2023‘te uzay gemimiz hazır

Türk Hava Kurumu Başkanı: 2023 yılında THK tarafından üretilecek uzay gemisiyle ülkemizden uzaya gideceğiz. Gelin hep beraber uzayda yeni bir Türkiye kuralım

Sinop'ta yapılan Türk Hava Kurumu (THK) bölge toplantısına Genel Başkan Osman Yıldırım da katıldı. Toplantısı öncesinde basın açıklaması yapan THK Genel Başkanı Yıldırım, THK'nın uçak ve motor üretme faaliyetinin 1952 yılında sonlandırıldığını hatırlatarak, "Kurum, 2012 yılında yeniden faaliyete başlayacak olup, 2014 yılında ilk uçakları Türk Bayraklarıyla semalarımızda göreceğiz" dedi.

Yıldırım, hedeflerinin 2023 yılına kadar uzay gemisi yapmak olduğunu belirtti.Sinop Vira Otel'de gerçekleştirilen bölge toplantısına katılmadan önce basın toplantısı yapan THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, kurumun gelecek yıllardaki plan ve projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin 5 yıl içinde dünya havacılığında önemli bir yere geleceğini dile getiren Yıldırım, 2012 yılında da uçak yapımına başlacaklarını belirtti. THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'DÖRDÜNCÜ UÇAK ÜRETİCİSİ OLACAĞIZ'
"THK, 1952 yılına kadar uçak ve motor üretmiş olup, 1952'de bu faaliyetini sonlandırmıştır. 2012'de tekrar bu faaliyete başlayacak olup, 2014'ten itibaren kurumumuzun üreteceği ilk uçakları Türk bayraklarıyla semalarımızda göreceğiz. Bu uçakların tasarımını THK mühendisleri yapacaktır. Türk sanayicisi ve havacılık sektörüyle işbirliği yaparak 2014 yılında kendi uçağımızı kendimiz üreteceğiz. Kurumumuzun üniversitesinin tasarladığı ve projesini yönettiği, kurumumuz ve Türk sanayisinin birlikte üreteceği uçaklar 2014 yılında Türk semalarında uçmaya başlayacaktır. Dünyada bize göre gerçek uçak üreticisi üç ülke var. Biz dördüncü ülke olmak istiyoruz."
'GELİN UZAYDA YENİ TÜRKİYE KURALIM'
THK'nın Türk sanayisiyle ve iş adamlarıyla vizyon projeleri arasında 2023 yılında uzay gemisi yapmak olduğunu belirten Genel Başkan Osman Yıldırım, "Artık bir sloganımız var. 2023 yılında THK tarafından üretilecek uzay gemisiyle ülkemizden uzaya gideceğiz. 'Gelin hep beraber uzayda yeni bir Türkiye kuralım', 'Hayallerinizi Hayallerimiz yaptık,onu gerçekleştirmek için yola çıktık' diyoruz. 2023'ten önce bunu tamamlayarak test uçuşlarına başlamak istiyoruz" diye konuştu. Havacılık eğitim merkezlerinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Yıldırım, üniversitemizin gelişmesinin paralelinde de il ve ilçelerimizde Havacılık Meslek Yüksekokulları'nın kurulmasını planladıklarını söyledi.

Kaynak: DHA
Tarih:
Hit: 945
Yazar: WildWamqireYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.