Yeni Belgelerle Contorium Gerçekleri! (02.05.11)

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  nolanded
  nolanded's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Aralık/2009
  Erkek

  YENİ BELGELERLE CONTORiUM GERÇEKLERİ! (02.05.11)

  2007 yılında sadece eğlenmek için yazdığım bir metinin ciddiye alınması sonucu video hazırlayıp youtube'a yükledim ve olay çığrından çıktı. Fazlasıyla ciddiye alınan Contorium, binlerce sitede yer alırken Taraf'a, Türkiye Gazetesi'ne ve Açık Radyo'ya haber oldu. Taraf'ta 1 Mayıs'ta çıkan haber her şeyi özetliyor:
  "türkiye’nin en vatansever elementi contorium... boğaziçi öğrencisi can g. kuseyri, biraz eğlenmek için contorium diye bir mineral uydurdu. 23 trilyon dolar da değer biçti. ve internette fırtınalar koptu. can g. kuseyri, eğlence için “sadece türkiye’de bulunan çok değerli” bir element uydurdu, videosunu youtube’a yükledi. herkes elementin peşine düşünce şaka kontrolden çıktı.
  her şey boğaziçi üniversitesi kimya bölümü öğrencisi can g. kuseyri’nin windows işletim sisteminde “con” isminde bir klasörün açılamayacağını keşfetmesiyle başladı. 2006 yılında aktüel dergisi tarafından uydurulan, saadet partisi’ni seçim kampanyasına kadar giren “feomidyum” şakasından esinlenen can, biraz eğlenmek için “contorium” adıyla kendi uydurduğu mineral üzerine hazırladığı videoyu youtube’a yükledi. türkiye’nin maden zenginliği hakkında türetilmiş komplo teorileriyle dalga geçen videoya göre, dünyada yalnızca istanbul boğazı’nın derinliklerinde bulunan “contorium” 23 trilyon dolar değerindeydi ve amerikan emperyalizmi contorium’un çıkarılmasına izin vermiyordu. türk nazi partisi’nin propagandası oldu ancak contorium şakası bir süre sonra kontrolden çıktı. video, contorium’a inananların bir takım eklentileriyle google’da 15 bin sonuca ulaştı. kuseyri’ye bir yandan tehdit mesajları, diğer yandan arkadaşlık istekleri yağmaya başladı. hakkında soruşturma açılsın diye savcılığa bile başvurulurken, contorium ‘türk nazi partisi’ tarafından propaganda malzemesi haline getirildi. baştan sona inandırıcılıktan uzak olan videoda istanbul boğazı’nın derinliklerinde contorium isminde 23 trilyon dolar değerinde bir maden olduğu, bu madenin istanbul’dan başka hiçbir yerde bulunmadığı, abd ve israil’in contorium’un çıkarılmasına izin vermediği, yabancı bankaların ve arap petrol zenginlerinin kazı yapmak için boğazdan yalı satın aldığı, erguvanların rengini bu madenden aldığına varıncaya kadar bilgiler yer alıyordu. video yer yer soros, obama, tuncay güney, israil bayrağı, avrupa parlamentosu gibi görsellerle zenginleştirilerek 9.5 dakikalık bir "ikna sağanağı" haline getirilmişti. fakat contorium videosu "internet ortamına düştükten sonra" katlanarak çoğaldı ve komplo teorisini imal eden adamın kontrolünden çıkarak bir "toplumsal kanaat" haline geldi.

  contorium'un mucidi mendeyelev türk'tü
  can, önce "contorium mineraline sahip çıkalım" isminde bir facebook grubu oluşturarak yüzlerce kişiyi buluşturdu. bunu ekşi sözlük'e peşpeşe girilen entryler izledi. ilgiyi gören can, iddialarına daha komiklerini ekledi. buna göre contorium'un mucidi dmitri mendeleyev türk'tü. babasının sibirya türklerinden olduğunu öğrenen mendeleyev, rusya'nın sıcak denizlere inmek istediğini bildiği için rus hükümetini yanıltmıştı ve istanbul boğazında bulunan contorium'u periyodik cetvele torium olarak gizlemişti. can, artık "cann tiersen" takma adını kullanıyordu ve "bir yerde iki günden fazla duramıyordu". çok geçmeden "contorium gerçeğine kendisini adamış" yurtsever vatandaşlar msn üzerinden can'a yağmaya başladılar.

