Yeraltı Edebiyatı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oturuyorum
    oturuyorum's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Noneyim bunu yazdı:
    -----------------------------
    Romandan falan ziyade, bi oturusta okumalik metinler ariyorum arkadaslar, cvp yazanlara sonsuz tesekkur

link bakamadım direk metini veriyom hoca :|

Bazen hayat sadece bir kahve meselesi; ya da bir bardak kahvenin ne kadar yakınlık getirebileceğinden ibaret. Bir keresinde kahveyle ilgili bir şey okumuştum. Kahvenin sağlık için iyi bir şey olduğundan bahsediyordu; içorganları düzenliyormuş. 

Önce bunun hiç de hoş olmayan, garip bir yaklaşım olduğunu düşündüm; ama zamanla kendi içinde bir şeyler ifade ettiğini anladım. Ne demek istediğimi şimdi açıklayacağım. 

Dün sabah bir kızı görmeye gittim. Ondan çok hoşlanıyorum. Aramızda olan herşey geçmişte kaldı. Artık beni hiç umursamıyor. Onu terk ettim, keşke etmeseymişim. 

Kapısını çaldım ve aşağıda beklemeye başladım. Üst katta dolaştığını duyabiliyordum. Hareketlerinden yatağından kalktığını çıkardım. Uyandırmıştım onu. 

Merdivenlerden aşağıya indi. Yaklaştığını karnımda hissedebiliyordum. Attığı her adım duygularım karmakarışık ediyordu ve kaçınılmaz olarak ona kapıyı açtırdı. Beni gördü ve buna sevinmedi. 

Bir zamanlar bu onu çok sevindirirdi, geçen hafta. Bazen tüm onlar nereye gitti diye safça soruyorum kendime, 

"Kendimi iyi hissetmiyorum şu an," dedi. "Konuşmak istemiyorum. " 

"Bi' bardak kahve koyar mısın?" diye sordum, çünkü bu o anda dünyada en son isteyeceğim şeydi. Öyle bir söyledim ki sanki ona acaip kahve içmek isteyen, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyen başka birinden bir telgraf okuyormuşum gibi çıktı sesim. 

"Peki," dedi. 

Merdivenlerden yukarıya onu takip ettim. Çok saçmaydı. Üstüne bir elbise geçirivermişti. Elbise daha tam olarak vücuduna intibak sağlayamamıştı. Size sonra bir ara onun kıçından bahsederim. Neyse, mutfağa girdik. 

Raftan bir tane neskafe kavanozu çıkarıp masanın üstüne koydu. Bir bardak ve çaykaşığı çıkardı. Ben de bardağa ve çaykaşığına baktım. Ağzına kadar suyla dolu çaydanlığı ocağa koyup altını yaktı. 

Tüm bu sürede tek bir laf etmemişti. Bu sürede elbiseleri vücuduna intibak sağladı. Ben artık sağlayamayacağım. Çıktı mutfaktan. 

Sonra merdivenlerden aşağıya inip hiç mektup falan gelmiş mi diye baktı. Ben gelirken görmedim diye hatırlıyorum. Tekrar yukarı çıkıp başka bir odaya girdi. Üstüne kapıyı kapadı. Ocağın üstündeki suyla dolu çaydanlığa baktım. 

Suyun kaynamasına daha yaklaşık bir sene vardı. Aylardan Ekim'di ve çaydanlıkta çok fazla su vardı. İşte o yüzden. Suyun yarısını lavaboya boşalttım. 

Şimdi daha çabuk kaynardı. Yaklaşık altı ayda falan. Ev sessizdi. 

Dışarıya verandaya baktım. Bir sürü çöp torbası vardı. Çöplerdeki konserve kutularına, soyulmuş kabuklara falan bakıp son zamanlarda neler yediğini çıkarmaya çalıştım. Hiç bir şey anlaşılmıyordu. 

Mart ayı geldi. Su kaynamaya başladı. Bu çok hoşuma gitti. 

Masaya baktım. Neskafe kavanozu, boş bardak ve çay kaşığı önümde bir cenaze servisi gibi duruyorlardı. Kahve yapmak için gereken malzeme bunlardır. 

On dakika sonra evden çıkarken, içimde bir mezar gibi güvende bir bardak kahve, "Kahve için sağol." dedim. 

