2012‘de 12 Nokia Bombası

 

Nokia'dan, 12 tane WP7'li telefon.

Nokia'nın beklenen bombaları 2012'de patlayacak; hem de tam 12 bomba...


Geçtiğimiz aylarda Microsoft ile olan ortaklığını duyuran Nokia, ortaklığın başladığı günden beri Windows Phone 7 işletim sistemi yüklü akıllı telefonlar yapmaya koyuldu. İşte bu çalışmalar, 2012'de tam 12 adet WP7'li akıllı telefon olarak sonuç verecek.

12 tane cep telefonunu bir arada pazara sürmek biraz garip görünebilir. Nokia'nın cihazların tanıtımını nasıl yapacağı henüz bilinmiyor. Rus kökenli Mobile-Review sitesinden alınan bilgilere göre, Nokia öncelikle ürettiği ilk 4 adet WP7'li telefonu tanıtacak. Bu tanıtımın ise 2011'in sonunda ya da 2012'nin başında gerçekleşmesi bekleniyor. Nokia'nın çıkaracağı bu modeller için ise W7-xx şeklinde bir isimlendirmeye gidilmiş. Örneğin, üretim aşamasında olan ilk WP7'li telefon için W7-01 kodu kullanılıyor.

WP7'li telefonlarının hepsinin birbirine benzer olacakları söylenirken, belirgin farklarının ise sadece dış görünüşte ufak değişiklikler olacağı belirtiliyor. Aynı işlemciyi ve aynı parçaları kullanan modellerin ana gövdelerinin üreticisi ise Qualcomm. Sene sonuna kadar daha değişik tasarımlı bir kasa sunacak olan Qualcomm, bu değişiklikle birlikte değişik işlemcilerin kullanılmasını ve farklı tasarımların oluşturulabilmesine olanak sağlayacak.

Prototipler tıpkı eski telefonlar gibi

Mobile-Review'daki makalenin yazarının kullandığı prototipin Nokia X7'nin değişik bir versiyonu olduğu ve prototipte AMOLED ekran yerine WVGA ekran kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca QSD8250 yonga setine sahip olan prototipin, HTC Mozart'ı andırdığı da izlenimler arasında.

8 MP kameraya sahip olduğu düşünülen prototip, flaş ve otomatik odaklanma (auto-focus) özelliklerini de içeriyor. Otomatik odaklanma özelliği, Symbian işletim sistemli telefonlardan özellik bakımından ayırt edilebilinmesi için Nokia'nın ürettiği her WP7'li telefonda bulunacak.

Bir diğer prototipin ise E72'ye benzediği belirtiliyor. Belki de üzerine WP7 yüklenmiş olan bir E72 olan prototip, QWERTY klavyeye sahip ve telefonu iş için kullananlara yönelik. Tasarımı ise detaylı olarak henüz bilinmiyor.

Başka bir protorip ise yine üzerine WP7 yüklenmiş olan bir telefon, N8. N8, bilindiği gibi 12 MP'lik bir kamera özelliğine sahip, bu da bu modelin satış aşamasında en öne çıkan özelliği olacak gibi görünüyor. Bu prototipin, WP7'li telefonlar içerisinde "amiral gemisi" yapılmasının düşünüldüğü ise yine belirtilenler arasında. Hatta bunun için telefonda çift çekirdekli bir işlemci ve onun yanında Adreno 320 GPU kullanılması bekleniyor.

Son prototipin ise ucuz parçalar kullanılan dokunmatik ekranlı bir telefon olduğu belirtilirken, Nokia'nın bu telefon ile giriş seviyesi kullanıcılarına hitap etmesi bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1474
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.