folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yerli Üretim Silahların Seri Üretimi? (ASELSAN)

Yerli Üretim Silahların Seri Üretimi? (ASELSAN)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Her ay bir iki kez haber sitelerinde ASELSAN destekli yerli silahlarımızın bazı aşamalarını, bazılarınında sonuçlarını görüyorum.

Mesela bugün gördüğüm haberdeki araca hayran kaldım. http://www.haberturk.com/galeri/ekonomi/455222-yerli-uretim-silahlar

https://www.youtube.com/watch?v=zIsxdi3N2cA

Bu araçlar icat edilip duruyor. Fakat bunlar seri üretime geçiyormu? Bunları milli güçlerimiz kullanıyormu? Bunların diğer ülkelere satışı yapılıyormu?

Bu araçları gördükçe hayran kalıyorum ama kafamdada çok fazla soru var. Bilginiz varmı sorularım hakkında?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek

hocam bence maliyeti çok yüksek olduğu için seri üretim yapılmıyor,prototipi ile kalınıyor.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Senlerdir yok şu silahı ürettik bunu ürettik hatta siyasi malzeme olarakda kullanılıyor ama ben hala askerlerin ellerinde g3, hk 33 hk 42 veya mp5 görüyorum 

polislerde keza yine aynı silahlar 

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek
    Naruto bunu yazdı

hocam bence maliyeti çok yüksek olduğu için seri üretim yapılmıyor,prototipi ile kalınıyor.

Üretimini yapmayacakları bir şeyin prototipini neden yapıyolar bende onu anlamıyorum.

Neticede bunları bu aşamaya getirmekte çok maliyet gerektiren işler. Ama bukadar reklam yapan insanlar bu araçlar sokaklarda gezse, terör operasyonlarında kullanılsa çok daha fazla reklam yapar. 

Anlamıyorum bu araçları neden bu aşamada bırakıyolar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

tankın neresine hayran kaldın bi anlatta bizde bilelim.sadece videoyu izledim ve hiçbir hayranlık uyandırmadı.

hiçbir özelliği belli değil.ha biliyorsan yaz bizde öğrenelim.

diğer tanklardan ayıran ne var ?

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ersn
    ersn's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hoca ne diğer ülkesi dalgamı geçiyonuz : ) Bu araçların silahların projeleri , çizimleri ingilizlere ve almanların onlardan izin almadan üretim yapamazsın. Fnss nin %49 ingilizlerin , sana ben bi kaynak site vereyim de incele. Bizim yaptığımız silahları , araçları 20 sene önce yapmışlar . Biz onları şimdi yapıyoruz ve gurur duyuyoruz.

Kaynak : http://www.military-today.com/

Bu sene yaptığımız samur u  bütün televizyonlar gururumuz diye haber yaptı. 20 sene önce Almanlar yaptıydı bunu al kanıtı 

Verdiğim siteden Türk bayraklı olan araçlara bakın ve açıklamalarını okuyun. Bizim yaptığımız helikopteri adamlar 90 lı yıllarda yapmış : )

ersn tarafından 13/Ara/15 20:35 tarihinde düzenlenmiştir

küfrederiz villalara kulübeden
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ersn bunu yazdı

Hoca ne diğer ülkesi dalgamı geçiyonuz : ) Bu araçların silahların projeleri , çizimleri ingilizlere ve almanların onlardan izin almadan üretim yapamazsın. Fnss nin %49 ingilizlerin , sana ben bi kaynak site vereyim de incele. Bizim yaptığımız silahları , araçları 20 sene yapmışlar . Biz onları şimdi yapıyoruz ve gurur duyuyoruz.

