folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Yüksek Lisans İle İlgili Birkac Soru.

Yüksek Lisans İle İlgili Birkac Soru.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

öncelikle yüksek lisans konusunda cahil oldugumu belirteyim, bu zamana kadar hic arastırma geregi duymamıstım ama su son 1-2 saatte birden sevk geldi, yukseklisans.com.tr'den ve bazı okulların sitesinden de paralel olarak arastırdım.

sorularıma geceyim.

1-) ben akademik kariyer hedeflemiyorum, sadece ilgilendigim alanda parmakla gösterilen bir uzman olmak istiyorum, bunun icin de yüksek lisans yapmam gerekmiyor farkındayım fakat bazı programlarda verilen dersler ilgimi cekti. dolayısıyla tezli yüksek lisans benim gibi düsünenler icin pek de uygun degil sanıyorum ?

2-) alternatif olan tezsiz yüksek lisansı arastırdım biraz, kimisi "bos is" olarak nitelendirmis, kimisi faydasını gördügünü yazmıs. siz neler düsünüyorsunuz bu konuda ?

3-) tezsiz yüksek lisans icin ales sartının kaldırıldıgı yazılmıs fakat bazı üniversitelerde ales puanı da istenmis basvurabilmek icin. bu sanıyorum senato kararına bırakılmıs bir karar, dogru mudur ?

4-) girilen ales ve yds puanları ne kadar süreyle gecerli ? ales icin 2'den 3 seneye cıkarıldıgını okudum ama emin degilim. eger böyleyse yds icin durum nasıl ?

5-) su an ortalamam 2.89, cok yüksek olmadıgının farkındayım ama 3'e tamamlamaya gayret edecegim, genele baktıgımızda yine cok mu sönük kalır bu ortalama ? ales isin icine girdiginde en az %50 etkiledigini ögrendim de, tek basına yeterli olmaz tabi.

6-) marmara üniversitesi yönetim bilisim sistemleri ve mühendisligi, gazi üniversitesi bilgi güvenligi mühendisligi, istanbul teknik üniversitesi bilisim mühendisligi bölümlerinin yüksek lisans programları mevcut. bir de hacettepe'de gecen dönem veritabanı yönetimiyle ilgili tezsiz bir program acılmıs ama henüz bakmadım ona. bu okullar ve bölümler icin yorumlarınız nedir ?

7-) tezsiz yüksek lisansta dönemlik harc ücreti tek seferde mi yatırılıyor ?

su an icin aklıma gelen sorular bunlar, cevaplayacak olanlara simdiden tesekkürler.

hayırlı geceler.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

çizik

4 -  Ales 3 sene gecerli.YDS ömür boyu gecerli.

h2run tarafından 30/Mar/14 04:04 tarihinde düzenlenmiştir

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

akademik kariyer olayı cok basıtmıs gıbı bakıyorlar dı bır konuda ulen bır dunya arkadasım cok sıkayet edıyor ııbf mezunu arkadaslarım kolay bırsey degıl hem de hıc.

neyse vesselam sana tek sözüm var bir yere gelmek ıstıyorsan konun ıle ılgılı sıktır gıt yurtdısında duzgun bır unıversıtede yuksek lisans yap. odtu mezunu pc muh mezunu arkadas vardı it müdürü olarak calısıyordu odtude bırsey ogrenmedım dıyordu . 

özel okullarda duzgun egıtım verılebılınıyor bazen arastırman lazım .

ek olarak yurtdısında yukseklisans yaparken not ortalaması da gerekmıyor . Bu kadar aptalca bır sey yok mesela bazı okullarda bologna var adam 75 le mezun oluyor sıstemden 2.0 la mezun olmus oluyor :) dıplomasında da 2.0 yazıyor ,, bazı okullarda ise  hem gecme notu 50 hemde can egrısı var;ornegın adamlar 40 ıle gecebılıyor rahat rahat yanı dıger taraftaki adamlar 50 55 alınca 2.5  ortalama yapıyor 70 le 3.0 ortalama yapıyorlar .O nedenle bunlara takılmayıp bas git yurtdışına . Merak etme iş bulursun calısırsın da bursta bulursun gıdınce yeterki git 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Otistiq
    Otistiq's avatar
    Erkek

1- Akademik kariyer için Tezli daha çok tercih ediliyor ve Tezsizler içinde Akademik kariyer yolu açıldımı bilmiyorum. Tezlide + Tez projesi vardır derslerin yanında ama tezsizde ise +bitirme projesi. Tercih sizin

2- Tezli y.l yaparsanız ileride önünüz 1 adım daha açık olur ama tezsize boş demek pek mantıklı değil. Tezsiz yapanla tezli yapanlar nihayetinde ortak dersi görüyor. Belki tezliye göre ders sayısı daha az olabilir ona birşey diyemem. Ama faydasını elbet görürsünüz.