"Bişey değil," dedi sesi kapalı kapının arkasından. Onun sesi de bir telgraf gibi çıkmıştı. Gitme zamanım gerçekten gelmişti. 

Günün geri kalanını kahve yapmayarak geçirdim. Büyük keyifti. Sonra akşam oldu, bir restoranda yemek yiyip bir bara gittim. Biriki içki yuvarlayıp biriki insanla konuştum. 

Bar adamlarıydık hepimiz ve bar şeyleri konuştuk. Hatırlanmayacak şeyler, bar kapanana kadar. Saat sabahın ikisiydi. Dışarı çıkmam gerekiyordu. San Fransisko sisli ve soğuktu. Sisi düşündüm; kendimi çok insani ve çaresiz hissettim. 

Başka bir kıza daha uğramaya karar verdim. Nerdeyse bir senedir hiç görüşmemiştik. Bir ara çok yakındık. Şu anda ne düşündüğünü merak ettim. 

Evine gittim. Kapı zili yoktu. Bu ufak da olsa bir başarı sayılırdı. Bütün ufak başarılarının kaydını tutmalı insan. Ben nasılsa yapıyorum. 

Kapıyı açtı. Önünde uzun bir elbise tutuyordu. Beni gördüğüne inanamadı. "Ne istiyorsun?" dedi, beni gördüğüne artık inanmış bir şekilde. Direk içeri daldım. 

Dönüp kapıyı kapatınca vücudunu profilden gördüm. Elbiseyi tamamen üstüne geçirmeye uğraşmamıştı. Sadece önünde tutuyordu. 

Başından ayaklarına kadar uzanan kırılmamış bir beden çizgisini görebiliyordum. Biraz garipti. Belki çok geç bi' saat olduğundan. 

"Ne istiyorsun?" dedi. 

"Bi' bardak kahve," dedim. Ne komik birşey, gerçekten istediğim yine kahve değildi. 

Bana bakıp hafifçe profilinin çevresinde döndü. Beni görmek hoşuna gitmemişti. SSK istediği kadar zaman herşeyi iyileştirir desin. Bedeninin kırılmamış çizgisine baktım. 

"Neden benimle bi' bardak kahve içmek istemiyo'sun?" dedim. "İçimden seninle konuşmak geldi. Ne zamandır hiç konuşmadık." 

Bana bakıp hafifçe profilinin çevresinde döndü. Bedeninin kırılmamış çizgisine baktım. Bu iyiye işaret değildi. 

"Çok geç oldu," dedi. "Yarın erken kalkmam gerekiyo'. Kahve istiyorsan, mutfakta neskafe var. Benim yatmam gerekiyo'." 

Mutfak ışığı açıktı. Koridordan mutfağa baktım. İçimden hiç gidip kendi başıma bir bardak daha kahve içmek gelmedi. Başka birinin evine daha gidip de bir bardak kahve istiyorum demek de gelmiyordu içimden. 

Bütün günümü çok garip ziyaretlere adadığımı farkettim, bu şekilde planlamamıştım halbuki. Ama en azından neskafe kavanozu masanın üstünde boş beyaz bir fincanla kaşığın yanında değildi. 

Bahar gelince bir erkeğin bütün hayallerinin aşk üzerine kurulduğunu söylerler. Eğer yeterli zamanı kalırsa, içlerine bir bardak kahve de koyabilir. 

Ellerinde Pankartlar / Gidiyor Bu Çocuklar / Kalkın Ayağa, Kalkın / Gidiyor Bu Çocuklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

eXceptioN bunu yazdı:
    bukowski?

aynen bukowski ?

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    MaTRaX bunu yazdı:

eXceptioN bunu yazdı:
    bukowski?

aynen bukowski ?

Nerden okunur? Dandik feysbuk gruplari ve google da hep ansiklopedik bilgiler.. ( oturuyorum, fena degilmis sagol )

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

Noneyim bunu yazdı:
    MaTRaX bunu yazdı:

eXceptioN bunu yazdı:
    bukowski?

aynen bukowski ?

Nerden okunur? Dandik feysbuk gruplari ve google da hep ansiklopedik bilgiler.. ( oturuyorum, fena degilmis sagol )

hepsi olmasa da cogu kitaplari D&R'da vs. mevcut.. 

Pis Morugun Notlari ya da Kadinlar'dan baslayabilirsin. 

