AB internete yeni düzen getiriyor

Avrupa Birliği Komisyonu, internet yasasını yeniden düzenliyor. Özellikle alışverişte tüketici hakları için önemli iyileştirmeler söz konusu.

Avrupa Birliği Komisyonu, AB ülkeleri dahilinde geçerli olacak yeni bir internet yasası önerisi getirmeye hazırlanıyor. 27 ülkeyi ilgilendiren önerilerde tüketici hakları temelinde, alışveriş garanti ve iade şartları, satın alma süreci ve sonrası gibi pek çok konuda önlemler getiriliyor.

Buna göre getirilecek öneri paketinde yer alan bazı yenilikler şöyle;

Tedarikçiler ürün açıklamalarını satıştan önce açık şekilde yayınlamak zorunda olacak. Ürün tesliminin en çok 30 gün içerisinde yapılması garanti edilecek, müşterilerin siparişten vazgeçme süresi ise 14 gün içerisinde gerçekleşebilecek. Eğer ürünlerin tedarik sürecinde problem yaşanırsa kullanıcılara 7 gün içerisinde geri ödeme yapılacak.

Avrupa çapında internetten alışveriş yapan 150 milyon kullanıcı olduğu, bunun beşte birlik oranının ise yurtdışı siparişlerin oluşturduğu biliniyor. Öte yandan bir ülkede 198 Euro olan ürün bir diğerinde 254, 276 veya 306 Euro gibi fiyatları bulabiliyor. Bu doğrultuda Komisyon da satıcıların web sitelerinde ücretlerle ilgili detaylı açıklamaların yer almasını öneriyor. Satın alma esnasında otomatik olarak işaretli gelen ve fiyata eklenen bazı ek maliyetler ise yasaklanıyor. Böyle durumlarla (kullanıcı isteği dışında kandırmaya yönelik) karşılaşılırsa, kullanıcıya geri ödeme yapılması zorunlu hale gelecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 644
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.