Yazılım Ve Gelecek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    telekom bunu yazdı

Geleceğe dair tek atımlık kurşunum olsa yapılan bir ürünü gördükten sonra (https://editor.construct.net) Web Assembly derdim.

Ömrümü adayacak olsam C derdim.

Hocam o website haricinde solidwork web app, google earth web app gibi uygulamalarda da webassembly teknolojisinin kullanıldığından bahsediliyordu. 

Ömür adamak gerçekten C gibi dillere ait :) ancak 2021 yılında bir dile komple ömür adamak kişisel olarak bana çok mantıklı gelmiyor gibi şöyle ki amaç ürün çıkarmak ve para kazanmaksa bir dile ömür vermek yerine olabildiğince alternatif teknolojiye hakim olarak istenilen projeyi çıkarabiliyor seviyesine gelmektir diye düşünüyorum örnek vermek gerekirse, bugün kullandığımız yüksek seviyeli dillerin çıkardığı projeler ile beraber yayılan ve gelişen teknoloji var, aslında bu kodların compiler ve yaratıcıları daha tebrik edilmesi gereken kesimler ancak çok bilinmiyor.. Amac zaten para ve ürün çıkarmak olduğunda kimse SQL yaratıcısı ya da mimarisi nedirden çok işimi nasıl görürüm kısmı ile ilgileniyor hocam. 

Roark tarafından 27/Eki/21 12:04 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

veri bilimi 

iot

ben olsam bu ikisine yonelirdim. yazılım i bilmem ama gelecek bunda.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    telekom bunu yazdı

Geleceğe dair tek atımlık kurşunum olsa yapılan bir ürünü gördükten sonra (https://editor.construct.net) Web Assembly derdim.

oha tutorial acayip güzelmiş oyun yaptım :)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Web Assembly de en büyük devrimi Razor yapacak. Ama daha vakit var minimum 4-5 kaldı ki JS tahtından edebilir mi bilmiyorum çooook uzun zaman gerekli. JS ile yazılan devasa projeler var artık.

Hocam razor(blazor) microsoft tarafından geliştiriliyor diye biliyorum, tabii ki JS'yi tahtından edip direkt biryerlere gelmesi mümkün değil ancak ileride iyi projeler yapılabilir diye tahmin ediyorum. 

Sadece bu noktada merak ettiğim, c ve c++ ile modern web tarafları yapılabilecek mi? yoksa aynı performansı c# ile yazılan ve sonra wasm compiler'dan geçerek binary convert ile elde edilecek mi? 

Roark tarafından 27/Eki/21 12:09 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

LoRa da kullanım alanında su anda en buyuk dezavantajın kapsama ve range aralıgının dusuk olması dıye bılıyorum hocam. + olarak gerçekten sektörü analiz etmek, kişisel yatırım, teknolojik yatırım ve bakış açısını genişletmek için güzel bir konu olur umarım. AR ve VR ile beraber artık mobilya ve ev eyşaları vb platformlarda real-time olarak obje yerleştirmek ile ilgili çalışmalar yapılıyor ( ıkea, vivense )  

Metaverse projesi ile beraber sanal gerçeklik vb alanda oyunlarında türeyeceği söyleniyor. 

hocam türkiye icin konusursak elbette, sonucta türkiye'nin teknolojik alt yapisi malum. Ama isvicre örnegini vereyim hemen:

Asagidaki harita, buranin en büyük telekomunikasyon firmasinin LoRaWan alt yapisini gösteriyor. Yazdiklarina göre isvicre'nin %97si kapsama alaninda. Daha önce calistigim firma akilli sayaclar üretiyor ve kullandigi teknolojiler : bluetooth, RF, NFC, DLMS ve tabi ki LoRa. Yani LoRa tabanli sayaclar ve burdaki bir belediye pilot olarak secilmisti hatta kurulumuna ben de gittim. Sayaclar bodrumda olmasina ragmen, üzerindeki güclü anten sayesinde sikintisiz lora gateway'lerle iletisim kuruyor.

Hem AR hem VR nin gelecekte rolü olacagini düsünüyorum ancak bu sekilde biraz kullanimi zor. Belki beynimiz yeteri kadar gelismemistir :) mesela AR oyun yaptik, ancak oynamasi cok yorucu yani insan bir süre sonra kullanamaz bunu mümkün degil. Bir sekilde daha efektif kullanilacak seylerin olmasini bekliyorum. Suan emekleme asamasinda..

unbalanced tarafından 27/Eki/21 12:09 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Türkiye'de yazılım serüveni yeni başlıyor. Dijital dönüşüm anlamında sektörde hala çok eksikler var.

