1 Milyar Piksellik Kamera!

Özellikle dijital kameraların yaygın kullanım alanlarına ulaşmasıyla birlikte ‘Megapiksel’ kelimesini sıkça duyar olduk. Artık cep telefonlarında bile 8 ve 12 Megapiksel değerlerini görmek mümkün. Fakat konu uzay olunca, görüntüleme alanında Megapiksel’lerden çok daha fazlası gerekiyor.


Megapiksel terimi 1 milyon pikseli tanımlamak için kullanılır. Yatay ve dikay konumda yerleştirilen piksel sayısı çarpılır ve sonuçta kaç piksellik bir görüntü oluştuğu bulunur. 1152 x 864 çözünürlüğü toplamda 995.328 piksel eder ve bu da 1 milyon piksel yani 1 Megapiksel olarak kabul edilir.

Uzayın derinliklerini görüntülemek için kullanılan sistemler ise çok daha yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyuyor. Yakın zamana kadar güçlü merceklere sahip teleskoplarla oldukça uzak mesafeler görüntülenebiliyordu. Ancak artık çözünürlüğün artırılmasıyla birlikte yeni bir dönem başlıyor.


Bu konudaki önemli kilometre taşlarından birini Avrupa Uzay Ajansı gerçekleştirdi.

Gaia adlı uzay kamerası için ultra yüksek çözünürlüklü bir sensör geliştirmek isteyen bilimadamları, çok sayıda sensörü bir arada kullanmaya karar vermiş. Projenin geliştirilmesi süreci için İngiliz E2v şirketi seçilmiş. Avrupa Uzay Ajansı adına çalışan E2v, kamera ve fotoğraf makinelerinden aşina olduğumuz CCD sensörlerden 106 tanesini bir araya getirerek bir sensör yaratmayı başarmış.

Kredi kartı büyüklüğünde ve saç teli kalınlığında olan CCD sensörlerden her biri 4500×1966 piksel çözünürlük sunuyor. 106 adet sensör bir araya geldiğinde ise karşımıza 1 milyar piksellik bir kamera çıkıyor.


Gaia tarafından taşınacak olan bu sensör, mozaik biçimde açılı bir konuma sahip. Dolayısıyla hem sunduğu çözünürlük hem de üretim tekniği açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Dünyadan 1.5 km uzağa konumlandırılacak olan Gaia, uzayın derinliklerini ve uzak gezegenleri fotoğraflayacak. Avrupa Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre 1 milyar piksel çözünürlük sayesinde Gaia, Ay’dan Dünya’daki bir insanın tırnak boyunu ölçebilecek kadar detaylı görseller sunacak.

Gaia’nın bu yıl içerisinde bir Soyuz uzay aracıyla birlikte fırlatılması planlanıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1176
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.