Yeni Başlayan Biri İçin Linux

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Olum banada sadece SSH üzerinde linux yönetimi, özellikle deban için başlangıç seviyesi dökümanlar lazım.

systemd çalışma yapısı,

dosya yapısı,

temel komutlar,

windowsdan farkı,

klasör isimlerinin anlamları,

vs..

.net core uygulamaları geliştirmeye başlayacam da.

Geçen bi dene debian 10 sunucuya .net core systemd worker uygulaması yaptım çok güzel çalışıyor mysql 8 ile.

asp.net core uygulamalarımıda linux sunucuya atmayı düşünüyorum. nginx veya doğrudan kestrel ile.

Yardımcı olursanız sevinirim.

az cok yardımcı olur

https://books.goalkicker.com/LinuxBook/LinuxNotesForProfessionals.pdf 

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

linuxun tum dagitimlarini ust uste koysan bi windows etmiyo hojam. windowsda kalmanı oneririm. eğlence/fantazi ariyosan vmwareye kurulabilirsin.

vmware istemiyosan da liveCDler ile installation yapmadan hevesini giderebilirsin.

buyuk hevesle baslayan linux sevdasi, en ufak bir yetersizliginin oldugunun farkedilmesinden sonra direkt husran ile sonuclanior.

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek
    McM bunu yazdı

Arkadaşlar Merhaba,

Evde bir kaçtane miladını dolduran laptop var linux kurmak istiyorum.. Ağırlıklı olarak web ve office ürünleri için kullanılıyor..
    İlk defa linuxla tanışıcam, Linux Mint 19.3 Tricia / Cinnamon (64-Bit) kurmayı planlıyorum.. Fikir ve görüşlerinizi tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Kod bilgin yoksa çok büyük macera olur, Windows ta kal, next next next devam. :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Sabırlıysan kur dene ancak hersey dönüp dolasıp bir şekilde terminalden halloluyor. Bir bilgi arayım desen kominiti ler zayıf, birinden bilgi istesen oçe sanki linux u kendi yazmış gibi pozlara düşüyor falan filan nutuk çekmeyi seviyorlar. Mesela ilk zamanlar benim bir kalıcı path eklemem gerekti gugul dökümanlardaki anlatılanları yapıp restart sonrası kaybolması sonucu içinden çıkamayıp bir grupta soru sormuştum sik kafalı çok bilmişin biri boş yapıp can sıkıyor falan. Ha şuan şükür kendime yetecek kadar kullanıyorum ama bu başlangıc seviyesine gelene kadar la havle çektiriyor :D 

Tavsiyem : Ubuntu. Neden? Kullananı çok, bir sorun olduğunda arattığında diğerlerine oranla daha kolay bulunabiliyor (çok kullanılan diğer dağıtımlar hariç tabi ki) falan filan. Arayüz olarak her türlü windozdan daha tatlı ponçik olsa da işlerini windoz kadar pratik halledemiyorsun. 

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

gereksiz bir şey hiç başlama. printserver veya fileserver falan kuracaksan kur at bir kenara.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek

genelde hafif diye tabir edilen dağıtımların ram kullanımı 500+- az oynayan rakamlarla ram dir. sana archman os kullanmanı öneririrm. her yerli hem de gerçekten stabil bir dağıtım. aur gibi bir depoyu da gözardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

via c7-m işlemcili 1200 mhz netbook için bir sistem önerin bakalım linüxçüler

mint denemiştim yıllar önce açmadı bile :(

Win7 ile geldi netbook. oradan hesap edin. şu an lite win7 kurulu.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

via c7-m işlemcili 1200 mhz netbook için bir sistem önerin bakalım linüxçüler

mint denemiştim yıllar önce açmadı bile :(

Win7 ile geldi netbook. oradan hesap edin. şu an lite win7 kurulu.

Q4OS, AntiX, Puppy, Tiny Core, Slax, SliTaz. Bunlar hem düşük boyutlu hem de optimize dağıtımlar.

