folder Tahribat.com Forumları
linefolder Cep Telefonları, Gsm Operatörleri ve Mobil İnternet
linefolder Yeni Bir İphone Satin Almaniz İcin Kac Gün Calismaniz Gerek

Yeni Bir İphone Satin Almaniz İcin Kac Gün Calismaniz Gerek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Hocam copy-paste yapayim. Diger konuya yazdigim ufak yaziyi

Turkiye'nin disa bagimliligi azaltmasi gerek diye dusunuyorum. Yazin Turkiye'ye geldim tatile. Biga taraflarindan gecerken o kadar genis araziler vardi ki tarim a elverisli ; fakat hemen hemen hicbirinde kayda deger ekilmis bisey yoktu.

Turkiye ic tarim ile kendi ihtiyacini karsilayabilecekken disaridan , baska ulkelerden ithal ediyor. Bu ulke ekonomisi icin uzun vadede iyi degil. Ekonomi, vergiye dayali bir sisteme sahip ve buda tum ulkeyi zora sokacak. Mesela pirinc disarin aliniyor demisti bir arkadas. Demek ki devlet diyor ki burada uretip satarsam vergim daha az olur ve az kazanirim. Disaridan alim yaparsam daha cok vergi alip daha az tarim destegi veririm.

Bir baska sebebide politik gibime geliyor. Bak biz sizden pirinc aliyoruz, aramizi iyi tutalim davasi var gibime geliyor.

Fakat bir ambargo durumunda veya bir kriz durumunda tum disarinda alinanlar alinamaz hale gelince devlet tamamen kaybetmis olacak.

Kesinlikle uretime dayali bir politika ve kesinlikle ust duzey egitime dayali bir egitim sistemi gerekmekte. Teknolojik gelismelerin olmasi lzm.

(Kendi dusuncelerim)

söylediklerini devlet bilmiyor mu hocam? onlar da biliyor ama art niyetli olarak bu politikayi izlediklerini düsünüyorum. cünkü ülkeye zarar vermenin yolu bu, farketmemek elde degil. Ancak sorun devlet ya da hükümet degil, insanlar. cünkü insanlar bu durumu kabullenmisler, daha kötü durumda da yasalar da "acliktan ölmüyoruz ya" mantigiyla bakiyorlar. Bu da resmen köleligin kabuludur. Adamlar diyor, basimizdaki olmasa yiyecek ekmek bulamazdik.. O yüzden ilahlastirdiklari kisiler ne yapsa ses cikarmayan, kabul eden, sorgulamayan uyusuk bir toplum meydana geliyor. Bunlara karsi cikanlar da zaten ülkeden ayriliyor. Umarim her sey düzelir.

Tamamen doğru hocam. Bazıları gerçekden aç olduğu halde durumu savunuyorlar bazılarıda hortumcu,bankamatikçi oldukları için arpaları kesilmesin diye savunuyorlar.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1485608/_Acim__diyen_ciftciye__telefonunu_goster__dedi__olanlar_oldu.html

Mesela şu gözlüklüye hele özellikle sonradan gelen "açsan niye pantolonun yamalı değil" diyen herife kafayı çakıp burunlarını ikiye kırmadığın sürece bu insanlarla dalga geçmeye devam edecekler. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Delegado_Zero bunu yazdı

Avusturya 9.9 gün yazmışlar kesinlikle mümkün değil. Asgari ücreti 1300€ olarak ele alırsan 1300/30=43.3€ yapar bu da demek oluyor iPhone pro 64 GB icin 26 gün çalışmak gerekir. iPhone 64 GB pro : 1149€ 

hocam asgari ücret oldugunu nerden cikardin? türkiye'de hesaplanan 2500 tl civari ve o da asgari ücret degil. Isvicre'de hesap 5000 frank üzeri ama o da asgari ücret degil.

Avusturya'da ortalama gelir 2324 euro net. bu siteye göre  https://www.reinisfischer.com/average-salary-european-union-2018

Dedigin gibi iphone 1149 euro olsun.

Simdi bu adamin aylik calisma günü ortalama 21 gün desek. O halde calistigi her gün 110 euro net para aliyor. Bunu da iphone fiyatiyla bölersek 10.4 gün ediyor. Cok da isabetsiz degil.

Eger türkiye'de asgari ücret üzerinden hesaplarsan 89.1 yerine 104 gün ediyor (iphone fiyatini 10 bin tl olarak hesapladim)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı

Hocam copy-paste yapayim. Diger konuya yazdigim ufak yaziyi

Turkiye'nin disa bagimliligi azaltmasi gerek diye dusunuyorum. Yazin Turkiye'ye geldim tatile. Biga taraflarindan gecerken o kadar genis araziler vardi ki tarim a elverisli ; fakat hemen hemen hicbirinde kayda deger ekilmis bisey yoktu.

Turkiye ic tarim ile kendi ihtiyacini karsilayabilecekken disaridan , baska ulkelerden ithal ediyor. Bu ulke ekonomisi icin uzun vadede iyi degil. Ekonomi, vergiye dayali bir sisteme sahip ve buda tum ulkeyi zora sokacak. Mesela pirinc disarin aliniyor demisti bir arkadas. Demek ki devlet diyor ki burada uretip satarsam vergim daha az olur ve az kazanirim. Disaridan alim yaparsam daha cok vergi alip daha az tarim destegi veririm.

Bir baska sebebide politik gibime geliyor. Bak biz sizden pirinc aliyoruz, aramizi iyi tutalim davasi var gibime geliyor.

