folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yüksek Lisans Ve Askerlik Tecili

Yüksek Lisans Ve Askerlik Tecili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dbcooper
    dbcooper's avatar
    Erkek

Selamlar, öncelikle konuya uygun kategori bulamadım daha iyisi varsa moderatör arkadaşlar taşıyabilirler...

Bildiğiniz gibi yönetmelik yeni değişti ve hiçkimse askerlik teciliyle alakalı son durum nedir bilmiyor, şimdi size sorum şu:

Ben 2015 haziran'da lisans bölümümden mezun oldum. Mezun olmanın verdiği hakla, mazeret göstermeksizin askerliğimi 2 yıl tecil ettim. Önümüzdeki haziran ayında tecilim doluyor. Bu bahar yılında yüksek lisansa başlamazsam askere gidiyorum.

Ancak işim ve ilişkim sebebiyle askere gitmeyi şimdilik istemiyorum. Gidersem geride ödenmesi gereken borçlar ve bana ihtiyacı olan insanlar bırakacağım. Herneyse konuya dönelim, ALES yok, YDS de yok. Tezsiz yüksek lisans programlarından birine başlamayı düşünüyorum. Tezsiz ile 1,5 sene tecil edebiliyoruz. Bitirirsek başka yüksek lisans işe yaramıyor, doktora yapmam lazım. Bu durumda ben tezsiz yüksek lisans bitmeden yarıda kesip başka bir yüksek lisansa başlasam tecilimi uzatabilir miyim? Sürekli bu şekilde yaparak yıllarca hep tecili ertelemeye devam edebilir miyim? En son yönetmeliğe göre bu sorunun cevabını bilen varsa ve beni aydınlatırsa çok müteşekkir olurum.

Saygılar.

yan yatarak üzüm yiyen roma imparatoru
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tR0jaN
    tR0jaN's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla yüksek lisans ile en fazla 3 sene tecil ettirebiliyorsun

TÜRK insanı kağıt para gibidir, ışığa tut içinde "ATATÜRK" yoksa sahtedir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla yüksek lisans yaparken başka bir yüksek lisansa başlarsan, ilk yüksek lisansından gelen tecil tarihine kadar tecilin devam ediyor. yani diğer yüksek lisansının tecile bir etkisi olmuyor.

Fakat ilk yüksek lisansını iptal ettirip ilişiğini kesersen  ( yani hiç olmamış, hiç yokmuş gibi) ve sonrasında yeni bir yüksek lisansa başlarsan işte o zaman o 2. yüksek lisansına başladığından itibaren 3 sene tecil ettirebilirsin. 

Ancak bununda bir sınırı var, 29 yaşına kadar yapabiliyorsun. 29 yaşından sonra ancak ve ancak doktoraya başlarsan tecil ettirebiliyorsun (6 sene).

Benim bilgilerim bu yönde. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Konuyu açan müridin izniysel bende küçük bir soru sorayım:

Ünilerin 3.sınıfında yüksek lisansa başlama gibi bir durum varmış herhalde. Agno falan iyiyse çok başarılıysan hocalar kabul ediyormuş. 4. sınıfın sonlarına doğru da savunmayı falan yapıyormuşsun. Var mı bilgisi olan?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

Bildiğim kadarıyla yüksek lisans yaparken başka bir yüksek lisansa başlarsan, ilk yüksek lisansından gelen tecil tarihine kadar tecilin devam ediyor. yani diğer yüksek lisansının tecile bir etkisi olmuyor.

Fakat ilk yüksek lisansını iptal ettirip ilişiğini kesersen  ( yani hiç olmamış, hiç yokmuş gibi) ve sonrasında yeni bir yüksek lisansa başlarsan işte o zaman o 2. yüksek lisansına başladığından itibaren 3 sene tecil ettirebilirsin. 

Ancak bununda bir sınırı var, 29 yaşına kadar yapabiliyorsun. 29 yaşından sonra ancak ve ancak doktoraya başlarsan tecil ettirebiliyorsun (6 sene).