Güncelde Iot, postgresql, react/react native, java (özellikle spring), python, haritalama (leaflet-osrm vb.) konularından birinde uzmanlaşanın sırtı yere gelmez.

Düz spaghetti php, klasik javascript frameworkler (jquery), bootstrap gibi tasarım şeylerini falan bi kenara bırakıp güncel rest api, serverless yapılara, docker gibi sistemlere, sass, figma, vue/react gibi sistemlerden hangisi alanınıza uygunsa ona adapte oldunuz mu işin üzerine cila çekersiniz.

~
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı

Türkiye'de yazılım serüveni yeni başlıyor. Dijital dönüşüm anlamında sektörde hala çok eksikler var.

Güncelde Iot, postgresql, react/react native, java (özellikle spring), python, haritalama (leaflet-osrm vb.) konularından birinde uzmanlaşanın sırtı yere gelmez.

Düz spaghetti php, klasik javascript frameworkler (jquery), bootstrap gibi tasarım şeylerini falan bi kenara bırakıp güncel rest api, serverless yapılara, docker gibi sistemlere, sass, figma, vue/react gibi sistemlerden hangisi alanınıza uygunsa ona adapte oldunuz mu işin üzerine cila çekersiniz.

Peki hocam + ve - leri tabii ki olmakla beraber, yeni başladığını düşündüğünüz bu süreçte, .net / mvc vb dallarda mı ilerlemeyi düşünürdünüz yoksa react/react native spring ve serverless, rest, spa, vue/react / node.js vb stack ile mi ilerlerdiniz? 

Aslında bunu genel bir soru olarak sormak istiyordum, mevcut yapılan iş / teknoloji ve yeni seçilmek istenen alanlar gibi. 

Roark tarafından 01/Kas/21 17:13 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    telekom bunu yazdı

Hocam o website haricinde solidwork web app, google earth web app gibi uygulamalarda da webassembly teknolojisinin kullanıldığından bahsediliyordu. 

Ömür adamak gerçekten C gibi dillere ait :) ancak 2021 yılında bir dile komple ömür adamak kişisel olarak bana çok mantıklı gelmiyor gibi şöyle ki amaç ürün çıkarmak ve para kazanmaksa bir dile ömür vermek yerine olabildiğince alternatif teknolojiye hakim olarak istenilen projeyi çıkarabiliyor seviyesine gelmektir diye düşünüyorum örnek vermek gerekirse, bugün kullandığımız yüksek seviyeli dillerin çıkardığı projeler ile beraber yayılan ve gelişen teknoloji var, aslında bu kodların compiler ve yaratıcıları daha tebrik edilmesi gereken kesimler ancak çok bilinmiyor.. Amac zaten para ve ürün çıkarmak olduğunda kimse SQL yaratıcısı ya da mimarisi nedirden çok işimi nasıl görürüm kısmı ile ilgileniyor hocam. 

2021 yılında bir dile ömür adanmaz fikri yanlış. Mutlaka ve mutlaka çok iyi bildiğin 1 adet dil olmalı. C#, Java veya Python gibi bir dili öğrenmeye başladığında 1-2 yıllık bir süre sonunda çok önemli bir noktaya gelirsin. 1 yıl, 2 yıl gibi süreler uzun gelmesin, bunlar yazılım hayatı için çok kısa süreler. Elbette gidip C veya C++ dillerinde uzmanlaşmak istersen çok daha uzun sürelere ihtiyaç duyarsın. Telekom'un dediği gibi C gerçekten ömürlük bir dil. Ancak günümüzde pek çok kişi uygulama programcılığı alanında çalışıyor. https://www.tiobe.com/tiobe-index/ adresinden de bakacak olursan zaten öğrenebileceğin diller 4-5 tane. C#, Java, Python, JavaScript vb. gibi diller.

Amaç tabii ki ürün geliştirip para kazanmak bir şeyler üretmek ama bu demek değil ki sen bir dilde uzman olmak yerine git yazılım mimarisi, serverless vb. konulara odaklan. Önce çok iyi bildiğin bir adet programlama dili olsun. Diğer konulara sonra odaklanırsın. Yazılıma yeni başlamış kişilerin daha bir programlama dilini adam akıllı öğrenmeden mimari konuları öğrenmeye çalışmalarını anlamıyorum. Yazılım mimarisi dediğin konunun senin kafanda iyice şekillenmesi için bir kere senin biraz proje geliştirmiş ve tecrübelenmiş olman gerekiyor. Bu tarz konular belirli süreçlerin sonunda iyice kafaya oturuyor.

