folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Yüz Ve İris Tanımada Hangi Programlama Dili?

Yüz Ve İris Tanımada Hangi Programlama Dili?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Araştırmaya yeni başladımda forumda ilgilenen, yol gösterebilecek birsi vamı diye merak ettim. Bu iris tarama, yüz tanıma gibi cihazların yazılımları tek bir dille yapılabiliyo mu yoksa çok daha karışık bir şey mi? mevcut programların açık kodları varmı yoksa bir çok programlamada belli sabit kodlarla işimzi halledebilirmiyiz?  
    Biraz baktığımda iriscode ve matlab de bir kaç yazılım yada kütüphane var ancak bunlar epey basit düzeyde(iriscode değil) özellikle yüz tanıma bulmak mümkün ancak benim istediğim daha ileri yani fotograftaki suratı kare içine almak değilde mesela fotografı bir veribankasında arayıp benzerlik buluyorlar ya, ne tür kriterler kullanılıyo yada ne tür bir algoritma var? Aynı şekilde iris taramada da, bu mevcut parmak izleri gibi tam bir tarama gerçekleştirmeyip irisin siyah beyaz fotosunu çekip bazı alanların matematiksel bilmemne hesabını çıkartıp  tanımlama mı yapılıyo gibi bir çok sorum var, bunları bulabileceğim bir kaynak-kitap var mı? Birde organik programlamaya girer mi bu konu?
    Anck daha net olmak adına yüz tanımadan örnek vereyim, mesela ben 10 tane yüz taratıcam ve bu adam sinirli, 10 tanesine mutlu vb şekillde tanıtıcam, sonra bu kodlarla çalışıp benim  tarattığım bir yüzün hangi duyguda olduğunu söyleyecek. Yapmak istediğim bu tarz birşey, ne yapmalı, nereden başlamalı, yapılabilir birşey mi? hazır kod yada program mı kullanmam gerek? Hangi programlama dilinde yapabilirim, daha doğrusu hangi diller de olur?  istediğim ortaya bir program çıkartmak değil kodlarını çıkartmak.

ek olarak, en azından tarattığım iki yüz arasındaki farkları bana gösterebilecek bir kod yazmak istesem beni aşar mı? aşmazsa nasıl bir yol izlemeliyim?

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=oGr5yf3ziQY

şurda eleman sade şekilde anlatmış 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

Çok teşekkürler, biraz kanala da baktımda çocuk 17 yaşında ama bizim fakülteki bilgisayar mühendislerinden olaylara daha vakıf duruyo. Bu arkadaşları gördükçe acaba çok mu geciktim hiç girmesemmiki programlamaya felan diyorum :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı
    Bosluk bunu yazdı

Çok teşekkürler, biraz kanala da baktımda çocuk 17 yaşında ama bizim fakülteki bilgisayar mühendislerinden olaylara daha vakıf duruyo. Bu arkadaşları gördükçe acaba çok mu geciktim hiç girmesemmiki programlamaya felan diyorum :D

Aynı fikirdeyim. Çocuk küçük ama uğraştığı şeylere bak. Ben aşırı derecede moral bozukluğu  yaşadım videoyu izleyince. Tek tesellim : " herkes prof olmak zorunda değil. " :D Helal olsun çocuğa.

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

Yanlış anlaşılmasın birilerini küçümsemek için demiyorum fakat proje zaten var, sadece indirip Run butonuna basmanız yetiyor.

Çocuğun baştan yüz tanıma kodlarını yazdığı falan yok yani. :)

https://www.codeproject.com/Articles/239849/Multiple-face-detection-and-recognition-in-real

İmza...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

programlama dilinden daha ziyade kullanacağın kütüphane önemli. Kafadan opencv kullanacaksın benden demesi.

Ben fi tarihinde python ve opencv kullanmıştıö

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swalker
    swalker's avatar
    Erkek

Opencv kullanacaksan kesinlikle C++ veya Python. Image processing için de bulabileceğin en sağlam kütüphanelerden biridir opencv, forumlarında falan sorduğun bir çok sorunun cevabını bulabilirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

çok teşekkür ederim sevaplar için, peki şöyle söyliyim ben python(biopython) biraz biliyorum ve ilerlememde gerek, e hali hazırda cytscape ve R lada uğraşıyorum ve R grafik ve istatistik hesaplamalarda biraz uğraştırdığı için matlab ve graphpad e de bi el atmam gerek, şimdi bunca yüküm varken C++ başlamaya değer mi yoksa python dan mı devam edeyim?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

çok teşekkür ederim sevaplar için, peki şöyle söyliyim ben python(biopython) biraz biliyorum ve ilerlememde gerek, e hali hazırda cytscape ve R lada uğraşıyorum ve R grafik ve istatistik hesaplamalarda biraz uğraştırdığı için matlab ve graphpad e de bi el atmam gerek, şimdi bunca yüküm varken C++ başlamaya değer mi yoksa python dan mı devam edeyim?

Python yeterlidir.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Bu sektörde olupta sitede söz sahibi olanların sessiz kalması da ilginç. Herhalde herkes rakip..

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı

Bu sektörde olupta sitede söz sahibi olanların sessiz kalması da ilginç. Herhalde herkes rakip..

Rene bu işlerle ilgileniyordu. Hatta yüz, avuçiçi, göz taraması falan duyunca aklıma o geliyor. 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
Toplam Hit: 2648 Toplam Mesaj: 18
iris tarama organik programlama yüz tanıma