3D TV Sağlığa Zararlı mı?

 

Günümüzün teknolojisi 3D; TV’lere, monitörlere, bilgisayarlara, konsollara ve aklınıza gelebilecek birçok son kullanıcı ürününe sıçramış durumda. 3D TV’lerin birçok üretici tarafından kullanıcılara sunulması, bu ürünlerin fiyatlarının çok uçuk olmamasını sağlıyor. Şayet bir 3D TV almayı planlıyorsanız önce yazımızı okumanızda fayda var.

Geleceğin teknolojileri konusundaki yazılarıyla, kitaplarıyla ve günümüz bilişim dünyasıyla ilgili yaptığı tespitlerle tanınan konunun uzmanı diyebileceğimiz Mark Pesce, 3D TV almayı düşünen insanlara “ sakın almayın” diyor. Pesce’ye göre 3D TV üreticileri kabul etmese de bu teknoloji insanlarda bir takım bozukluklara neden oluyor.

Üreticiler içerisinde en merhametlisi Samsung sanırım. Firma Avustralya sitesinde 3D TV izlendiği sırada baş ağrısı ve kusma gibi yan etkiler görüldüğüde, kişinin 3D izlemeyi bırakmasını tavsiye ediyor.

Pesce’ye göre 3D TV’ler insan sağlığına zararlı. Avatar’ı 3D izleyenlerin %15’inin de Samsung Avusturalya sitesinde belirtilen şikayetlerle doktorlara başvurması bunun bir göstergesi niteliğinde. Şayet bir 3D TV almak istiyorsanız önce bu belirtilere rastlamamak için, arkadaşınızın 3D TV’siyle ya da mağazada ufak bir test yapmanızı öneririz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 629
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.