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oturuyorum
    oturuyorum's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

MaTRaX bunu yazdı:

Noneyim bunu yazdı:
    MaTRaX bunu yazdı:

eXceptioN bunu yazdı:
    bukowski?

aynen bukowski ?

hepsi olmasa da cogu kitaplari D&R'da vs. mevcut.. 

Pis Morugun Notlari ya da Kadinlar'dan baslayabilirsin. 

şimdilik moruğu moşverde sen beat kuşağından başla o yazı beat kuşağındandı misal 

Ellerinde Pankartlar / Gidiyor Bu Çocuklar / Kalkın Ayağa, Kalkın / Gidiyor Bu Çocuklar
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bu isin allahi jack kerouac 'tur onun eserleriyle baslanir :) sonra internetbloglari var saglam oralardan okuyabilirsiniz,bukowski okunur ki "ekmek arasi" ile bukun cocuklugundan baslamak gerek henry chinaskiyi tanimadan bukowskiyi taniyamazsiniz...bende adam gibi blog tutabilsem kendi yazdiklarim var...eskiler bilirler iyi yazarim :)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tolgaStain
    tolgaStain's avatar
    Erkek

Müridler konu açıp söylüyorum rene sen anla durumu :D :D

Haah :D çok fennasın ya :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Hakan günday ve bide chuck palainhook mu ne vardı dövüş kulubünün yaratıcısı tabi hepsinin üstünde novalgin abimiz var :D

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

Sen hala yeraltı edebiyatı sevip küçük hikayelerle yetinenlerden misin? Küçük hikayeler yeraltı edebiyatı falan değil basit shotluk tekilalar gibidir.  Hakan Günday - Oğuz Atay - Yusuf Atılgan okumadıysan çok şey kaybetmişsindir. Bu işin tadı romanla çıkar. Yeraltı Edebiyatı melankoli romanları Shotluk tekilayı değil de 70lik tekilayı limonsuz tuzsuz kafaya dikmek gibidir.

Bu işin türk romanındaki tarihçesi şudur.

İlk melankolik yer altı edebiyatı diyeceğimiz eser Yusuf Atılgan'a aittir.

Yusuf Atılgan - Aylak Adam ile başla. Ağır gelebilir alıştıra alıştıra oku çok zevk alırsın.

Arkasından Yusuf Atılgan - Anayurt Oteli patlat cilası olsun.

Oğuz Atay. 80 sonrası postmodern çağdaş roman falan filan diyolar da geççen reklam faslını o adam da melankolik yeraltı edebiyatıdır benim gözümde.

Tutunamayanlar'ı alıp okuyoruz. Alıştıra alıştıra okuyoruz bokunu çıkarıp tek gecede okuyup ağır yükleme yapmıyoruz.

(Aylak Adam'dan etkilenerek yazmıştır oğuz atay tutunamayanları çok altlardan bir aylak adam sezilir bu yüzden aylak adam tutunamayanların babası kabul edilir)

Ve finalde Hakan Günday.

Hakan Günday bu dede ve babanın son nesil evladı. Ve dedesiyle babasının harmanı kadar başarılı.

Kinyas ve Kayra'yı al oku. Tavan yaptın zaten ruhsal olarak melankoliye battın artık. Ama mutlusun. Çok çok mutlusun.

(Kinyas ve Kayra'da tutunamayanların oğlu kabul edilir. Çok zorlar derin düşünürseniz en diplerden bir aylak adam yine sezilir.)

Arkasından Piç'i okuyacaksın. Melankolik damarın biraz da serseri melankolik olacak. Mutlu olmaya devam ediyorsun.

Arkasından Azil'i okuyacaksın. Asil'le beraber yaşayacaksın. Okuyan bilir, belki ben gibi adidas stan smith'den başka bir ayakkabı giyemeyeceksin.

Arkasından Ziyan'a geçecek ilk 200 sayfada sıkılacak ama meraklanarak olsun okuyayım diyeceksin. 200.sayfadan sonra kalanını belki 1 gecede okuyacaksın.

Sonra istersen Malafa ve Zargana'yı da oku. Yeni çıkardığı Az isimli kitap da var ben öss temposundan nasip olmadı bi okuyamadım çok övüyorlar.

Neyse.

Madem arıyosun tüm yol haritanı çizdim. Güven, dediklerimi bir bir oku.

Avukat/Hukukçu
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    yeraltından notları oku gerisi gelişım kitabı
Toplam Hit: 2151 Toplam Mesaj: 21