Geçen yapılan duyurudan bu, 

1.   Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35'nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.

sanırım 29 değil de 35 oldu bartuğ 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

opsss yanlış yere bakmışım

SkynetX tarafından 27/Ara/16 11:16 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Aynı durumdayız benimde 25 mayısta bitiyor 4 yıllık bitirip 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Yüksek lisans bakıyorum. Bende konu açmıştım hocam baya araştırdım filan kayıtlar başlıyor bu aralar okullarda bazılarında bitmek üzere hatta

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dbcooper
    dbcooper's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

hocam cevap için teşekkürler. şimdi bu açıklamana karşılık da bir sorum olacak.

Benim tecil şu an 5/6/2017 tarihinde sona eriyor. diyelim ben onumuzdeki ay bahar yarıyılı için tezsiz yuksek lisansa basladım, 2019 yılına kadar tecil etti, ben 2018 yılının eylül ayında yaptıgım yuksek lisansı iptal edip, ilişiğimi de kesip yeni yuksek lisansa başlayacağım ya hani, peki ben iptal ettirip ilişiğimi kestiğim anda askerlik tecilim hemen öne çekilmeyecek mi? Bir sonraki yüksek lisansa başlamama imkan verecek kadar fırsatım olacak mı? 

Yoksa bir kez 2019a tecil ettiyse ilişiğini kessen de tecil öyle kalır mı diyorsun?

yan yatarak üzüm yiyen roma imparatoru
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    dbcooper bunu yazdı
    Dryrock bunu yazdı

hocam cevap için teşekkürler. şimdi bu açıklamana karşılık da bir sorum olacak.

Benim tecil şu an 5/6/2017 tarihinde sona eriyor. diyelim ben onumuzdeki ay bahar yarıyılı için tezsiz yuksek lisansa basladım, 2019 yılına kadar tecil etti, ben 2018 yılının eylül ayında yaptıgım yuksek lisansı iptal edip, ilişiğimi de kesip yeni yuksek lisansa başlayacağım ya hani, peki ben iptal ettirip ilişiğimi kestiğim anda askerlik tecilim hemen öne çekilmeyecek mi? Bir sonraki yüksek lisansa başlamama imkan verecek kadar fırsatım olacak mı? 

Yoksa bir kez 2019a tecil ettiyse ilişiğini kessen de tecil öyle kalır mı diyorsun?

hocam selam,

aynı durumu bak adam yaşamış ve yazmış okumanı tavsiye ederim,

kaydını sildirip tecilini iptal ettir ve yeni bir yüksek lisans kaydı yaptır. böylelikle 3 yıl daha uzatırsın diye not yazmış 3 ekim 2016 da yazmış kaybetçek birşey yok ise deneyebilirsin. Ama bu arkadaş Ales puanla girmiş sanırım tezsizde'de durum aynıdır diye düşünüyorum, Alttaki linkte'ki yazıyı okumanı tavsiye ederim

https://seyler.eksisozluk.com/ikinci-yuksek-lisans-kaydi-yaptirarak-askerlik-daha-fazla-tecil-ettirilebilir-mi 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    senator25
    senator25's avatar
    Erkek

Hocalar hazir konu varken sorayim;

Uni den sonra 2 yıl tecil hakkim bitti mayista hazir askerim yüksek lisans için şuan para yok mayista gitmesem gelip zorla götürme durumu var mi? Cezasi varsa ne kadardir?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    senator25
    senator25's avatar
    Erkek
    senator25 bunu yazdı

Hocalar hazir konu varken sorayim;

Uni den sonra 2 yıl tecil hakkim bitti mayista hazir askerim yüksek lisans için şuan para yok mayista gitmesem gelip zorla götürme durumu var mi? Cezasi varsa ne kadardir?

?

Toplam Hit: 2784 Toplam Mesaj: 14
yüksek lisans askerlik tecil