8 Gb’lık Bellekler Yolda MetaRAM

AMD’den ayrılan yöneticilerden Fred Weber’in yeni projesi MetaRAM’ın ilk ürünleri konusunda bilgiler netleşmeye başladı. Ars Technica sitesinin haberine göre, firma DIMM bellek modüllerinin kapasitelerini 2 ile 4 kat arttıracak teknolojiler geliştirmekte. Firmanın teknolojisiyle geliştirilmiş, her biri 8 GB kapasiteli DDR2 belleklerin çok uzak olmayan gelecekte, sadece bir kaç ay içinde piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

MetaRAM, bellek modüllerine bu yüksek kapasiteyi iki yöntemle sağlamış. Kullanılan yöntemlerden birisi, bellek yongalarını üç boyutlu olarak dizip istifleyerek, bir modül üzerine çok daha fazla yonga yerleştirmek. Firmanın asıl başarısıysa, kendi geliştirdikleri bazı yönlendirme işlemcilerinde yatıyor. Bellek modüllerinde yer alacak bu işlemciler sayesinde okuma ve yazma işlemleri doğru şekilde yönlendirilerek 8 GB kapasite yaratılıyor.

MetaRAM kendisi bellek üretip satmak yerine, hazırladığı teknolojiyi üreticilere lisanslayacak. Firmanın ilk olarak Hynix ve SMART Modular firmalarıyla anlaştığı belirtiliyor. Sunucu cephesinden ismi belirtilmeyen bir firmanınsa, bu ürünleri kullanarak 256 ve 512 GB kapasiteli modeller duyuracağı belirtilmiş.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1258
Yazar: HolyDemonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.