3D öldü, yaşasın 6D

Massachusetts Institute of Technology'nin deli bilimadamları, nispeten basit bir sistemle 6 boyutlu görüntü elde etmekte oldukları iddiasındalar.

Amerika'nın meşhur teknik üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, "süper gerçekçi bir görüntüleme sistemi" üstünde çalıştıklarını duyurdular.

Sistemin, eskiden kalemtraşların üstünde bulunan ya da sakızlardan çıkan ve hareket ettirdikçe resmin de hareket ettiği izlenimini veren ekrancıklarınkine benzer bir prensiple çalıştığı tarif ediliyor. Ancak, 6 boyut sistemi, üst üste yapıştırılan iki resmi tek gibi gösteren şerit merceklerin yerine, art arda yerleştirilmiş dört köşe ekranlar ve mercekler kullanıyor. Böylece sadece bakış açısındaki değişikliklere değil, çevresindeki değişikliklere de tepki gösteren; ışığın geliş yönüne, açısına, şiddetine göre gölgeli ve aydınlık alanlar üreten görüntüler elde ediliyor. Sistemde elektronik bir öğe olmadığı gibi, aktif olarak kontrol edilmesi de gerekmiyor.

Pikseli 30 dolara malolduğu için şimdilik sinema, monitör vb. gibi alanlarda kullanıma girmesi mümkün olmayan sistemin, reklamcılıkta denenmesi öngörülüyor.

Sistemin tam olarak nasıl çalıştığına ilişkin video buradan izlenebilir.

            6d

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1644
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.