Fakat bir ambargo durumunda veya bir kriz durumunda tum disarinda alinanlar alinamaz hale gelince devlet tamamen kaybetmis olacak.

Kesinlikle uretime dayali bir politika ve kesinlikle ust duzey egitime dayali bir egitim sistemi gerekmekte. Teknolojik gelismelerin olmasi lzm.

(Kendi dusuncelerim)

söylediklerini devlet bilmiyor mu hocam? onlar da biliyor ama art niyetli olarak bu politikayi izlediklerini düsünüyorum. cünkü ülkeye zarar vermenin yolu bu, farketmemek elde degil. Ancak sorun devlet ya da hükümet degil, insanlar. cünkü insanlar bu durumu kabullenmisler, daha kötü durumda da yasalar da "acliktan ölmüyoruz ya" mantigiyla bakiyorlar. Bu da resmen köleligin kabuludur. Adamlar diyor, basimizdaki olmasa yiyecek ekmek bulamazdik.. O yüzden ilahlastirdiklari kisiler ne yapsa ses cikarmayan, kabul eden, sorgulamayan uyusuk bir toplum meydana geliyor. Bunlara karsi cikanlar da zaten ülkeden ayriliyor. Umarim her sey düzelir.

Tamamen doğru hocam. Bazıları gerçekden aç olduğu halde durumu savunuyorlar bazılarıda hortumcu,bankamatikçi oldukları için arpaları kesilmesin diye savunuyorlar.

http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/1485608/_Acim__diyen_ciftciye__telefonunu_goster__dedi__olanlar_oldu.html

Mesela şu gözlüklüye hele özellikle sonradan gelen "açsan niye pantolonun yamalı değil" diyen herife kafayı çakıp burunlarını ikiye kırmadığın sürece bu insanlarla dalga geçmeye devam edecekler. 

o günler de gelecek hocam, yamali pantolonun yok nasil ac oluyorsun diyecekler.. Ama ilk basta dedigim gibi medya, yunanistan batmis bitmis diyor ama yunanlilarin refah seviyesi türklerden bir kac kat daha yüksek. Hele bazen dalga gecer gibi almanya batiyor diyorlar, almanya kiskaniyor diyorlar, bu admalar köyünün disina bile cikmamislar ya da birileri bilerek carpitiyor.. Benim kendi acimdan bi sikintim yok cok sükür, isterim ki, türkiye'deki herkes refah icinde yasasin ama adam kurban bayraminda bir kere et yiyor 1 yil yiyemiyor, adamin hakkini ben savunuyorum.. Nasil farkina varacaklar bilmiyorum..  zor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Daha değerli bir istatistik verisi paylaşayım.

Avrupa ülkelerinde insanların ortalama telefon için ayırdıkları bütçe 100-150 euro aralığı. 

😳😳

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Önce iş bulmam lazım aq :'( 

Çok sıkılıyom
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

Daha değerli bir istatistik verisi paylaşayım.

Avrupa ülkelerinde insanların ortalama telefon için ayırdıkları bütçe 100-150 euro aralığı. 

😳😳

Şaşıracak bir şey yok. O rakama Avrupa ülkelerinde Huawei Lite serisi telefonlar çok rahat alınıyor. Bizde 100-150 liraya telefon alındığını düşünün ? Rüyamızda bile olmaz. 100-150 liraya tuşlu asker telefonu bile zor alınıyor.

Türkiye'de son zamana kadar Apple hariç diğer markalar vergiler yüzünden kendi karlarını minimumda tutuyordu. O yüzden iPhone'a göre diğer Android amiral gemileri ucuzdu. Artık vergilere dayanamayıp ipin ucunu bıraktılar o yüzden fiyatlar uçtu. 

Apple üstüne dolar kurunu 7 liradan hesap ediyor. Zırt pırt zam yapmak istemiyorlar ama şuanda fena öpüyorlar.

Doların düşük olduğu iPhone 4S'in ilk çıktığı 2011'de telefon fiyatları :

Şuanda 1.900'e bırak iPhone'u Xiaomi bile zor alınıyor.

mkyb tarafından 16/Eki/19 15:50 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Vergi ve zam yok. Telefon alırken bir kendimize bir devlete alıyoruz. Matematiği bu kadar basit. 

Doğubank geçen seneye kadar batık dükkanlarla doluydu ama zamlar sağolsun 2000'lerin başındaki dolu günlerine döndü. Tüm dükkanlarda kaçak Xiaomi, Huawei vs dolu. Arkada imei atıp ön tarafta satıyorlar.

Şu askerlik işini halledersen benimde aklımda böyle bir iş var. Zira çok deli paralar dönüyor. 

ABD fiyatı sim kilitli fiyatları olmasın.. Sim kilitli-kilitsiz fiyatları farklı hocam. Bu arada ben iphone 11 pro 256 gb gece yeşili geçen hafta abd'den arkadaşa getirttim. Telefon 10 numara..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

2.600'e kaçak satan dükkanın karı 600-700 lira. Günde 4-5 tane telefon satsa 3.500 lira falan ciro yapıyor adam. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bunlara imei atilabiliyor mu pek? Ben ya oneplus 7 pro ya da samsung s9 almayi düsünüyorum ve ona imei attiracagim.. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bunlara imei atilabiliyor mu pek? Ben ya oneplus 7 pro ya da samsung s9 almayi düsünüyorum ve ona imei attiracagim.. 

OnePlusların hepsine atılıyorda Samsunglarda model seçiyor diye biliyorum. @kady bilir Samsungları ona bir danış istersen.

Toplam Hit: 3492 Toplam Mesaj: 36
iphone 11 pro