324 Mac Pro gücünde süper bilgisayar

 

Yeni bir sistem üzerine kurulan süper bigisayar, 324 Mac Pro gücünde olacak

Virgina Tech'in Center for High-End Computing System(CHECS) adı verilen özel merkezi, System X olarak bilinen ve 1.100 G5 tabanlı biligisayarın gücünü birleştiren bir süper hesaplama sistemi 2003 yılında kurulmuştu. System X, olarak bilinen en hızlı üçüncü süper bilgisayarıydı.

Ancak CHECS, bugünlerde yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladı.324 Mac Pro gücünde olacak olan sistemin hesaplama kapasitesi, 12 teraflop (bilgisayarın hızıyla ilgili bir ölçü birimi) yerine 29 teraflop kapasiteye ulaçacak

Kurulan yeni sistemin System X'in yerini almayacağını ifade eden CHECS'in yöneticisi Dr. Srinidhi Varadarajan, bu sistemle ilgili şunları dile getirmiş:"Mühendislik ve bilgisayar bilimi araştırmaları için geliştirilen  üretim makinesi olan System X'ten farklı olarak , yeni sistemin arı bir bilgisayar bilimi araştırma sistemi olması planlanıyor."

 Neden Mac Pro?

System X, 1.100 adet- 2.3 GHz, 64 bit G5 işlemciyi biraraya getiriyordu; toplamda 2.200 çekirdek söz konusuydu.Yeni sistem ise 324 dual-quad 2.8 GHz Xeon işlemciden oluşuyor; toplamda 2.532 çekirdek... Bunun yanında InfiniBand ağı ile bağlanan yeni sistem, System X gibi 20 Gbps yerine toplam 80 Gbps BANT genişliği sunuyor.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 615
Yazar: slam44Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.