41 milyon kredi kartı bilgisi çalındı

Tarihin en büyük sanal hırsızlıklarından birisi gerçekleşti. Amerika'da görülen davada 11 sanık, dünya genelinde toplam 41 milyon kredi kartı bilgisini çalmakla yargılanıyor.

İnternet üzerinde gerçekleştirilen sanal dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi. Gelmiş geçmiş en büyük "hack" olayı olarak gösterilen davada 11 sanık, dünya genelinde toplam 41 milyon kart bilgisini çalmakla suçlanıyor.

Organize ve çok uluslu olarak hareket eden sanıklar arasında Amerika, Estonya, Ukrayna, Çin ve Beyaz Rusya vatandaşları yer alıyor.

Federal yetkililer zincirin baş halkasında Albert Gonzalez'in yer aldığını bildiriyorlar. Miami'de yaşayan Gonzalez geçtiğimiz günlerde bilgisayar dolandırıcılığı suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmış belge ve kimlik sahteciliği, komplo düzenlemek ve sanal dolandırıcılık yapmaktan suçlu bulunmuştu.

Gonzalez ve arkadaşlarının, tedarikçi firmaların kablosuz ağlarını izlemiş olduğu ve teknik yetersizliklerden dolayı oluşan güvenlik deliklerinden geçerek milyonlarca dolar değerinde kimlik ve kart bilgisine eriştikleri bildiriliyor.

Yetkililer edinilen bu bilgilerle sanıkların çalınan numaraları farklı kartlara bastırıp çoğaltarak para çekme makinelerinden binlerce dolar para çektiğini ifade ediyor. Numaraların bir kısmı ise kara borsada satılıyor.

Gonzalez ilk olarak 2003 senesinde Gizli Servis tarafından benzer suçlamalarla yakalanmış ve ceza almadan "hacker" olarak dolandırıcılık yapan kişilerin yer aldığı forumlardan bilgi sızdırması şartıyla gözetim altında tutuluyordu. Ancak savcıların ifadesiyle Gonzalez suç işlemeye devam etti ve anlaşmayı tek taraflı olarak bozdu.

Türkiye ile bağlantısı var

Kart numaralarının satılması konusunda Ukrayna vatandaşı Maksym Yastremsky ve Estonyalı Aleksandr Suvorov suçlu bulunurken, suçlamalarla ilgili ilginç bir olay daha ortaya çıktı. İkilinin çalıntı numaraların bilgisini uluslararası pazarda Temmuz 2007 ayında Türkiye'de tatil yaparlarken satmaya çalıştıkları belirlendi. Yastremskiy'in iadesi konusunda Türkiye'ye başvuran ABD yetkilileri şimdi suçlamalar hakkında sanıkları yargılıyor.

Bugüne kadar zincirleme soygun olayında ne miktarda paranın çalındığı henüz belirlenmedi. Ancak tahminler ilgili rakamın toplamda 1.6 milyon doları geçtiği yönünde.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 691
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.