Yurtdışından Araç Almak ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

icralı araçları takip et hocam. ben hobi olarak takip ediyorum  :D

bazen iyi malzeme denk geliyor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Bende hollanda'dan bir tane araba getirmek istiyorum. Bu işin prosedürleri ve masrafları zor diyorlar neredeyse TR'deki arabanın fiyatına denk geliyor. 2 yılda bir hollandaya gitmeden yunanistandan giriş çıkışta yapabilirim ama TR'de kullanmak için arabanın sahibi kullanması gerekiyormuş. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek

gürcistandan araç almak kolay. ikamet veya vatandaşı olmanıza gerek yok. lakin aracı orada kullanabiliryorsunuz.

siz aldığınız aracı Türkiye de kullanmak istiyorsanız zor. kullananların bir çoğu kaçak kullanıyor. vergisini vs. vereyim dersen burdaki araç fiyatına gelir herhalde. (bir ara kaçak bu tür araçlara kolaylık gelmişti. aracı olan az bir vergi ile tr ye çevirebiliyordu plakayı)

aldığınız aracı satmayı-parçalamayı düşünüyorsanız bu yasal değil. yapan var mı var.

illada yabancı araç bineyim diye ısrarcı iseniz tavsiyem şu olur hocam. yabancı ükeden sağlam birisini bulun. aracı onun üstüne alın. adam Türkiye de sizin şirkette çalışsın. aracı siz kullanın. çevirmeye vs. takılırsanız araç sahibi gelip aracı alabiliyor. il dışı gibi uzak yerlerde çevirmeye düşerseniz sorun yaşarsınız.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    FEEL bunu yazdı

Yurtdıışından araba getirmek için bilfiil 180 gün orada ikamet etmeniz gerekiyor. Aracı tr ye getirdiğinizde toplamda 2 sene kullanma hakkınız oluyor 1 yılda cezalı kullansanız 3 yıl oluyor.

Plaka çıkartmak isterseniz aracın tescil tarihi 3 yaşından büyük olamıyor. Aracın vergilerini ödeyip tr plakayı öyle alabiliyorsunuz.

eger kanun degismediyse:

Turkiye plakasi cikarilacak arac icin;

Araci aldiginiz gun aracin 3 yasini asmamis olmasi,

En az 3 sene yurt disinda kalmis olmaniz,

Aracin en az 6 ay'dir sizin uzerinize olmasi gerekiyor

aciklamak icin bir iki ornek vereyim:

Yurt disina ciktim (oturum/calisma izniyle) 2.5 sene arabasiz dolasip, son 6 ay kala 3 yasini asmamis bir arac satin alip Turkiye'ye donmeye karar verdim, Turkiye'de plaka cikarttirabilirim;

Yurt disinda calisirken yada oturma iznimle pineklerken 3 yasini asmamis bir araba aldim ( arac 1 yasinda olsun), tam 5 sene sonra Turkiye'ye donme karari aldim, arac 6 yasinda olmasina ragmen Turkiye'de plaka cikarttirabilirim;

vergi mevzusunu tam hatirlamiyorum ama ya OTV'yi tam alip MTV'yi arac yasina gore hesapliyorlardi (4 yasindaki arac icin %50 vergi indirimi, 5 yasindaki icin %65 indirimi gibi...) yada tam tersi; hesaplanacak tum vergiler aracin Turkiye'ye nakliyesi de dahil edilerek hesaplaniyor. yani arac 100 lira, limana gelisi 10 lira olsun; 110 lira uzerinden hesaplaniyor vergiler.

yazdigim seyler gecmiste yapmis oldugum arastirmalara dayanmaktadir; yanlis olabilir...

Ayrica bu konu hakkinda o kadar gereksiz yazilar var ki; herkes "arabanin iki kati ediyor" falan yaziyor ama kimse nasil hesaplandigi ile ilgili dogru duzgun bilgi vermiyor.

buna benzer bir konu da "84 ulkede gecen surucu belgesi", hangi 84 ulke diye sorunca kimse cevap veremiyordu (bu sorunun cevabini 3 sene boyunca aradim ve en sonunda buldum)

VisualBoy tarafından 06/May/20 11:22 tarihinde düzenlenmiştir

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

Peki çifte vatandaşlığı olan birisi yabancı vatandaşlığı üzerinden bu araçları alıp kullanabilir mi?

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    freeline
    freeline's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Daha once abimin tr de kullanmasi icin bi arac getirmistim yapilmasi gereken araci yurtdisinda oturumu olan birinin üstüne actirmak sigortasi vergisi vs sonra bu araci türkiye sinirindan Kim gecirirse tr de sadece o kullanabilir Ben arabayi kapikule ye kadar getirmistim abimle orda bulustuk ve siniri gecerken araci abim kullandi ve arac onun pasaportuna islendi Boylece 2 sene sorunsuz kullandi 

aklın yolu birdir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erenn
    erenn's avatar
    Erkek

bu dogrumu ya ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    erenn bunu yazdı

bu dogrumu ya ?

Doğru.

https://www.seat.com.tr/seatweb_files/202042282433109_22_NISAN_2020_MY20_06-20_Nolu_Tavsiye_Edilen_Anahtar_Teslim_Liste_Fiyati.pdf

2000 motorlu araç yok ama 1.6 motorlu dizel araç 138 955 TL'ye giriyor. Biz 264 000 TL ödüyoruz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

bulgarlar bu işin alengirini biliyorlardı ama güvenilmez o ibnelerede.

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı

Bende hollanda'dan bir tane araba getirmek istiyorum. Bu işin prosedürleri ve masrafları zor diyorlar neredeyse TR'deki arabanın fiyatına denk geliyor. 2 yılda bir hollandaya gitmeden yunanistandan giriş çıkışta yapabilirim ama TR'de kullanmak için arabanın sahibi kullanması gerekiyormuş. 

olmaz. bitti o işler. getirilen araba yurt dışında yaşayan adama ait olması, bu arabayıda yurt dışında yaşayan adamın kullanması lazım kanunen. ben yurt dışındayım burda arabalar yarı fiyatı. abim dedi alalım ordan getirelim diye ama olmuyor işte

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
Toplam Hit: 2951 Toplam Mesaj: 31
yabancı al sat yurtdışı araç