6 çekirdekli intel Core i9

İntel'in Gulftown kod adlı, altı çekirdekli ilk masaüstü işlemcisinin gerçek adı belli oldu. 32 nm'lik Westmere mimarisi ile üretilecek olan modelin adının Core i9 olacağı iddia ediliyordu. Ancak Intel'in yayınladığı bir belgede bu tahminlerin boşa olduğu ortaya çıktı. Intel, altı çekirdekli Gulftown'da da Core i7 isminden vazgeçmiyor.

Çin kaynaklı bir teknoloji sitesi olan PCOnline.com.cn'de yayınlanan bir yol haritasında altı çekirdekli Gulftown'ın gerçek adı Core i7 980X Extreme olarak geçiyor. Belgede yeni işlemcinin sadece adı yazmıyor elbette. X58 yonga setli ve LGA 1366 soketli anakartlarda kullanılabilecek olan altı çekirdekli Core i7 980X Extreme'in 3,33 GHz'de çalışacağı belirtiliyor.

Gulftown ya da yeni adıyla Core i7 980X Extreme'in piyasaya çıkış tarihi hakkında ise yeni iddialar ortada dolaşmaya başladı. Daha önceleri 2010'un birinci çeyreğinde çıkacağı belirtilen işlemcinin, ikinci çeyreğe sarkabileceği konusunda söylentiler var. Altı çekirdekli işlemcinin fiyatının ise 1000 $ civarında olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1010
Yazar: reatonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.