Yere Düşen Hdd:)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matsigora
    matsigora's avatar
    Erkek
    Arkadaslar Elimde geçenlerde 80Gb samsung Hdd vardı
    fakat ben bunu elimden duşurdum ve yere çakıldı. Bu çalışan bir hdd idi fakat duştukten sonra sorun yaratır oldu. Biçimlendirme yapacağın sırada eğer hdd yi birden fazla bölum yaparsan dısk haralı olabilir diyor birde eğer sadece tek bölüm üzerine kurmayı denersen biçimlendirme bitiyor sonra dosyaları kopyalamaya geçerken %78de filan hata veriyor dosya kopyalanıyor filan falan işe. Bu sorun hdd duştukten sonra oldu, bu kalıcı bi hasarmı:)) yoksa bunun bi çaresi varmı.
    Bide elnde shane xp olan warmı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    hoja 2 ye böle yani % 60 kullan geri kalanı sil veya %60 ila 80 arasını ayır kullan başka bi yok bilemiyorum yada low lewel formay at oda en az 2 gün sürere belkide daha uzun
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    mcyargic a katılıyorum ama işlemleri ters anlatmış :))
    önce low level formatı (düşük güçte format) bul ve onunla güzel bir biçimlendir.Bu format türü diski kurtarmak için son yoldur aslında,normal formattan farklı disk yüzeyini kazıyarak format atar,bazen bu yüzden zarar bile vermiştir ama dedim ya son çare bu ve sende bunu yapmalısın bence.3 sene önce benimde 20 gb lik düşmüştü,ama senin kadar şanslı değildim,hiç çalışmıyordu,sonra içini hocamız açtı ve bir darp izi oluşmuş onu gördük :(
    Neyse ;
    low level formatı yaptıktan sonra düzelme ihtimali yüksektir eğer o da olmasa fdiks ile bölüm oluşturacaksın.Ve hasarlı alanı gizleyeceksin.Ama burda önemli olan şey hasarlı alan nerede oluşmuş.Eğer diskin orta kısmındaysa 80 gb için 30 gb bir bölüm oluşturacaksın,10 gb (bu hasarlı olan kısım) 40 gb de bir bölüm oluşturacaksın

İnşallah anlamışsındır

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matsigora
    matsigora's avatar
    Erkek
    Ben dostum mikrodalga fırını koymayı duşunuyorum, buzdolabı ne alaka:))
    Nyse bide format olayına gelyım formatıda çok yavaş atıyor bekliyom bekliyom %0 kafam atıyor bende kapatıyom
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matsigora
    matsigora's avatar
    Erkek
    dostum bu bölme işi şimdi nasıl olacak ki eğer bölüm oluşturupta windows kurmayı denersem hiç kurmuyor direk doğru takıldığından emin olun veya dısk hasrlı olabiliri dior. 80 gb bolerken ben c surucusune 30004 yazıyordum bunu o zmn 80 gb %60nımı alacaz. Bide eğer %60nı aldığımız halde hasarlı alan bu %60 içindeyse. Ya ben pek analamada yalnış bi cumle kurduysak idare edin. Bide bu low level foramtı nerden bulcaz
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matsigora
    matsigora's avatar
    Erkek
    Arkadaslar low level format bumu www.samsung.com/Products/HardDiskDrive/utilities/index.htm
    orda zipli dosya var heralde onu çekecez bide kullanmınu anlatabilecek varmı. Bu işlem hdd performansını dusururnu bide garantiden çıkarırmı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    hoca google da low level format diye arat orda onunla ilgili döküman bulursun.Teknik ingilizce biliyorsan yaparsın,zaten 3-5 tane menüsü var

Garanti kısmına gelince,valla hocalarımdan duyduğuma göre garanti kapsamı dışına alınıyormuş ama sadece hocaların söylediği bu,kesin bir bilgi değil.
    Yaa sen ne yapacaksın hoca performansı,önce hdd kurtarmaya bak,hala neyi düşünüyorsun,kurtar bir ondan sonra görürsün düşmüş mü düşmemiş mi.

Fdisk için se bir tane 98 cd si temin et,onunla aç pc yi,komut isteminde fdiski çalıştır ve orda ki var olan tü bölümleri sil,sonra oluştur baştan,bozuk alanın nerde olduğunu bilseydin herşey daha basit olurdu,scandisk ile tarat diyeceğim o da çok uzun süree,valla bence direkt low level formatı bass

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Dikkat edersen verdiğin linkte sana anlatıyor nasıl kullanıcağını (resimli olarak hemde),ama bu sanırım sadece samsung a özel bir yazılım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    matsigora
    matsigora's avatar
    Erkek
    ewet dikkatlı baktımve gordum saol, umarım doğru programdır bu işlem hdd ne gibi zararları var acaba buyrun diğer hddler için link
    http://www.ariolic.com/activesmart/low-level-format.html
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Hocam deminde bahsettiğim gibi,düşük güçte format,ve disk yüzeyini kazıyarak format atar.Bu şekilde bad sektörleri kurtarma şansı normal formata göre çok daha yüksektir. Biraz düşünün,hdd içinde de cd ye benzer bir kısım var,onu kazıyarak temizlemek sizce zarar vermez mi? Evet verebilir ama sadece ihtimal,hem zaten son çare olarak gösteriliyor ve sizinde bundan başka çareniz yok (yeni hdd almak hariç)

Kolay gelsin

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    ne 80 gb mı samsung mu allah belasını versin bu hdd aynısı bendede var sanarsın içinde uçak kalkıyor ne gürültü bu yaw anlamadım gitti sanırım bendede bad sector var neyse şu buzluğuda anlatın bi benim 3 duyuşum şu buzluğz atma olayı streç filme sarıp yapılıyormuş sanırım hadi kolay gelsin sana (bir daha samsung hdd alanı)

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
Toplam Hit: 3450 Toplam Mesaj: 15