folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Yurt Dışından Telefon Getirme Ve Vergi İadesi Hakkında

Yurt Dışından Telefon Getirme Ve Vergi İadesi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Çok yazılmış hepsini okumadan tecrübe ettiğim kadarıyla şeyapayım.

Her iki takvim yılında 1 adet telefon kayıt hakkı var pasaporta. Yani aralık 2015 te kaydettiysen, ocak 2017de ( 13 ay sonra ) tekrar kayıt ypabiliyorsun. Ama ocak 2017de kaydedince ocak 2019'a kadar (24 ay) kayıt yapamıyorsun.

Her Almanya-Türkiye uçuşumda 3 adet telefon ile uçuyorum. Gerçi hepsi TRden alınmış telefonlar. Kullandıklarım. Hani kimse ülkeye 1 taneden fazla sokamazsın demedi. Benim telefonum ulan .s giderken geri götürüyorum zaten. 

Satın alırken Taxfree faturasından emin olmadan ödeme yapmıyorsun. Faturayı didik didik kontrol ediyorsun. Pasaport numaranı yazmaları gerekiyor diye hatırlıyorum.

Satın aldıktan sonra 1 ay mı 3 ay mı ne içerisinde ülkeden (avusturya) çıkarman gerekiyor. Havaalanında çıkarırken yarım saat 45 dk o iş için ayır rahat olsun. Belgelerle Taxfree ofisine gidiyorsun, oraya bırakıyorsun. Telefonu sınırdaki polise ( TRden çıkarırken böyle ) bırakıyorsun. Onay işlerini hallettikten sonra, sınırdan çıkınca polis sana cihazını geri veriyor. Yani kesin çıkarmış oluyorsun ülkeden, son saniyede başkasına bırakmayasın diye.

Eğer taxfree ofisi kapalıysa posta kutusu oluyor yanında. Formu doldurup zarfın içinde oraya atıyorsun. IBAN bilgilerinle falan. Üç vakte kadar hesabına yatıyor para. 

İadeni alana kadar kendi taxfree nüshanı kaybetmiyorsun. Yoksa onlara verdiğin nüshaları kaybederseler hakkını arayamıyorsun.Globalblue Türkiye şeysi de var, netten, telefonla falan bilgi alabilirsin.

Hem nasıl yapacağına dair hem de işleme koyunca durum sorgulayabilirsin

falan fistan

bol şans :)

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

böyle birşey yaptınız diyelim. trde garanti noluyor? bozulunca trden alınan tel gibi işlem yapılıyor mu?

Bozulan herhangi bi cihazın garantiden sağlam döndüğünü hiç görmedim ben :(

(hakem heyeti iade veriyor o ayrı )

noname tarafından 19/Ağu/16 21:40 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
Toplam Hit: 3706 Toplam Mesaj: 23
vergi vergi iadesi