Senin kafan C# öğrenip öğrenmeme konusunda karışık sanırım. Çünkü çok uzun süredir benzer sorular var aklında. Aynı konuyu seninle 8-9 ay önce de konuşmuştuk. C#; dilin kalitesi, arkasındaki güç, çok iyi hazırlanmış dökümantasyonu, standartlaştırılmış olması, diğer dillerden esinlenerek çıkartılmış olması vb. sebeplerden dolayı çok güçlü bir dil. Yani JavaScript gibi 10 günde oluşturulmuş bir dil değil. Veya Python 3 çıkınca Python 2 ile uyumsuz olması gibi durumları C# ta göremezsin. Veya Php gibi 7.versiyon gelmese sönük kalma gibi durumlar C# ta olmaz.

C# ne yaptığını çok iyi bilen adamlar tarafından oluşturulmuş ve diğer programlama dilleri çok iyi analiz edilerek oluşturulmuş bir dil. Php, Java, Python, JavaScript 90 lı yıllarda çıkan diller. 1991, 1995 vs. C# bunlardan daha genç. 2001 de çıkıyor. Bu durum bir avantaj. Yani C# ın piyasadan silinmesi gibi bir durum olmaz merak etme. Aynı şekilde Python, Php, Java, JavaScript de piyasadan silinmez. Eğer C# ve .NET ortamına girmek istemiyorsan diğerlerinden birini seç. Ama tam öğren, daldan dala atlama. Her şeyden azar azar bilmek yerine uzman olduğun bir konu olsun.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    telekom bunu yazdı

2021 yılında bir dile ömür adanmaz fikri yanlış. Mutlaka ve mutlaka çok iyi bildiğin 1 adet dil olmalı. C#, Java veya Python gibi bir dili öğrenmeye başladığında 1-2 yıllık bir süre sonunda çok önemli bir noktaya gelirsin. 1 yıl, 2 yıl gibi süreler uzun gelmesin, bunlar yazılım hayatı için çok kısa süreler. Elbette gidip C veya C++ dillerinde uzmanlaşmak istersen çok daha uzun sürelere ihtiyaç duyarsın. Telekom'un dediği gibi C gerçekten ömürlük bir dil. Ancak günümüzde pek çok kişi uygulama programcılığı alanında çalışıyor. https://www.tiobe.com/tiobe-index/ adresinden de bakacak olursan zaten öğrenebileceğin diller 4-5 tane. C#, Java, Python, JavaScript vb. gibi diller.

Amaç tabii ki ürün geliştirip para kazanmak bir şeyler üretmek ama bu demek değil ki sen bir dilde uzman olmak yerine git yazılım mimarisi, serverless vb. konulara odaklan. Önce çok iyi bildiğin bir adet programlama dili olsun. Diğer konulara sonra odaklanırsın. Yazılıma yeni başlamış kişilerin daha bir programlama dilini adam akıllı öğrenmeden mimari konuları öğrenmeye çalışmalarını anlamıyorum. Yazılım mimarisi dediğin konunun senin kafanda iyice şekillenmesi için bir kere senin biraz proje geliştirmiş ve tecrübelenmiş olman gerekiyor. Bu tarz konular belirli süreçlerin sonunda iyice kafaya oturuyor.

Senin kafan C# öğrenip öğrenmeme konusunda karışık sanırım. Çünkü çok uzun süredir benzer sorular var aklında. Aynı konuyu seninle 8-9 ay önce de konuşmuştuk. C#; dilin kalitesi, arkasındaki güç, çok iyi hazırlanmış dökümantasyonu, standartlaştırılmış olması, diğer dillerden esinlenerek çıkartılmış olması vb. sebeplerden dolayı çok güçlü bir dil. Yani JavaScript gibi 10 günde oluşturulmuş bir dil değil. Veya Python 3 çıkınca Python 2 ile uyumsuz olması gibi durumları C# ta göremezsin. Veya Php gibi 7.versiyon gelmese sönük kalma gibi durumlar C# ta olmaz.

C# ne yaptığını çok iyi bilen adamlar tarafından oluşturulmuş ve diğer programlama dilleri çok iyi analiz edilerek oluşturulmuş bir dil. Php, Java, Python, JavaScript 90 lı yıllarda çıkan diller. 1991, 1995 vs. C# bunlardan daha genç. 2001 de çıkıyor. Bu durum bir avantaj. Yani C# ın piyasadan silinmesi gibi bir durum olmaz merak etme. Aynı şekilde Python, Php, Java, JavaScript de piyasadan silinmez. Eğer C# ve .NET ortamına girmek istemiyorsan diğerlerinden birini seç. Ama tam öğren, daldan dala atlama. Her şeyden azar azar bilmek yerine uzman olduğun bir konu olsun.

