folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeni Nesil Türkiye'ye En Gerekli Şey İşletim Sistemi

Yeni Nesil Türkiye'ye En Gerekli Şey İşletim Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Beyler,

Türkiye gelişiyor, gelişiyordan önce, şu işletim sistemi artık tamamen olmalı.

Neden hala devlet bunu ekarte ediyor arkadaş neden Pardus gibi bir temelin üstüne bina çıkıp tüm devlet dairelerinde kullandırmaya zorlamıyor.

Bu sayede pardus gelişir, işletim sistemlerimiz gelişir, atm oto uçak moto sanayi makineleri asansörler vs hatta siki kırık r/c arabaya kadar bir boklar yaparız belki.

Deli ediyor bu düzen, beni o kadar yatırım var şu işletim sistemi olayına yatırım yok halbuki ona yatırım 1 olsa tüm elektronik ürünleri kendimiz temin edicez.

Çok eski bilenler bilir. Konu illede pardus değil yani bizimde olması gereken bir sistem.

http://www.youtube.com/watch?v=25ydPfXGZYc

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Ona gelene kadar daha neler var neler.

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Türkiye'de olmaz bu iş.Memurların çoğu cahil.Google'ı kaldır başlangıç sayfasından internete bile giremez adam.Ayrıca devlet Microsoft'a lisans için çok pis domalıyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bunun iddiası ortaya çıksa yarın Microsoft takımı ekibi toplar görüşme için müzakerelere başlar. Sonucunda bizim hükümet tüm paketlerden 5 liralık indirim aldığını ilan eder başarı kazanmış, Microsoft'u dize getirmiş gibi ortalığı ayağa kaldırırız. Pardus lüzumsuz diyerek rapor veren bir teknoloji kurumu varken maksimum olacak budur. Yoksa ne adamlar var işin uzmanı, bu işe girişelim deseniz ucundan tutacak. Ama destek olmadan istedikleri kadar uğraşsınlar nafile.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocalar pardus gereksiz diyenlerden biri de benim.

Düşündüğünüz gibi os falan geliştirilmiyor, pacakage manager yapılıyor, Türkçeleştiriliyor.

PC gibi bir sisteme kullanışlı bir operating system yazmak her baba yiğidin harcı değil, milyarlarca dolarlık yatırım ve beyin gerektirir.

Biraz daha bakış açınızı genişletip pardus olmazsa neyi yapamam diye sorduğunuzda zaten bunu siz de anlayacaksınız. herşeyi yaparsınız çünkü diğer open source packagelerin üstüne atılan dil desteği ve tasarımdan başka birşey değil. (Hatta modern linuxlerde tr dil desteği de gömülü geliyor zaten)

Pardusu yapanlar bi halttan anlamıyor anlamında söylemiyorum. Fakat OS treni kalkalı 20 sene falan oluyor. Bizim yakalamamız gereken yeni trenler. Mesela adam gibi bir embedded os yazılabilir, giyilebilir teknolojiler için (linuxe bir avantajını bulabilirsek) yeni bir os yazılabilir.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Bence yeni nesil türkiye'de en gerekli şey, bilinç değişimi. Sokaklara çıkıp genç nesilleri gördüğünde ne kadar ebleh bir nesil geliştiği görülüyor. Hakeza eğitim sistemine bakıldığında kısır bir döngü oluşmuş durumda. Eğitim kalitesi çok çok düşük.. Aynı bilinçsiz yapıda da bir hükümet baştadır. O videodaki adamın konuşmasını kaç milletvekili algılayabilir? Kaçı bilişimci ki ? İnterneti google dan, twitterdan ibaret sanıyorlar.

Bu insanlarla yola çıkılabilecek bir durum yok. Birileri her ne kadar proje üretmek istese de, bu gibi insanlar sürekli önüne engel koyuyorlar. Bilinçli ya da bilinçsiz şekilde. O yüzden bu algı değişmedikçe bir şeyler yapılmasının mümkün olmadığı kanaatindeyim. Pardus'u sevmesem de yine de güzel bir adımdı, ama devrim arabalarına yapılan şey buna da yapıldı. Bunun için zihniyetin değişmesi gerekiyor.

Bazı arkadaşlar biliyordur daha önce kosgeb e bir proje sunduk, maliyet gerekçe gösterilerek revizyon vermişlerdi. Adam ne gerek var böyle bir şeye gibi mantığa bürünmüş, elin gavuru yapınca adamları takdir ederler ama bize destek olmazlar. Bu olay ülkemle benim aramdaki bağı kopartmıştır. Bir şeyler üretmek isteyen arkadaşlara tavsiyem, gidip yurtdışı firmalarıyla görüşün, onlardan destek alın. En azından adamlar seni dinliyor, sana değer veriyor ve onlara artı bir değer katacağına inanıyorsa seni her şekilde destekliyor. O yüzden bundan sonraki hayatımda başka ülkelerde çalışıp, onlara katkı sağlayacağım.. İster vatan haini diyin ister başka bir şey, umrumda değil. Ülkemde adam yerine konulmadıktan sonra isterlerse atsınlar vatandaşlıktan.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Herhangi iyi bir linux dağıtımı kullanılabilir.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

Eğitim!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Kırmızı külot giymek caiz mi diyenler var hocam memlekette. İlk önce düşünceler değişmeli. 

ne diyon?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

hah çok iyi ya yıl 2014 biz pardus konuşuyoruz hmm harika. Mobilde de artık symbian geliştiririz.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocalar pardus gereksiz diyenlerden biri de benim.

Düşündüğünüz gibi os falan geliştirilmiyor, pacakage manager yapılıyor, Türkçeleştiriliyor.

PC gibi bir sisteme kullanışlı bir operating system yazmak her baba yiğidin harcı değil, milyarlarca dolarlık yatırım ve beyin gerektirir.

Biraz daha bakış açınızı genişletip pardus olmazsa neyi yapamam diye sorduğunuzda zaten bunu siz de anlayacaksınız. herşeyi yaparsınız çünkü diğer open source packagelerin üstüne atılan dil desteği ve tasarımdan başka birşey değil. (Hatta modern linuxlerde tr dil desteği de gömülü geliyor zaten)

Pardusu yapanlar bi halttan anlamıyor anlamında söylemiyorum. Fakat OS treni kalkalı 20 sene falan oluyor. Bizim yakalamamız gereken yeni trenler. Mesela adam gibi bir embedded os yazılabilir, giyilebilir teknolojiler için (linuxe bir avantajını bulabilirsek) yeni bir os yazılabilir.

çok yanlış düşünüyorsun teknoloji mühendislik mutlak suretle deneyim tecrübe ve zaman gerektirir önemli olan trenin kaç yıl önce kaçtığı değil bizim ne zaman  geliştirmeye başladığımızdır yarın bir iş yapmak içinde başka bir konuda çalışmak için de bugünden tecrübe biriktirmeye başlamamız  gerekli  embedded os yazılsa kim yazıcak daha önce tecrübesi olan kim varsa o yazıcak belki işletim sistemi geliştirme 15 yıl önce başlansa idi bugün embedded os yazılabilirdi

aynı düşünce ile bakarsak mekanik teknolojileri 200 elektronik teknolojileride 100 yıl önce kaçırıdık  

biryerden başlamaları lazım package manager yapmaları gayet normal çünkü karşıda illa bir ürün görmek isteyen bürokrasi var

Toplam Hit: 4651 Toplam Mesaj: 42