3.x sürüm kernel kullanmalısınız gibi geliyor. Bilmem nedendir, 4.x ile eski sistemler yavaşladı. Bu mesajı yazarken yaptığım araştırma sonucunda kernel sürümünün de %100 önemli olmadığı, görece eski fakat stabil olduğu bilinen sürümlere backport ile yama ve güncellemeler yapıldığı fakat bu paket mainteinerının elinde olduğunu okudum. Yani arka tarafta sağlam topluluk varsa kararlı bir sisteminiz var demektir. O zaman da fedora, rhel, ubuntu, debian (geri kalan hakkında pek bilgim yok) dağıtımlar ön plana çıkıyor.

Olaylara karışmayın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı

Olum bana da sadece SSH üzerinde linux yönetimi, özellikle deban için başlangıç seviyesi dökümanlar lazım.

systemd çalışma yapısı,

dosya yapısı,

temel komutlar,

windowsdan farkı,

klasör isimlerinin anlamları,

vs..

.net core uygulamaları geliştirmeye başlayacam da.

Geçen bi dene debian 10 sunucuya .net core systemd worker uygulaması yaptım çok güzel çalışıyor mysql 8 ile.

asp.net core uygulamalarımıda linux sunucuya atmayı düşünüyorum. nginx veya doğrudan kestrel ile.

Yardımcı olursanız sevinirim.

işime yarayan bir kaç şeyi anlatayım debian / ubuntu icin konusuyorum :

bişeye ayar yapacaksan /etc nin altinda bi dosyada yapiyosun genelde

bi şeyi store edeceksen, mesela çalışacak kodu, genelde /var in altinda oluyo. 

arkaplanda çalışsın istediğin bişey varsa screen var,

screen -S drkill yazarsan sana drkill isminde yeni bir shell açıyo orda uzun sürecek bi komutu ctrl+a+d yapınca normal terminale dönüyor, çalışan screenleri de "screen -ls" le görüyosun, "screen -R drkill" yapınca da açtığın screene geri dönüyon

cd, mv, rm gibi şeyleri biliyosundur diye düşünüyorum.

nano var, text editör. vim e alışamadığım için nano kullanıyorum. 

bir dosyayı çalıştırmak için chmod +x le ona çalıştırma izni vermen gerekiyor. bulunduğun dizinde bi dosya çalıştıracaksan ./dosya diyosun.

bir executeable ın yerini öğrenmek için "which" kullanıyosun, mesela "which python3" yazarsan /usr/bin/python3 geliyo falan

sudo ve su var,

sudo = super user do = yazdığın komutu root olarak çalıştırır. paket kurma gibi şeylerde kullanırsın.

su = switch user = root olmak istersen "su root" yazıyon mesela. root şifresini giriyon rootla login olmuş oluyon

Bunlar güzelmiş. 

RitmFarbRacourci tarafından 24/Nis/20 01:08 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Yok öyle bir linux.

Şu 'miladını dolduran pc' tanımını doğru kullanın artık,anlamı yitirdi sayenizde.i9 işlemci,64 cigloyat ram i olan pc lere eski diyorsunuz.NoktaliVirgul ün dediğine ek ; 3.06/533 p3,socket478,ddr333,32m ekran olan pc için xp den daha iyi performans veren bir linux tavsiye edin bakalım ? Bırakın çalışmayı,kuramıyorsunuz bile.Sadece lubuntu,xubuntu nun ilk sürümleri zorla kuruluyor.Onlar da faydasız.Phoenix,remix,x86,bliss vs hak getire.Oyun oynayayım diye denedim.Boot ekranından öteye geçemiyorsunuz.Ancak bazılarının ilk sürümleri kurulabiliyor.

Youtube da türkçe/ingilizce 'eski bilgisayara linux kurulumu' diye aratın.Çıkan sonuçlar felç eder.İlk sırada zaten Recep Baltaş'ın 2020 monster laptop a ubunutu kurulumu videsu çıkıyor.Diğerleri zaten fail.Yani bir pc gerçekten 'miladını doldurmuş.' ise linux fayda etmez.Ona kurulucak en iyi sistem,o pc ile aynı döneme ait windowstur.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
Toplam Hit: 2430 Toplam Mesaj: 21
linux linux mint