folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeni Anayasa Taslağı Hazır

Yeni Anayasa Taslağı Hazır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oRJiNaL
    oRJiNaL's avatar
    Erkek
    Yeni taslağı nette gördüm biraz baktım ilk dikkatimi çeken 1. ve 2. maddelerin değiştirilemeyeceğini içeren 3. madde kaldırılmış. Uluslar arası ve uluslarüstü (tek uluslarüstü kuruluş AB dir) antlaşmalarda egemenlik saklı tutulmuş. Daha tam incelemedim ama bakalım nasıl bir sonuç çıkacak Hukukçular ne diyecek. Merakla bekliyorum.

Ne geçmiş vardır ne gelecek sonsuz bir "şimdi" vardır hiç bitmeyecek.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

abi 3. madde dediin 4. madde mi? ilk üç madde değiştirilemez şeklinde olanmı?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oRJiNaL
    oRJiNaL's avatar
    Erkek

pardon hoja haklısın 4. madde ilk 3 maddenin değitirilmesi teklifi dahi edilemez şeklindeki madde yok.

Bir de şimdi dikkatimi çeken bi kaç bi şe daha var Türklüğün tanımı yapılmış 35. maddede diyorki :TC'ye vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkese din,ırk ayrımı yapılmaksızın Türk denir.

Ardından bir diğeri 45. madde kimse kılık kıyafetinden dolayı yüksek öğretimden mahrum edilemez. Bu da malum türban yasayı olarak tabir edilen madde.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    oRJiNaL bunu yazdı:
    -----------------------------

pardon hoja haklısın 4. madde ilk 3 maddenin değitirilmesi teklifi dahi edilemez şeklindeki madde yok.

Bir de şimdi dikkatimi çeken bi kaç bi şe daha var Türklüğün tanımı yapılmış 35. maddede diyorki :TC'ye vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkese din,ırk ayrımı yapılmaksızın Türk denir.

Ardından bir diğeri 45. madde kimse kılık kıyafetinden dolayı yüksek öğretimden mahrum edilemez. Bu da malum türban yasayı olarak tabir edilen madde.

Nesi warmis 45.maddenin aprdon ??? Hangi medeni ulkede insanlar dini inancalarindan dolayi egitim ve ogretimden mahrum birakılıyo ve sonrada burasi medeni ve demokratik ulkedir deniyo ???

Troubles'll come & they'll pass
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oRJiNaL
    oRJiNaL's avatar
    Erkek
    nikoteen ben bi şe var demedim ki sadece şu an yürürlükte olan anayasa ile taslak arasında gözüme çarpan farklılıkları söylüyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Kusura bakma yaw kardeş artik bizi oyle bi birbirimize düşürmüşler ki bu mevzuda türban diyene dlacak hale gelmişiz... Özür dilerim yanlis anladim !!

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Inferius
    Inferius's avatar
    Erkek

Türban siyasi simge olduğu sürece 45. madde saçmalık.Türbanın siyasi simge olmasına karşıyım türbana değil.Şu anda türban tamamen bir siyasi simgedir.Türban artık amaç oldu.Halbuki sadece bir araçtır.

4. maddeye gelince. Laikleğe vurulan ilk darbe ilk adım. Sırada ne var ? Bunun için pek fazla düşünmeye gerek yok sanırım...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    sen turbani siyasi simge oalrak gorebilirsin ben gormuyorum inandiğim dinin emri oalrak goruyorum ve bu yuzden saçma buluyorum.O bazi sozum ona demokrat laik vs. vs. insanlarin kuran gibi taptığı en buyuk yol gösterici olarak gorduğu paslı anayasa sayfalari kendi içinde çelişiyorsa bu kimin suçu ??? madde yok bilmem kaç ;Eğitim ve öğretim her insanın doğal hakkıdır.Kimse bu haktan mahrum bırakılamaz. Maddee yok bilmam kaç ;kamuya ait alanlarda türban takmak yasaktır sie !!!!!!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    nikoteen bunu yazdı:
    sen turbani siyasi simge oalrak gorebilirsin ben gormuyorum inandiğim dinin emri oalrak goruyorum ve bu yuzden saçma buluyorum.O bazi sozum ona demokrat laik vs. vs. insanlarin kuran gibi taptığı en buyuk yol gösterici olarak gorduğu paslı anayasa sayfalari kendi içinde çelişiyorsa bu kimin suçu ??? madde yok bilmem kaç ;Eğitim ve öğretim her insanın doğal hakkıdır.Kimse bu haktan mahrum bırakılamaz. Maddee yok bilmam kaç ;kamuya ait alanlarda türban takmak yasaktır sie !!!!!!
    Peki o zaman madem dinlere saygımız var, birileri kilise kıyafetleri de takıp gelsin, yada musevilik belirtisi şeyler takınsın. Hadi bunu da kabul edelim. Üniversitede ki sınıflara bunlar da girsin . Bırakın bu ayakları AKP nin dalaveraları. BOP'a gözü kapalı imza atan adamdan her b*ku beklerim.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Öncelikle türban konusu beni ilgilendirmez.Fakat şöyle birşey var.Eğer akp yılların sorunu olan türbanı kaldırmayı başarırsa bunun devamınıda getirecektir.Türban yasağını kaldırmak cesaret ister.Burada asıl tartışma olan türbandan çok sonra gelecek adımlar hakkındaki endişelerdir.Üniversitelere türbanlı girip girmemesi ülke açısından fazla birşey ifade etmesede akp bundan aldığı cesaretle sıradaki adımlara yoğunlaşacaktır.Bunlarıda kısmen yeni anayasa taslağında görmekteyiz.

λ
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek

Yeni anayasa taslağı: http://www.cnnturk.com/dosyalar/anayasa/anayasa/Anayasa_Giris.asp

Eski anayasamız o kadar mantıksızdı ki 4. madde ilk 3 maddenin değiştirilmesi teklif edilemez. Peki 4.madde değiştirilebilir mi? Aslında değiştirilmemesi gerekir ama değiştirilebilir galiba. Bunun hakkında okuldaki hukukçuların bile fikri yok :)

Bakıyorum da, her zamanki gibi bu konuya da anayasayı bilmeden komik yorumlar yapılıcak ve ben okumucam bile bu mesajdan sonrasını. Yapılan anayasa, sivil toplum kuruluşları ve partilerin desteğiyle olacak (Tabiki çıkarlarına uymayan, kabul etmeyen marjinal kesimler çıkacaktır.) ve halk oylamasına sunulacak :)

Yalnız şunu unutmayın, baskıcı anayasa değiştirilerek (bunu bi tek ben söylemiyorum hukuk profesorleri de söylüyor:)) yapılan bu anayasada özgürlükler genişletilecek. Ülkemiz kişisel haklar bakımından daha yaşanır bir ülke olucak. Taslağı okuyun. Karar sizin, rasyonel akılcı ve faydacı düşünün sadece...

Toplam Hit: 3740 Toplam Mesaj: 29