Yeni Pc Ses Takılma?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

selam dostlar uzun araştırmalar sonucunda 

https://www.hepsiburada.com/hp-gaming-pavilion-15-ec1019nt-amd-ryzen-5-4600h-8gb-512gb-ssd-gtx1650ti-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-24d52ea-p-HBV00001ADZ2D?magaza=GpnTeknoloji

şu ürünü aldım neyse freedos geldi w10 kurdum lisans kodumu girdim aktifleştirdim driverların hepsini kurdum hpnin kendi programından da eksik kalanları kurdum hepsi güncel görünüyor

windowsu güncelledim en güncel sürüm

ama şu sorunuma çözüm bulamadım pc ilk açıldığı 10-15 dakika ses açarsam takılıyor ve cızırtılı geliyor görev yöneticisini açtığımda 1-2 saniyelik sistem kesintileri %90-95 arasında görüyorum geri düşüyor hemen

10-15 dakika sonra her şey düzeliyor

bakındım baya düzgün bir çözüm bulamadım :(

No way out
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Bios update te yaptın mı, kulaklık takıp aynı testi bir kez kulaklıktan yapar mısın

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

direkt iade süreci başlat. neyi bekliyorsun. 

gerçi hepsi burada da iadede ne kadar iyi geçen haber oldu. 

vatandan asus aldıydım. geldi. hemen bi cs yükledim yağ gibi makina. neyse sonra güncelleme istedi win10. güncelledim makina cızt cozt ediyor, bi ekranda filan sıkıntı. hemen ötekisi gün iadeye götürdüm. seri de sıkııntı varmış aldılar. bu paraya başka laptop alın dediler. sadece excalibur vardı istediğim özelliklerde. aldım 3-4 sene oldu hiçbir sıkıntısı da yok. şans işi biraz. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

ver iade gitsin

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

hocalar bios update yaptım 

kulaklıkta da aynı hoparlörde de 

hatta hdmi üzerinden tvye bağladım onda da 

yazılımsal olabillir diye tahmin ediyorum

diagnostic testi yaptım onda da 0 sorun 

No way out
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

geriye bir tek ses driveri kalıyor 

hpnin sitesinden değilde direk üreticinin sitesinden indir dene 

olmadıysa driveri kaldırıp windows update ile gelen sürücü ile dene

olmadı mı hepsiburada ile aylarca küfürleşme sürecin başlasın

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

geriye bir tek ses driveri kalıyor 

hpnin sitesinden değilde direk üreticinin sitesinden indir dene 

olmadıysa driveri kaldırıp windows update ile gelen sürücü ile dene

olmadı mı hepsiburada ile aylarca küfürleşme sürecin başlasın

5-10 dakika sonra sorun düzeliyor gerçekten ilginç bir durum şu an 0 sorun kullanıyorum ses yok fps değerleri tam istediğim gibi

en son geçmezse direkt en baştan başka windows kurucam onda deneyeceğim kurduğum windows mu sorunlu acaba 

No way out
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Önceki konuya istinaden HP'nin bilgisayarlarını, Dell'den daha iyi olduğunu düşünüyorsun galiba. Konu gizli olmadığına göre sövmeyeceksin :D

Yaşamış olduğun farklı markalı bilgisayarlarda bu gibi benzer sorunlar, markadan değilde genelde sürücü ya da yazılım konfigurasyonuyla alakalı bir şey oluyor. Aklıma birçok olasılık geliyor yine. Öncellikle sorun speaker ve kulaklık girişinde de aynı mı ? acaba ses ile ilgili değilde sistem bir donma takılma oluyorda öyle mi algılanıyor ? takılma vb. durum varsa Güç ya da Güç profilleriyle ilgili problemde olabilir. Sistemde linux yüklüyken az da olsa kullanma şansın oldu mu ? var mıydı öyle birşey ? denemek için tekrar linux yüklenebilir.

