1 milyon aboneye IPTV geliyor

Türk Telekom'un internet üzerinden televizyon yayını sunmak üzere açtığı IPTV ihalesi sonuçlandı. SeaChange ve Argela 1 milyon abone kapasiteli IPTV altyapısının yıl sonunda hizmete başlaması öngörülüyor.
Kurulacak IPTV altyapısı; TV Yayını, isteğe bağlı içerik yayını (VoD, MoD), kişisel içerik kaydı (nPVR), canlı yayını durdurma (PLTV), gecikmeli yayın izleme (TSTV, Catch-up TV, TVoD), izle ve öde (PPV) gibi hizmetlerin yanı sıra, internet, oyun, sohbet, anında mesajlaşma, SMS, e-posta, çevrimiçi oylama gibi interaktif servisler, görüntülü iletişim (Video Konferans, Video Phone), içerik barındırma, reklam ekleme, kişiselleştirilmiş reklam ve ebeveyn kontrolü hizmetlerini vermeye uygun şekilde oluşturulacak.

SeaChange firmasının bir alt yüklenicisi olarak görev yapacak olan Argela, SeaChange ile geliştirmekte olduğu yeni nesil Middleware Platformu ile projenin hayata geçmesine önemli katkılar sağlayacak. 2008 yılı sonunda hizmete sunulması planlanan IPTV ürününün önemli bir parçası, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecek. Argela’nın bu projede sorumlu olacağı “Middleware Platformu” IPTV abonelerinin, TV yayınlarını Internet üzerinden izleyecekleri, istedikleri filmleri kiralayabilecekleri, oyun, bankacılık, video konferans gibi interaktif işlemler ve daha birçok uygulamaları kullanabilecekleri ortamı sağlayacak.  SeaChange ise geliştirilecek bu middleware’in entegrasyonundan sorumlu olacak.

Henüz yeterli bant genişliği yok

Mevcut uydu ve kablolu televizyon kalisetisinde televizyon seyredebilmek için 5 Megabit'lik hat kapasitesi yeterli oluyor. Ancak bu kapasite ile sadece tek bir TV'de yayın izlenebiliyor. Bir evde 2 televiyonun farklı kanalları gösterebilmesi için 10 megabitlik bir bağlantı gerekiyor. Ancak HD yayınları izlemek için gerekli kapasite ise tek kanal için 18 ile 32 Megabit arasında. Türk Telekom'un şuan Türkiye'de sunduğu en yüksek ADSL kapasitesi ise 4 Megabit.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 878
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.