz icin (adidas puma vs) tum sistemi duzenli test etmen gerekiyor. 

Security performans falan daha ayri seylere odaklaniyor. Manuel testciler cok onemli ama developerlar daha kiymetli degil gibi gercekten ama mid seviye sonrasi, eger api security testing python js java ile alakali isen cok rahat is bulursun. Manuel tester dahi olsan otomasyona sokamayacagin seyler olacagi icin gerekli bi bolum ve is bulabiliyorlar.

Tavsiyem sertifika alman ingilizcenin iyi olmasi ve yabanci sirketlerle calisman

angels_demos tarafından 17/Tem/22 15:08 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı
    dcpromo bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Bizim sirkette selenium ve java kullaniyor hocam. Api b2b testing gibi arkadasin bahsettigi sekilde aklina gelebilecek tum senaryolar (hatalar orn. ) reproduce ediliyor ardisik testler gonderiliyor. Yanlis cikti olanlar tek tek degerlendiriliyor. Zaten bi sistem 100 buildde ciktigi icin her seferinde yeniden hazirlanan componentlara gore testler olusturulup devam ediyor. Bu kisim otomasyon. Biz e ticaret sitesi yaptigimiz icin (adidas puma vs) tum sistemi duzenli test etmen gerekiyor. 

Security performans falan daha ayri seylere odaklaniyor. Manuel testciler cok onemli ama developerlar daha kiymetli degil gibi gercekten ama mid seviye sonrasi, eger api security testing python js java ile alakali isen cok rahat is bulursun. Manuel tester dahi olsan otomasyona sokamayacagin seyler olacagi icin gerekli bi bolum ve is bulabiliyorlar.

Tavsiyem sertifika alman ingilizcenin iyi olmasi ve yabanci sirketlerle calisman

Tesekkür ederim hocam güzel bilgiler, eline sağlık

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taskafa
    taskafa's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Rakamlar şişirme

taskafa tarafından 18/Tem/22 03:26 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

ben hastanede calisiyorum, yazilim destek uzmani olarak. yapilan cogu sey manuel devam etmek zorunda.

firmadan guncellemeyi aliyoruz ve bu guncelleme notlarina gore testleri ve revizyonlari yapiyoruz fakat bu durumda ben manuel tester oluyorum.

farkli bir sirkete gecmek istesem python-selenium ogrensem benim isime yarayacak diye yorumladim, yanlissam duzeltin lutfen.

https://techno.study/ bu sitedeki gibi Türkiye'de hangi firmalar var, bilgisi olan varsa yazabilir mi?

en azindan askere gidene kadar ogreneyim, egitimlere katilayim bu durumla alakalı bir aksiyon alayim diye dusundum, bir IT icin en bok sektor saglik sektorudur diyebilirim ve nice senelerini vermis kisiler de bu yorumu yapabiliyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ayd bunu yazdı

ben hastanede calisiyorum, yazilim destek uzmani olarak. yapilan cogu sey manuel devam etmek zorunda.

firmadan guncellemeyi aliyoruz ve bu guncelleme notlarina gore testleri ve revizyonlari yapiyoruz fakat bu durumda ben manuel tester oluyorum.

farkli bir sirkete gecmek istesem python-selenium ogrensem benim isime yarayacak diye yorumladim, yanlissam duzeltin lutfen.

https://techno.study/ bu sitedeki gibi Türkiye'de hangi firmalar var, bilgisi olan varsa yazabilir mi?

en azindan askere gidene kadar ogreneyim, egitimlere katilayim bu durumla alakalı bir aksiyon alayim diye dusundum, bir IT icin en bok sektor saglik sektorudur diyebilirim ve nice senelerini vermis kisiler de bu yorumu yapabiliyor.

hocam TR de bu hizmeti veren firma yok sanırım, ben den gelmedim, teknostudy dekiler de zaten TR de örnegi yok diyorlardı ne kadar doğru bilmem. Yaptığın işi biraz adha detaylı anlatabilir misin?

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    taskafa bunu yazdı

Rakamlar şişirme

nekadar şişme hocam? TR mi USA mi? 

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

abi selam wp dan yazmıştın ama bakamadım ben o attığın linklere, bu konu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. 

Yakın geçmişte eşim başladı bu pozisyonda işe, 6 ay falan oluyor hemen hemen. 