Şu yakın zamanda bu gibi sorunlar genelde Windows 10'nun 21H2 versiyonuna yükseltiğinde ya da yüklendiğinde ortaya çıktığına şahit oluyorum.(Önceki Dell bilgisayarındaki sorunda bir önceki yükseltme sonrası olduğunu hatırlıyorum.) Belki windows 1909 test amaçlıda yüklenebilir. HP diagnostic, support toollarını bilmiyorum kullanmadım. Donanımsal testlerde birşey çıkıyor mu bakmak lazım. Aranırken bunu buldum. Direkt audio diagnostic varmış :  

https://support.hp.com/ie-en/help/diagnostics?category=computing&issue=sound-issues

Sorunun tanımından yola çıkarak bir program, bir windows ayarı ya da bir sürücü kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 10 - 15 dakika sonra normale dönmesi buna işaret ediyor. Arka tarafta çalışan bir microsft tool ya da servisi de olabilir. Araştırılması lazım. Kronik denilebilecek bir sorun değil gibi. Aynı olmasada benzer sorununu yaşayan ve forumlarda konu açan yabancı kaynaklara baktım. Genelde sorunlarının sürücü güncelleştirmesi sonrası çözüldüğünü belirtmişler. Tekrar temiz kurulum(imaj'dan değil), BIOS sıfırlama, yükseltme ve sürücülerden emin olmak lazım. Bir önceki stabil veriyonlarıda denenebilir.

Sistem kesintileri(System İnterrupts) kısmı dikkatimi çekti. Her olduğunda bu servis % 90-95 oluyor mu ? Bu yüksek kullanım ya da yüzdelik değişim gibi sorunları tespit etmek için şunu kullanırım her zaman : 

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer 

Bu mini tool gelişmiş task manager diyebiliriz. Bilgisayarı ilk açtıktan sonra "Always on top" a ayarlayarak gözlem yapabilirsin. Fikir verebilir. Bu programı kullanırken alışkanlık olarak her zaman yeni bir yerel windows kullanıcı açarak test ederim. 

Tavsiyem, cihaz yeni olduğu için donanımsal bir problem olduğunu kanaat getirirsem direkt değiştirmek isterim. Yazılımsal bir problem olduğunu ama hemen çözüm olmayacağını tespit edersem; bir fiyata bakarım birde cihaza. F/P oranı çok iyiyse sorunu çözmeye çalışırım. Microsoft ya da HP Supportla iletişime geçilebilir.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı

Önceki konuya istinaden HP'nin bilgisayarlarını, Dell'den daha iyi olduğunu düşünüyorsun galiba. Konu gizli olmadığına göre sövmeyeceksin :D

Yaşamış olduğun farklı markalı bilgisayarlarda bu gibi benzer sorunlar, markadan değilde genelde sürücü ya da yazılım konfigurasyonuyla alakalı bir şey oluyor. Aklıma birçok olasılık geliyor yine. Öncellikle sorun speaker ve kulaklık girişinde de aynı mı ? acaba ses ile ilgili değilde sistem bir donma takılma oluyorda öyle mi algılanıyor ? takılma vb. durum varsa Güç ya da Güç profilleriyle ilgili problemde olabilir. Sistemde linux yüklüyken az da olsa kullanma şansın oldu mu ? var mıydı öyle birşey ? denemek için tekrar linux yüklenebilir.

Şu yakın zamanda bu gibi sorunlar genelde Windows 10'nun 21H2 versiyonuna yükseltiğinde ya da yüklendiğinde ortaya çıktığına şahit oluyorum.(Önceki Dell bilgisayarındaki sorunda bir önceki yükseltme sonrası olduğunu hatırlıyorum.) Belki windows 1909 test amaçlıda yüklenebilir. HP diagnostic, support toollarını bilmiyorum kullanmadım. Donanımsal testlerde birşey çıkıyor mu bakmak lazım. Aranırken bunu buldum. Direkt audio diagnostic varmış :  

https://support.hp.com/ie-en/help/diagnostics?category=computing&issue=sound-issues

Sorunun tanımından yola çıkarak bir program, bir windows ayarı ya da bir sürücü kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 10 - 15 dakika sonra normale dönmesi buna işaret ediyor. Arka tarafta çalışan bir microsft tool ya da servisi de olabilir. Araştırılması lazım. Kronik denilebilecek bir sorun değil gibi. Aynı olmasada benzer sorununu yaşayan ve forumlarda konu açan yabancı kaynaklara baktım. Genelde sorunlarının sürücü güncelleştirmesi sonrası çözüldüğünü belirtmişler. Tekrar temiz kurulum(imaj'dan değil), BIOS sıfırlama, yükseltme ve sürücülerden emin olmak lazım. Bir önceki stabil veriyonlarıda denenebilir.