3- Tezsizde yapsanız belli bir ales lazım ama üniden üniye değişebilir. Min tezli için 60 isteyende var "başvuru" için min 55 puanda. Tezsiz için ise bazı şartlar hafifletilmiş oluyor dediğim gibi üninin şartları farklılık gösterebiliyor. Kimi % 30 ales alır kimi % 50 vs.

4- Alesin süresi arkadaşın dediği gibi 3 sene olmalı Yds ise  min 55 almalısınız diye biliyorum "ingilizce şartı aranıyorsa istenen min ing. puanda farklılık gösterebilir."

5- Diploma elbette önemli + Ales + Dil.. Üninin şartları elbette bellidir. Ama puan az diye giremem düşüncesi olmamalı asıl mesele mülakat oradan alacağınız iyi bir sonuç önünüzdeki engelleri kaldırır. Mülakatta bir puanlama nihayetinde.

6- Bahsettiğiniz üninin geçmiş yerleşme puanlarına kontejanlarına bakın derim. Orada en yüksek-en az sıralamasını göreceksiniz.. Buralarda ki rakiplerinizde sağlam rakipler olabilir.

Yüksek lisansta farkı görebilirsiniz en azından üniden farkını. Okuyanların çoğu iş sahibi+akademik kariyer düşüncesinde+yada geliştirme çabasında ki kişiler. Projeler yoğun olur o yüzden vakitte bol olur. Hakkınızda hayırlısı diyelim, umarım faydası olmuştur.

Hayallerim ve Kendim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

takip

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

geri döneceğim konuya sadece şu lafın için yazmak istedim hemem.

bir konuda uzmanlaşmak için yüksek lisans şart değildir. sadece bir artıdır.

dünyadaki en başarılı zenginlerin bir listesini çıkar çoğunun üniveriste bile okumadığını görürsün. bil gates üniversite 2 den terk

steve jobs yine öyle.. sonradan okudularsa bilemem ama son ölmeden önceki konuşmasında hayatımda ilk defa mezuniyet elbisesi giydim demişti.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

kendime göre cevaplarsam

1-) ben akademik kariyer hedeflemiyorum, sadece ilgilendigim alanda parmakla gösterilen bir uzman olmak istiyorum, bunun icin de yüksek lisans yapmam gerekmiyor farkındayım fakat bazı programlarda verilen dersler ilgimi cekti. dolayısıyla tezli yüksek lisans benim gibi düsünenler icin pek de uygun degil sanıyorum ?

tezli ya da tezsiz yüksek lisansın iş hayatında çok önemi olmadığını düşünüyorum, ama tezli y.lisans da adam akıllı bir tez hazırlamışsan ve bunu iş hayatına geçirme şansın varsa (mesela uzaktan kontrol sistemleri ile ilgili bir çalışma) o zaman faydası olur.

2-) alternatif olan tezsiz yüksek lisansı arastırdım biraz, kimisi "bos is" olarak nitelendirmis, kimisi faydasını gördügünü yazmıs. siz neler düsünüyorsunuz bu konuda ?

bana kalırsa tezli yüksek lisans ya, en azından mezun olduktan sonra kendine güvenin gelir, daha önce hiç tecrüben olmasa bile adamlara güzel bir tez sunarak, mezun oldum şunları şunları biliyorum ama bakın işte ispatını bu çalışmada (tez) gösterdim. lisans düzeyinde tez olmasaydı mesela, ben her ne kadar iyi bildiğimi düşünsem de kendimi eksik hissedecektim, çünkü bir sürü yıl okuyup ardından hiç bir şey bırakmadan mezun olmak yerine, şuan gittiğim yerlerde tezimi anlatarak insanları şaşırtıyorum :) ayrıca iş ve eğitim hayatımda yine önemli bir referans kaynağı gibi görünüyor.

5-) su an ortalamam 2.89, cok yüksek olmadıgının farkındayım ama 3'e tamamlamaya gayret edecegim, genele baktıgımızda yine cok mu sönük kalır bu ortalama ? ales isin icine girdiginde en az %50 etkiledigini ögrendim de, tek basına yeterli olmaz tabi.

türkiyedeki şartları çok az biliyorum ama mezun olmadan önce ne yap et ortalamanı 3 ve üstüne çıkar. nitekim benim hedefim öyleydi ve tam 3 sınırında bıraktım. isteseydim çok daha yüksek yapabilirdim ama kasmaya gerek yok. 3 ortalaması iyi bir ortalama ama belki büyük üniversiteler için yetmeyebilir de.. 

6-) marmara üniversitesi yönetim bilisim sistemleri ve mühendisligi, gazi üniversitesi bilgi güvenligi mühendisligi, istanbul teknik üniversitesi bilisim mühendisligi bölümlerinin yüksek lisans programları mevcut. bir de hacettepe'de gecen dönem veritabanı yönetimiyle ilgili tezsiz bir program acılmıs ama henüz bakmadım ona. bu okullar ve bölümler icin yorumlarınız nedir ?

