folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeryüzünün En Büyük Hayalet ŞehriYeryüzünün En Büyük Hayalet Şehri

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kutengri
  Kutengri's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Mart/2008
  Erkek

  Yeryüzünün en büyük hayalet şehri. 22 yıldır bu halde. 900 yıl daha, burada hiç kimse yaşayamayacak.  26 Nisan 1986'da, akşam saatlerinde, Ukrayna'nın Pripiat şehrinde hayat her zamanki gibi normal seyrinde devam ediyordu. İnsanlar işten çıkmış, evlerinin yolunu tutmuş, akşam yemeği hazırlanmıştı. Hiç kimse, sabah gözlerini kendi yatağında açamayacağını, uzun ve zorlu yollara düşeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu.

  Bu bir korku filminin senaryosu değil, gerçeğin ta kendisi. 22 yıl önce, 26 Nisan akşamı, Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı. Dünya bu faciadan zar zor haberdar oldu. Sovyetler'in iletişimi engelleme mekanizması tam olarak devreye girmişti. Ama sonunda korkunç boyutlara ulaşan nükleer faciayı gizleyememişti.

  İşte o gece, Çernobil'in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripiat boşaltıldı. Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başlayan acil boşaltma işlemi için yüzlerce otobüs şehrin merkezine dizildi. İnsanlar evlerini bir anda boşaltmak zorunda kaldı. Boşaltma işlemi öyle hızlı gerçekleştirildi ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışında hiçbir şey alamadı. Pripiat'ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aştı. Boşaltma işlemi 30 saatte tamamlandı.

  O gün bugün hayalet şehir olan Pripiat, 900 yıl daha böyle kalacak. Bilim adamları, Çernobil'den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor. Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yıldan bahsediliyor.

  Pripiatlılar ise yeni bir yerde, zor da olsa hayata yeniden başladılar. Tabii aralarından birçoğu radyoaktif etkiden kurtulamadı. Geriye kalanlar ise her şeye rağmen Pripiat'ı özlemle anıyor.


  Hiroşima ve Nagasaki'den beter

  Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika'ya kadar ulaştı. Yağan yağmular Karadeniz ve Edirne'de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilomerelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Bu, İtalya'nın yarısı kadar bir alana denk düşüyor. 52 bin kilometrelik Danimarka büyüklüğünde bir tarımsal alan da kirlendi.380 bin kadar çocukta kan kanserleri, tiroid sorunları ve anemiler saptanmıştır.  Çernobil’den ürkütücü rakamlar  3 milyon çocuğun tedavi görmesi gerekiyor.

  Kazanın sonuçlarıyla başa çıkılması, “temizlik” ve patlayan reaktörün üzerini örten lahidin inşa edilmesi işlerinde çalışan 600 bin insanın “radyasyona maruz kalmanın etkileri açısından sürekli olarak izlenmeleri gerekiyor.

  Yetişkinlerde tiroid kanserine rastlanma oranı kazadan sonra on kat artış gösterdi.

  3 milyondan fazla insan faciadan doğrudan etkilenen Çernobil kurbanları statüsünde kayıtlı durumda.

  2,5 milyon hektarı aşkın zengin tarım toprağında artık kullanılamıyor.

  Şu anda bir milyonu çocuk olmak üzere 3,5 milyon insan, Ukrayna’nın radyasyonla kirlenmiş topraklarında yaşıyor.  Sakat doğumlar ve büyüme bozuklukları Ukrayna’da %230, Beyaz Rusya'da ise %180 arttı. Şiddetli bağışıklık sistemi bozuklukları görülen çocuklara, 2 ile 3,5 kat daha fazla rastlanmakta.

  380 bin kadar çocukta kan kanserleri, tiroid sorunları ve anemiler saptandı.
  7.1 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşaması beklenmektedir.

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mobydick64
  mobydick64's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mart/2007
  Erkek
  tamamen bir dram.. :(

  ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime...... http://www.superusak.com ne yapmak istediğimi bilemeden ortaya çıkan devrimci çalışmam :D
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  wert
  wert's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Erkek

  bizde geçen gün derste

  kazadan sonra karadeniz bölgesinden toplanmış  çay a bakmıştık içinde hangi radyoaktif izotop var diye Cs-137 vardı yanlış hatırlamıyorsam 


  |sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  radiance
  radiance's avatar
  Kayıt Tarihi: 05/Ekim/2007
  Erkek
  korkunç bir facia!!!!

  UltimaTe
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ShockMan
  ShockMan's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Eylül/2004
  Erkek
  Vay be Bu Radyoaktivite Ne Çok Kötü Bişeymiş. Enerji için Dünyayı Bu hale Getirmeye Değermi yahu, Enerji Bir Döngüdür. Ararsan Atomik Çalışma haricinde de her yerde bulabilirsin. Yeterki Aramasını bil yahu. Olacak iş değil.

  Karanlık ruhlu insanlara rağmen yaşama tutunanlarız....
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  seadog
  seadog's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Mart/2008
  Erkek
  way be şu hale bak

  devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  stillalive
  stillalive's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Mart/2007
  Erkek
  ciddi ciddi hayalet şehir olmuş resmen, 900 yıl orada kimse yaşayamayacak ne acayip bir durum ya, bu nükleer santrali ne pis bişiymiş kardeşim.

  Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  wert
  wert's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Erkek

  ShockMan bunu yazdı:
  -----------------------------
  Vay be Bu Radyoaktivite Ne Çok Kötü Bişeymiş. Enerji için Dünyayı Bu hale Getirmeye Değermi yahu, Enerji Bir Döngüdür. Ararsan Atomik Çalışma haricinde de her yerde bulabilirsin. Yeterki Aramasını bil yahu. Olacak iş değil.
  -----------------------------

  nükleer enerji en temiz enerji kaynaklarından birisi ama 


  |sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  EmiRReiS
  EmiRReiS's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ekim/2005
  Erkek
  Benim doğduğum seneden bu yana, vayy be.

  be different...
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mosquit0
  mosquit0's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Mart/2008
  Erkek
  bu çernobilin ceremesını kardeniz kıyısında ozellıkle dogu karadenızdekı ınsalar hala cekıyo ne illet bısydir bu :| :S:S

  adaletin bu suçu önleyemiyecek olduğunu düşünüyorsan yargıçda sen ol cellad da
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  buruksu
  buruksu's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Eylül/2003
  Erkek

  okmeydanı hastanesinde guatr için radyasyonlu iyot tedavisi gören bi akrabama 15 gün boyunca erzak götürdüm normalde kapı devamlı kilitli dururdu, gene bigün ihtiyaçlarını bırakıp gideceim zaman kapının açık oldugunu ama girmemem gerektigini söylediler, özlemişim zaten kulak asmadım içeri girdim içerideki hastalar beni dısarı çıkardı hemen hemen içeride 2-3 dk  durmama ragmen sonrasında 3-4 gün yogun bitkinlik hissettim

  ogün bu gün tırsarım radyayondan *_*


  :) mutluyum, huzurluyum
Toplam Hit: 4382 Toplam Mesaj: 46