Sistem kesintileri(System İnterrupts) kısmı dikkatimi çekti. Her olduğunda bu servis % 90-95 oluyor mu ? Bu yüksek kullanım ya da yüzdelik değişim gibi sorunları tespit etmek için şunu kullanırım her zaman : 

Bu mini tool gelişmiş task manager diyebiliriz. Bilgisayarı ilk açtıktan sonra "Always on top" a ayarlayarak gözlem yapabilirsin. Fikir verebilir. Bu programı kullanırken alışkanlık olarak her zaman yeni bir yerel windows kullanıcı açarak test ederim. 

Tavsiyem, cihaz yeni olduğu için donanımsal bir problem olduğunu kanaat getirirsem direkt değiştirmek isterim. Yazılımsal bir problem olduğunu ama hemen çözüm olmayacağını tespit edersem; bir fiyata bakarım birde cihaza. F/P oranı çok iyiyse sorunu çözmeye çalışırım. Microsoft ya da HP Supportla iletişime geçilebilir.

önceki dellin ekran kartı mx330 du bunu 1650ti olarak aldım ve işlemcide amdye geçtim 

aynı windowsu kurdum bu pcde tüm güç seçeneklerini yönetebilirken o pcde hiçbir şey göremiyordum zorla işlemci güç tüketimini getirmiştim 

kulaklık ya da speakerdan olacağını ben de düşündüm sonra tvye bağladım ses tvden geliyordu sorun aynıydı 

audio diagnostik testi yaptım sorun bulmadı 

şu an tüm driverlar güncel görünüyor ses driverında bir problem olabilir 

pcde takılma yapmıyor şöyle anlatayım csgoya giriyorum fps değerlerim 300 üstü ama arkadaki seste takılma var ve cızırtı şeklinde oluyor 

şu an yaklaşık 2-3 saattir açık pc sorun yok 

pcyi ilk açtığımda youtubedan müzik açıyorum ses çızırtılı görev yöneticisine bakıyorum cpu kullanımı 90 üstü ve hepsini sistem kesintileri kullanıyor ama ben görev yöneticisini açar açmaz cpu kullanımı düşüyor ama ses cızırtısı devam ediyor 

sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum aslında öyle olsa sorun hiç çözülmezdi yarın hp ile iletişime geçeyim bakalım ne diyecekler 1909 deneyeceğim olmazsa da geri iade ederim 

güç tüketimi hepsinde en yüksek performans odaklı ve şarjda cihaz

No way out
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

önceki dellin ekran kartı mx330 du bunu 1650ti olarak aldım ve işlemcide amdye geçtim 

aynı windowsu kurdum bu pcde tüm güç seçeneklerini yönetebilirken o pcde hiçbir şey göremiyordum zorla işlemci güç tüketimini getirmiştim 

kulaklık ya da speakerdan olacağını ben de düşündüm sonra tvye bağladım ses tvden geliyordu sorun aynıydı 

audio diagnostik testi yaptım sorun bulmadı 

şu an tüm driverlar güncel görünüyor ses driverında bir problem olabilir 

pcde takılma yapmıyor şöyle anlatayım csgoya giriyorum fps değerlerim 300 üstü ama arkadaki seste takılma var ve cızırtı şeklinde oluyor 

şu an yaklaşık 2-3 saattir açık pc sorun yok 

pcyi ilk açtığımda youtubedan müzik açıyorum ses çızırtılı görev yöneticisine bakıyorum cpu kullanımı 90 üstü ve hepsini sistem kesintileri kullanıyor ama ben görev yöneticisini açar açmaz cpu kullanımı düşüyor ama ses cızırtısı devam ediyor 

sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum aslında öyle olsa sorun hiç çözülmezdi yarın hp ile iletişime geçeyim bakalım ne diyecekler 1909 deneyeceğim olmazsa da geri iade ederim 

güç tüketimi hepsinde en yüksek performans odaklı ve şarjda cihaz

Garantisi varsa direk gönder garantiye hiç uğraşma

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

O değer yükseliyorsa araştırma odağını daraltabiliriz.

keywords : System interrupts 100% CPU

https://www.drivereasy.com/knowledge/solved-system-interrupts-high-cpu-usage-windows-10/

https://blog.pcrisk.com/windows/12795-system-interrupts-causing-high-cpu-usage#:~:text=High%20CPU%20usage%20caused%20by,problems%20caused%20by%20System%20Interrupts.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 1041 Toplam Mesaj: 12
ses takılma