3D Zararlı Mı?

2010’da 3D teknolojisi en çok ilgi gören teknolojilerden biri oldu. Televizyon firmalarının bu konuya yaptığı yatırımlar kullanıcıyı çekmeyi başardı. Fakat 3D’nin zararlı olduğu yönündeki söylentiler bu teknolojinin önündeki en ciddi sorunlardan biri.

Nintendo DS’in 3 boyutlu versiyonu 3DS de özellikle çocukların dikkatini çekecek bir ürün. Fakat 3 boyutlu görüntüleri izlemenin çocuklar üzerinde etkileri olabileceği endişesi var. Bu da Nintendo’nun çekindiği bir nokta.

3DS’in uyarılar listesini açıklayayn şirket, konuya çok hassas yaklaştığını gösterdi. 90’larda piyasaya sürülen Virtual Boy adlı ürünleriyle aynı uyarıları yaptıklarını belirten Nintendo, 3D konusunda sektörün genel tutumunu izlediklerini belirtti. Firma, 6 yaşından küçük çocukların göz kasları yeterince gelişmediği için 3D görüntülerden etkilenebileceğini belirtiyor. Bu sebeple cihazda bir 2D kilitleme fonksiyonu mevcut. Yani ebeveynler çocukların 3D oyun oynamalarını engelleyebilecek.

Bu konuda sizlere net bir bilgi sunabilmek adına Sony’nin konuyla ilgili yapmış olduğu bir açıklamayı paylaşacağız;

Sony, geçtiğimiz günlerde 3D ürünleriyle ilgili bir basın buluşması düzenledi. Toplantıda konuşan Teknik Pazarlama Müdürü Mete Emiroğlu, 3D konusunda yapılan uyarıların ‘çok zararlı’ olarak algılandığını belirtti. Ancak bu uyarılar tavsiye niteliği taşıyor.

‘Yetişkinler açısından 3D’nin kanıtlanmış bir zararı bulunmuyor. Sadece 2-3 saatlik bir film izledikten sonra 10 dakika ara vermek gerekiyor. Çocuklar konusunda ise 3D’nin sakıncaları bulunuyor. Fakat belli bir yaşın altındaki çocuklara normal televizyon izlemek de zararlı. Ayrıca göz tansiyonu, göz kayması gibi sorunları olan kişiler için de 3D tavsiye etmiyoruz.

Sonuç olarak 3D konusunda uyarılar yapılması kesin olarak böyle zararlar vereceği anlamına gelmiyor. Baş ağrısı yaptığı yönündeki durumları da psikolojik olarak görüyorum.’

3 boyutlu teknolojilerin göz üzerinde herhangi bir sağlık sorunu yarattığına dair kanıt yok. Elbette gözler ve beyin için yorucu bir aktivite fakat bu durum uzun süreli televizyon izleme ve monitöre bakma gibi durumlarda da oluşabiliyor. Yani bu heyecan verici teknolojiden faydalanmak konusunda içiniz rahat olabilir. Fakat küçük çocukları bu teknolojiden uzak tutmak gerekiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1586
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.