  bozkurtlar contorium'u sahiplendi
  bozkurt66: contorium hakkında ne biliyorsun?
  cann tiersen: çok şey biliyorum
  bozkurt66: bana anlatabilir misin?
  cann tiersen: abi anlatırım ama çok sakat gerçekler bunlar, yaşatmazlar bizi…
  bozkurt66: bak canım önce kendimi tanıtayım (…) hiç bi halt yiyemezler bu ülke bizim.
  bozkurt66: sadece bu kadarını mı biliyorsun?
  cann tiersen: evet abi çoğu insan sadece bu kadarını biliyor.
  bozkurt66: o zaman ben biraz bilgi vereyim. yaptığımız araştırmalara göre 15 gr. contorium minerali atom bombasından sekiz kat güçlü bomba haline dönüştürülebiliyor. 1 ton contoriumla bütün dünya yok olabilir. silah üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
  cann tiersen: tüm dünya türklerini birleştirebilecek bir silah yaratabiliriz bence.

  komplo iddiası kontrolden çıkmıştı… öfkeli vatandaşlar tepkilerini can’ı bulup ona göstermek yerine, iddiayı paylaşan 3. kişilere göstermeye başladılar. contorium videosu modifiye edilmiş sayısız versiyona ulaştı. çoğu kopyasına gerilim dolu fon müzikleri, türk bayraklı grafik animasyonlar eklendi ve cann tiersen’in imzası çıkarıldı. böylelikle contorium, kaynağı bilinmeyen gizemli bir iddia olarak internet ortamında dolaşıma girmiş oldu. can, şimdi kalan ömrünü contorium’un gerçek olmadığına insanlığı inandırmaya adamış bir toplum gönüllüsü… hala elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaşıyor. ileride bunu kitap vatana millete ettiği bunca kötülükleri kitap projesi haline getirme düşünceleri var. bütün bunlardan sonra söyledikleri ise şunlar: “hakkaten terbiyesizlik ettim. onlarca tehdit telefonu aldım. hakkımda savcılığa başvuruldu. bugün contorium yok diye çıkıp bağırırsan taksim’de dayak yiyebilirsin. can güvenliğimden endişe ediyorum. fakat eminim ki başından beri her şeyin arkasında amerika vardı. belki benim arkamda da amerika vardır. bunu bilemiyorum. bu yüzden ben masumum. anam bacım beni affetsin. önümüzdeki günlerde yeni bir contorium videosu yayımlayacağım”


  Ey kul, etme dünya nazı, kıl namazını, sonra kılarız diyenin dün kıldık namazını. - msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com - Ttnet internet problemleriniz halledilir: http://tinyurl.com/5u657py
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  aliyk
  aliyk's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Mayıs/2007
  Erkek

  Yüzyılın şakası (geyiği)

  video süper lakin ...


  Lekum Dinikum Veliye Din ...
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  opusdei
  opusdei's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 15/Haziran/2010
  Erkek

  Ulan videoyu periyodik cetvelden anlamayan birine izletsem yer walla :D:D:D

  Güzel video olmuş

  Hakkaten yüzyılın şakası :D


  opusdei | ツ Ego sum qui sum | Travelmate, Gourmet, Funny, Unlimited, Enjoy life, uploading...
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Twitter
  Twitter's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Ekim/2007
  Erkek

  :D süper olmuş


  Tbt Dersimliler Derneği Başkanı :)
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Odysseus
  Odysseus's avatar
  Kayıt Tarihi: 05/Nisan/2011
  Erkek

  Oldukça sağlam.


  Carlito nun Yolu yol değil.
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zamazingo
  zamazingo's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Aralık/2008
  Erkek

  Hocam şimdi konu acacaktım varmıdır bunun aslı asaleti ?


  Yol Güzeldir.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  balbazar
  balbazar's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Mart/2010
  Erkek

  Bi an uyutulduğumu hissettim videoyu izlerken

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zamazingo
  zamazingo's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Aralık/2008
  Erkek

  Reberals bunu yazdı:
  -----------------------------

  Bi an uyutulduğumu hissettim videoyu izlerken


  -----------------------------

  bana mantıklı geldı sizde varmıdır aslı asaleti ?


  Yol Güzeldir.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BosphorusPasha
  BosphorusPasha's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 30/Eylül/2007
  Erkek

  vodeodaki resimlerden ve adamın saçmaladığı bazı cümleelerden anlaşılır zaten :D microsfta koyduğu resimlerde bittim :F


  İmzalar Kaldırılsın!!
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  onur35
  onur35's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Temmuz/2008
  Erkek

  "1 ton contoriumla bütün dünya yok olabilir"

  hala karnım ağrıyo gülmekten haha :D


  Tedariksiz sıçmaya giden domala domala taş arar...
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  MuRaT55
  MuRaT55's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Ekim/2003
  Erkek

  yinede cok güzel yapmis videoyu.. emek vermis adam yaw :D inananda olmustur ... komplo teorilerine inanmakta üstümüze yok dimi?

   

  ama 09:25 de söyledigi cok dogru!! :(

Toplam Hit: 6631 Toplam Mesaj: 30