Öncelikle yorum için teşekkür ederim hocam. Yukarıda aslında aynı şeylerden bahsetmek istedim. Dil ve tecrübe konusunda. 

aslında ben hangi dili öğreneyim vs diye bir soru sormadım konu başlığında yazılım ve gelecek yazma sebebi sektör ve öngörülebilen fikirler tartışması yapabilmekti. Tabii iyi niyetiniz ve öğretici karakteriniz ile samimi şekilde cevap verdiğinizden şüphem yok. 

Yazılım geliştirici olarak çalıştığım kurum içerisinde gizlilik sebebi ile bilgi vermeyeceğim ancak AR uygulamaları muazzam derecede olumlu karşılanıyor ve milyonluk proje çıkıyor. Firma içerisinde böyle bir uygulama gördüğümde ve projenin sadece 1 ay içerisinde çıkarılmasında " bunu önce düşünebilseydik " fikirleri kafamda dolandı durdu. ve o milyonluk projede öyle 10-20 yıllık yazılımcılarda yok, normal jr ve mid. Gerekli yazılım kütüphaneleri ve donanımları haberleştirerek başarılı bir ürün yapıldı. 

Bu ve buna benzer birçok ürün çıkarıldı, hal böyle olunca zaten bir dil için ömür vermekten ziyade iyi bir temel ve programlama dili üzerinde ki tecrübe sonrası herhangi bir farklı dile geçtiğinizde ürün çıkarabiliyor konuma geliniyor yıllarca Java yazmış ve derinlemesine bilgi sahip olmuş birisi farklı herhangi bir dil ile istediği uygulamayı çıkarabilir.

Konu amacı çıkarılabilecek uygulamalar ve ilerleyen yıllarda olabilecek ihtiyaçlar için genel bir fikir havuzu oluşturabilmek maksadı ile açmıştım ama coin konusu kadar ilgi görmedi, çünkü parasal birşey yazmadım :D

Gelecekte Java yazan 100.000₺ maaş alacak diye bir iki cümle sıkıştırsam daha iyi olabilirdi :D 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    antichrist bunu yazdı

Peki hocam + ve - leri tabii ki olmakla beraber, yeni başladığını düşündüğünüz bu süreçte, .net / mvc vb dallarda mı ilerlemeyi düşünürdünüz yoksa react/react native spring ve serverless, rest, spa, vue/react / node.js vb stack ile mi ilerlerdiniz? 

Aslında bunu genel bir soru olarak sormak istiyordum, mevcut yapılan iş / teknoloji ve yeni seçilmek istenen alanlar gibi. 

.Net / MVC dediğin mevzu hocam yazılım structure larını öğrendikten sonra tool olarak kullandığın sistemler. MVC zaten iyi kötü her yapıda karşına çıkacak olan bir mimari. Bugün javascript yazarken dahi (nodejs gibi) bunları aktif olarak kullanıyor olman bekleniyor. Eğer direk database yönetimi yapmayacak, bir dilde db orm sistemlerini kullanacaksan yine benzer yapıları kullanacaksın.

Olayı dil değil mantık temelinde oturtmak önemli. Misal serverless mevzusu birbirine benzerdir. Yapıların çalışma mantığını öğrendikten sonra kullanacağın her sisteme basit araştırmayla hızlıca aşina olursun. REST api olayı zaten web gelişiminde artık olmazsa olmaz halde. Servislerin nasıl çalıştığını, REST mantığını öğrendikten sonra ki bunlar oldukça kolaydır yine ekstra bir şey yapmana gerek yok.

Vue/React benzer mantıkta işleyen ayrı diller yine. Single page app nasıl işler, client-server based render, compile olayları nasıl oluyor çözdükten sonra işine göre birinden birini seçer ilerlersin. Artı eksileri var elbette bu da yine tool olarak kullanabilecek kapasiten olduktan sonra gerisi sadece teferruat.

Kısacası bir dile, teknolojiye kendini adamaktan ziyade altta yatan kavramaya bakardım. Dil dediklerin ihtiyaç halinde işini yapmanı sağlayan toollar. Bu mantığın bir dilde uzmanlaşmaktan çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Tabi java veya .net konusuna kendini adayıp mvp olup hayatını öyle idame ettirenler de var. Biraz felsefe meselesi. Senelerce aynı dili kullanmak bir süre sonra oldukça bayar diye düşünenlerdenim ama tabi kişisel görüş bu kişiden kişiye değişecektir.

~