ABD Hükümeti’nden Apple ve Google’a Mektup Var

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz ay mobil işletim sistemlerinde gizlilik sorunu patlak vermişti. Android ve iOS’un kullanıcılarının bilgilerini ve gittikleri her yeri depoladığı basına sızmıştı. Bu tartışmalar üzerine Google ve Apple uzun bir süre sessiz kaldıktan sonra suçlarını kabul etmişlerdi. Ardından iki firma da güncelleme paketleri yayınlayarak, takip sistemlerini kaldırdıklarını duyurmuşlardı. Ancak birileri firmaların bu hamlesinden pek de tatmin olmuşa benzemiyor.

ABD senatörlerinden Al Franken, Apple CEO’su Steve Jobs ve Google CEO’su Larry Page’e hitaben bir mektup yazdı. Franken mektupta; iki firmadan da “açık ve anlaşılabilir gizlilik politikası” yayımlamalarını istedi.

Franken mektubunda bu isteğinin gerçekleştirilmesi halinde; gizlilik politikaları Federal Tüketici Koruma Yetkilileri tarafından incelendikten sonra iki firmanın da firma güvenlerini yeniden sağlayabileceklerini belirtti. Franken bahsettiği gizlilik politikasında; kullanıcı bilgilerinin üçüncü parti öğelerde minimum şekilde kullanılacağının firmalar tarafından taahhüt edilmesini ve kullanıcıların da bilgilerinin hangi durumlarda, nerelerde kullanıcılacağının belirtilmesi gerektiğini vurguladı.

Apple App Store ve Android Market ile Apple ve Google’ın mobil dünyayı değiştirebilecek yegane şirketler olduğunu belirten Franken, kullanıcıların gizliliğinin korunması için, öncelikle Apple ve Google’ın hareket geçmesi gerektiğini çünkü Android’in ve iOS’un bu pazarı şekillendirdiğini düşündüğünü aktardı.

Gizlilik savunucularının iki firmaya da öfkeli oldukları aşikar. Bu öfkelerinin sebebi de oldukça doğal. Bunu bilen ve durumun ehemmiyetinin farkında olan Franken, firmaların tek yapmaları gereken şeyin; uygulama mağazasındaki lokasyon bazlı bir uygulamanın gizlilik politikasında, konum bilgilerinin depolanıp depolanmayacağını, nasıl kullanılacağı ve üçüncü şahıslarla paylaşılamayacağını açıkça belirtmeleri ve buna uymaları gerektiğini söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 495
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.