folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Yüksek Hızda Kablosuz Local Network

Yüksek Hızda Kablosuz Local Network

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emirhan-exp
    emirhan-exp's avatar
    Erkek

emirhan-exp tarafından 25/Oca/22 22:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Öncelikle hiçbir wifi bağlantı kablo kadar iyi olmayacaktır.

Wifi istiyorsan wifi 6e standartına sahip bir router/ap alman gerekecek ki, diğer ethernetlerin(pc) lerinde wifi 6e desteklemesi gerekir. Buda pahalı bir çözüm olur :)

Nedenine gelince; IEEE 802.11b/g/n/ac wifi routerlar, standart gereği her cihazla tek tek konuşur, her seferinde 1 cihaza yanıt verir. tek pc ve router varsa sorun yok, 1 gbit/sn kadar teoride hızları görürsün ama uygulamada birden fazla cihaz ve storage varsa wifi 6e dışındaki hepsi seni dar boğaza sokar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Öncelikle hiçbir wifi bağlantı kablo kadar iyi olmayacaktır.

Wifi istiyorsan wifi 6e standartına sahip bir router/ap alman gerekecek ki, diğer ethernetlerin(pc) lerinde wifi 6e desteklemesi gerekir. Buda pahalı bir çözüm olur :)

Nedenine gelince; IEEE 802.11b/g/n/ac wifi routerlar, standart gereği her cihazla tek tek konuşur, her seferinde 1 cihaza yanıt verir. tek pc ve router varsa sorun yok, 1 gbit/sn kadar teoride hızları görürsün ama uygulamada birden fazla cihaz ve storage varsa wifi 6e dışındaki hepsi seni dar boğaza sokar.

Wifi 6 ya 15-20 cihazdan sonra packet performansı farkedilmeye başlanır diye düşünüyorum. Gigabit bir porta bağlı vlan ile sınırlandırlmış doğru bir konumda duran 2 metre yüksekliği geçmeyecek ve data shitinde yayın yönü iyi gözlemlenerek takılmış Ruckus gibi flaşı yüksek bir AC Ap yeterli olacaktır.

siyahbereli tarafından 26/Oca/22 22:21 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

güzel evrilmiş konu hepinize teşekkür ediyorum,

öyle dünyalar harikası bi altyapıya gerek yok, sadece 1 ana bilgisayara (ethernet ile modeme bağlanacak) uzak masaüstü ile bağlanacak 2-3 (wifi) bilgisayarda lag, ping, gecikme olmaması, bunu yaparken modem ile pcler arasında 5 metre ve 1 duvar ( alt kat üst kat ) olabilmesi yeterli olacak 

yani sinyal gücü/kapsama alanı yüksek herhangi bir 5ghz iş görecektir diye düşünüyorum

eldeki pcler 10 senelik falan olduğu için wifi6 gibi teknolojileri destekleyeceklerini sanmıyorum

gönül ister ki sınırsız bütçe ile airfiber falan kurayım... :D

...said addicted.
Toplam Hit: 1609 Toplam Mesaj: 15
router wifi modem 5ghz