şahsi tavsiyem maddi imkanın el veriyorsa yurtdışında okuman. bence bir araştır yüksek lisans olayını, dil bilgin nasıl bilmiyorum ama bazı üniversiteler toefl istemiyor, ya da o ülkenin anadili ile eğitim göreceksen 1 yıl hazırlık veriyor. yerinde olsaydım türkiyede yüksek lisans yapmak yerine, avrupada yüksek lisans yapmayı düşünürdüm.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

Öncelikle şunu bilmelisin YÖK'e göre tezli de tezsiz de yüksek lisans (master) derecesidir. Sadece tezlide doktora yolu açıktır, tezsizde ise alese girip tezliye yatay geçiş yapabilirsin ama gerek yok dersen özel sektörde önün açık olur.

Tezsiz yüksek lisansta daha fazla ders alırsın yani alacağın kredi daha fazladır ve daha fazla sınava girersin, tez hazırlamak için geçireceğin sürede de sana ders yüklerler, ayrıca tez kadar detaylı olmasa da sana teze benzer proje hazırlatırlar bu yüzden bahçeşehir ünivde projeli yüksek lisans diye geçer.

Tezsize kabul için genelde diploma notuna göre sıralama yapar birçok üniversite mesela ben 674 kişi içinden 12. olmuştum lisans diploma notum 4,00'e yakındı. Tezsizde genelde diploma notu ve para konuşur, tezliye göre harç ücretleri yüksektir, bazı ünivler kabul için diploma notuna ek olarak mulakat ve yazılı sınav yaparlar.

Lisansa göre mezun olma şartları farklıdır mesela okuduğum ünivde her sınavdan geçmek için 70 alma zorunluluğu var ve Bağıl not yerine Mutlak not sistemi geçerli görüyorlar. Mezun olmak için her dersten 70 almak da yetmiyor ünivin şart koştuğu mezuniyet ortalamasını tutturman lazım. Ödevlerin tam olması lazım vs. Yani adamı o konuda uzman yapmadan bırakmıyorlar, mezun olmak için mecbur çalışacaksın mecbur öğreneceksin :)

nolanded tarafından 30/Mar/14 13:06 tarihinde düzenlenmiştir

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam yurt dişinda yuksek lisans yaptıgımızı farz edelim , Turkiyeye dondugumuz zaman ne gıbı artılara olacak bize ve yurt dişinda yuksek lisans kac sene yapılıyor turkıyeden az mi bunları bılen bırısı acıklarsa ıyı olur.

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    h2run bunu yazdı

Hocam yurt dişinda yuksek lisans yaptıgımızı farz edelim , Turkiyeye dondugumuz zaman ne gıbı artılara olacak bize ve yurt dişinda yuksek lisans kac sene yapılıyor turkıyeden az mi bunları bılen bırısı acıklarsa ıyı olur.

ben şuan computer science da yüksek lisans yapıyorum. normalde 3 dönem ama istersen uzatabilirsin, part-time student denilen bir iş var, okul idaresi kabul ederse part-time iş gibi part-time eğitim alabiliyorsun.

öncelikle yüksek lisans ile lisans arasında iş hayatında fark var. çünkü bir çok kişi artık lisans mezunu, yüksek lisans mezunu insana daha farklı gözle bakıyorlar sonuçta akademik olarak ilerlemiş biri ayrıca maaş da da fark ediyor (yeni lisans mezunu ve yeni yüksek lisans mezunu), kısaca daha saygın değer görülüyor en azından bunu gördüm.

türkiyede bildiğim kadarıyla 2 yıl sürüyor yüksek lisans..

yurtdışında okumanın en büyük avantajı, ufkunun genişlemesi, dil becerilerinin ve pratiğinin yüksek safhada olması diğer elemanlara göre seni bir hatta bir kaç adım ileriye taşır. çünkü CV inde dikkat çeken ve ilgi konusu olan bir şey bu (yaşadıklarımdan yola çıkarak söylüyorum)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

selamlar,

okuduğun okulun senin eğitimine etkisi olacaktır tabi. ama önemli olan senin okuldan ne aldığındır. Yukarıda bir arkadaş söylemiş arkadaşı odtü mezunu bişey öğrenmemiş. şimdi odtüden mezun olan çok sağlam adamlarda var. bu arkadaşta ordan çıkmış. o yüzden beklentilerini ona göre ayarla. bende yüksek lisans yapıyorum yüksek lisans yaparken yaptığım işe birde akademik açıdan bakmaya çalışıyorum. böyle bir faydası oluyor bana. onun dışında mühendislik alanı için konuşmak gerekir ise yeni çıkan arge kanunları vs. yüzünden işletmelerin yüksek lisans , doktora mezunu çalıştırmasının işletmelere arge teşviği konusunda faydası oluyor.

ftw
Toplam Hit: 1861 Toplam Mesaj: 14