Eğer bu işi yapmak istiyorsanız size biraz tüyo verebilirim. Her hangi bir eğitim platformundaki türkçe/ingilizce eğitimini alıyorsunuz bir güzel tamamlıyorsunuz. Genel olarak test türleri nelerdir, test adımı nasıl yazılır bunları öğreniyorsunuz. Burada unit test, integration test vs girmeye gerek yok. Çünkü başlangıç yapıyoruz daha ve bu testleri developerlar yazıyor zaten günümüzde. 

Sonra eğer elimizde yeteri kadar sermaye var ise  https://www.turkishtestingboard.org/istqb-sinavlar-hakkinda-bilgi/ şuradan görebileceğiniz sertifikalardan en alt level (foundation level) olanı  almanız yeterli, agile olanı kendinize hedef belirleyin görüşmesinde sorduklarında söyleyeceksiniz :D 

Buraya kadar olan kısım ile özellikle istqb yi aldıysanız kesinlikle junior olarak bulursunuz. 

2. adım olarak, ben eğitimleri iyi tamamladım. Epey öğrendim diyebiliyorsanız, cucumber ve selenium kullanarak ufak projeler geliştirebilirsiniz. Sonrasında ingilizce düzeyiniz iyi ise eğer, yurt dışındaki x bir şirketi orada çalışmış gibi cvnize ekleyebilirsiniz. Böylece artık mid level ilanlara da başvurabilirsiniz. 

İş bulma adımında ise kesinlikle bir linkedin hesabı edinin. Sonrasında Türkiyede genellikle firmalar outsource olarak bu işi yaptırıyor. Danışmanlık firmalarını takip ederek + test alanında deneyimli kişileri ağınıza ekleyerek test için ilanlarında görülme ihtimalinizi ve ilanlarını görme ihtimalinizi arttırmalısınız. Sonrasında ise bokunu çıkarmadan danışmanlık veren firmaların ikcılarına cv gönderip, linkedinin gücünden faydalanabilirsiniz.  

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

abi selam wp dan yazmıştın ama bakamadım ben o attığın linklere, bu konu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. 

Yakın geçmişte eşim başladı bu pozisyonda işe, 6 ay falan oluyor hemen hemen. 

Eğer bu işi yapmak istiyorsanız size biraz tüyo verebilirim. Her hangi bir eğitim platformundaki türkçe/ingilizce eğitimini alıyorsunuz bir güzel tamamlıyorsunuz. Genel olarak test türleri nelerdir, test adımı nasıl yazılır bunları öğreniyorsunuz. Burada unit test, integration test vs girmeye gerek yok. Çünkü başlangıç yapıyoruz daha ve bu testleri developerlar yazıyor zaten günümüzde. 

Sonra eğer elimizde yeteri kadar sermaye var ise  https://www.turkishtestingboard.org/istqb-sinavlar-hakkinda-bilgi/ şuradan görebileceğiniz sertifikalardan en alt level (foundation level) olanı  almanız yeterli, agile olanı kendinize hedef belirleyin görüşmesinde sorduklarında söyleyeceksiniz :D 

Buraya kadar olan kısım ile özellikle istqb yi aldıysanız kesinlikle junior olarak bulursunuz. 

2. adım olarak, ben eğitimleri iyi tamamladım. Epey öğrendim diyebiliyorsanız, cucumber ve selenium kullanarak ufak projeler geliştirebilirsiniz. Sonrasında ingilizce düzeyiniz iyi ise eğer, yurt dışındaki x bir şirketi orada çalışmış gibi cvnize ekleyebilirsiniz. Böylece artık mid level ilanlara da başvurabilirsiniz. 

İş bulma adımında ise kesinlikle bir linkedin hesabı edinin. Sonrasında Türkiyede genellikle firmalar outsource olarak bu işi yaptırıyor. Danışmanlık firmalarını takip ederek + test alanında deneyimli kişileri ağınıza ekleyerek test için ilanlarında görülme ihtimalinizi ve ilanlarını görme ihtimalinizi arttırmalısınız. Sonrasında ise bokunu çıkarmadan danışmanlık veren firmaların ikcılarına cv gönderip, linkedinin gücünden faydalanabilirsiniz.  

Eyvallah reis güzel bilgiler. Bakıyorum hemen. 

next next next install