folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Zeka Sorusu (Yardım)

Zeka Sorusu (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    warlock
    warlock's avatar
    Erkek

3 Arkadaş mağazaya teyp almaya giderler, çırak teybin 30 lira olduğunu söyler ve satın alırlar, 3 arkadaşın herbiri 10'ar lira verirler, mağzanın sahibi gelir ve teybin fiyatının  25 liraya düştüğünü söyler ve çırağa 5 lira verir ve git adamlara ver der, çırak herbirine 1'er lira verir ve toplamda 3 lira dağıtmış olur, kalan 2 lirayıda cebe atar, böylece 3 arkadaşın herbiri 9'ar lira vermiş olurlar.

9*3=27 - 2 lirada çırakda var toplamda 29 lira yapıyor, 1 lira nereye gitti ?

Arkadaşlar sabahtan beri çözmek için uğraşıyorum ama çözüm yok matematiğin çaresiz kaldığı an bu olsa gerek, lan bunu düşünmekten uyku tutmadı sabahlicam böyle giderse bir el atsanız...

Aynı şarkıyı 100 kere dinleme manyaklığı olan, sabah suyu yüzüne çarparken suyun bileklerden dirseklerine akmasına uyuz olan, buzdolabını açıp boş boş baktıktan sonra kapayan, kulağında mp3 ile gezerken klip tadında yürüyen, doğru insanı bekleyip yalnız kalan, ellerini bi türlü ısıtamayan, çift bölmeli çakmakta her iki tarafta gaz seviyesini dengeleme ihtiyacı duyan, girdiği kapalı bir mekanda ilk önce çıkış kapısının nerede olduğunu arayan bir insan oğluyum...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

evet ben artık inanmaya basladım, bu soruyu bizim torunlarımızın torunları da görecek ve o zaman bile konu baslıkları "matematigin caresiz kaldıgı an" olacak.

cok sinirleniyorum su sorunun degisik versiyonlarıyla karsılastıkca. hocam bi arastırma yapın öyle konu acın ya.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&source=hp&q=1+lira+nerede&aq=f&aqi=g2g-s1g2&aql=&oq=

al sana 340 bin sonuc. tahribatta bile onlarca kez acılmıstır su sacmalık.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Radyonun normal maliyeti 25 lirayı 3'e bölersek 8.34 çıkar. Yani kişi başı gerçek maliyet 8.34

Çırak normalde adam başı kaç lira iade etmesi gerekirdi 1.66 lira. ama çırak 2 lirayı kendi cebine attığı için o 2 lira maliyete eklenmiş oldu.

2 lirayı 3'e bölersek 0.66 lira yapar.

O halde radyonun her alıcıya maliyetini öğrenmek için 8.34 ile 0.66 toplamamız gerekir. Sonuç  8.34+0.66=9 lira yapar.Yani radyonun maliyeti 9 lira olur.

Çırak 1 lira da iade ettiğine göre;

kişi başı maliyet+kişi başı iade edilen para=alıcıların radyo için kişi başı ödediği toplam ücret

Yani;

Kişi başı  toplam maliyet             9
    Kişi başı  yapılan iade para          1
                                        +_________
                                                10 eder. 

Alıntıdır....

Ve arkadaşn bahsettiği gibi bu soruyu bizim torunlar bile görür :)))

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fikret
    Fikret's avatar
    Erkek

yıl 2011 hala bu soru ve hala açıklamaya çalışanlar var ilginç.

screw you guys! i"m goin" hoooome!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek
    mal de bağa,
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

offf yaw burda hesaplam hatası var olay şöle kitap 25 lira kitaba 25 liraya kitabı alırlar çırakta 5 lira var 2sini kendine alır toplama 27 lira yaptı çırak kalan 3 lirayıda onlara dağıtır toplam 30 lira eder cvp bu kdr

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aluine
    aluine's avatar
    Erkek

Bu soruda zekanın devreye girdiği yer çırağın aldığı 2 tl. O 2 tlyi 27 tl ile toplamayacaksın, 27 den çıkaracaksın.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onur35
    onur35's avatar
    Erkek

kuscam artık bu sorudan ...

Tedariksiz sıçmaya giden domala domala taş arar...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fifsonic
    fifsonic's avatar
    Erkek

warlock bunu yazdı:
    -----------------------------

3 Arkadaş mağazaya teyp almaya giderler, çırak teybin 30 lira olduğunu söyler ve satın alırlar, 3 arkadaşın herbiri 10'ar lira verirler, mağzanın sahibi gelir ve teybin fiyatının  25 liraya düştüğünü söyler ve çırağa 5 lira verir ve git adamlara ver der, çırak herbirine 1'er lira verir ve toplamda 3 lira dağıtmış olur, kalan 2 lirayıda cebe atar, böylece 3 arkadaşın herbiri 9'ar lira vermiş olurlar.

9*3=27 - 2 lirada çırakda var toplamda 29 lira yapıyor, 1 lira nereye gitti ?

Arkadaşlar sabahtan beri çözmek için uğraşıyorum ama çözüm yok matematiğin çaresiz kaldığı an bu olsa gerek, lan bunu düşünmekten uyku tutmadı sabahlicam böyle giderse bir el atsanız...

kafanın çalışmadığı noktaya gitti ben söyleyeyim.

sinir bozucuyum... inatçıyım... anti ciddiyim... kopuğum... kıskancım.. sevimliyim... duygusalım... üff...deli doluyum... çabuk sinirlenirim a$ığım... sahipleniciym... acımasızım... gizemliyim... Ben Bir FENERBAHÇELİYİM (:
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    narcobs
    narcobs's avatar
    Erkek

onur35 bunu yazdı:

kuscam artık bu sorudan ...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

o değilde 25 lira elemanlar vermiş 5 lirada piyasada dolaşıyo herşey nomral kayıp para yok telaşa gerek yok matematik hala bildiğimiz matematik

https://t.me/pump_upp
Toplam Hit: 3753 Toplam Mesaj: 16