Kaynak : http://www.military-today.com/

Bu sene yaptığımız samur u  bütün televizyonlar gururumuz diye haber yaptı. 20 sene önce Almanlar yaptıydı bunu al kanıtı 

Verdiğim siteden Türk bayraklı olan araçlara bakın ve açıklamalarını okuyun. Bizim yaptığımız helikopteri adamlar 90 lı yıllarda yapmış : )

Neeeeee

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

asteğmendim meşhur yerli milli fırtına obüsçüsü.

panter altay vs onları da az çok biliyorum. fırtına için konuşayım motoru güney koreden alıyoruz. metal aksamın çoğu burda yapılıyor.

zamanında azerbaycana satmak istemişiz ama almanların telifinde olan paraçaları olduğu için satamamışız.

fırtına kendi sınıfında çok iyidir. 40 km uzağa nokta atışı yapar.

yazılım kısmında bizimkiler bir şeyler yapmaya çalışıyor.

yine bi kaç silah olmasada yardımcı yerli diye lanse edilen alet kullanma imkanım oldu

çoğu milli proje aslında başka devletlerin eski projeleri (daha iyisini yaptıkları için kullanmadan iptal etmişler) çoğu israil eskisi aslında.

bu arada milli tank milli silah milli helikopter vs her türlü askeri proje henüz akp yokken başlanılan projeler.

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustafa_unax
    mustafa_unax's avatar
    Erkek

Hocam bunların tamamen yerli kaynakla yapılmadığını biliyorum. %100 yerli olayları falan hikaye.

Benim takıldığım nokta o değil ama. Sanayileşme başladıktan sonra tüm ülkeler uçak, otomobil, silah vs. yaptı bizim ülkemizde ise dünyaca ünlü bir bisiklet bile yok.

Sanayi kullanılarak ihracat yaptığımız bir şey yok. Varsa yoksa zirai üretim ve ihracat. Çok şükür o yetişiyo, Allah'tan gelen bir şey oda yoksa hapı yutmuştuk.

Benim hayran kaldığım nokta şu. Şimdiye kadar hiç bir şey yapamamış olan biz sonunda başka ülkelerin katkıtları olsa dahi bu araçları yapabiliyomuyuz?

Yapabiliyosak isterse herşeyini başkaları yapmış olsun bir önemi yok. Bunları yaparsın en kötü ihtimalle yerli güçler kullanır, satış yapmaya gerek yok.

Ben geçen yıl askerliğimi topçu taburunda yaptım. Bizde bulunan obüsler çok iyiydi onları satın aldık. Ama yan taraftaki tank garajında adamların 2. dünya savaşında kullandığı tanklardan vardı. 

Şimdi bu araçların yenilerini ve donanımlı olanlarını kendimiz yapabiliyosak bu büyük bişeydir.

En basitinden 100 tankı olan adam 10 tankı olandan iyidir. En azından kara sınırlarımızı korumada en etkili metodlardan biridir. Hava araçları, füze sistemleri vs. yapıldığıda söyleniyor.

Birilerinin katkıları ile yapılıyosa hiç sorun yok yapılsın. En azından bunlar yapılıyomu? Üretimi yapılıp kullanılıyomu? Yoksa bunlar sadece seçim malzemesimi? Ben olaylara bu boyutuyla bakıyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

şimdi bunların biz yaptık dediğine pek inanasım gelmiyor. 

mesela mpt 76 yerli piyade tüfeği.   bana sorsan sar 223 le aynı hatta o .  ( araştırmadım sadece youtubede videoları izlemiş tim bi ara . ) bi yerden parçaları alıp birleştirmiyoruzdur umarım. 

Umarım ben yanılıyorum dur umarım bizi ileri götürüyorlardır.

edit: umarım diye diye bi hal olmuşum .

samaccc tarafından 13/Ara/15 18:51 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

%100 mal diye bisey yok ki abd gidip motoru japondan almandan alıyor ram tersi onlarda önemli olan elindekini rakibe karşı en iyi en ekonomik olarak kullanmak şimdilik doğru yoldayız

Toplam Hit: 10671 Toplam Mesaj: 80
silah savunma sanayi aselsan yerli araç