ABD Ordusu İnternet‘te Dükkan Açıyor

 

Büyük risk alarak kendi uygulama dükkanını açmaya hazırlanıyor!

Ordunun yazılım ihtiyacını karşılamak için

Eğer bütün bürokratik ve güvenlik engelleri aşılırsa, ABD ordusu Ağustos ayında kendi yazılım dükkanını açacak. Bu dükkandan askerler ordunun ihtiyaç duyduğu yazılımları kendi bilgisayarlarına ve hatta cep telefonlarına indirebilecekler.

Ama herkese açık olmayacak. Kullanıcı adı ve şifre gerekecek

Wired'a göre, Apple Store ve ötekiler gibi herkese açık olmayacak bu sistem. Ordu Bilgi Ağı gibi intranetlerden kullanıcı adı ve şifre alacak olan askerler ihtiyaçları olan yazılımları duyuracaklar, bu yazılımlar diğer ordu mensupları ve tasarımcılarca böyle bir ortamda tartışılabilecek ve ordu için uygulamaların geliştirilmesi sağlanacak. Özetle hedef askeri ihtiyaçlara cevap verecek uygulamaların geliştirilmesini sağlayacak bir eko sistem yaratmak. Ayrıca uygulama dükkanını siber saldırılardan koruma adına güvenli bir DOD server'ından hizmet vermesi planlanıyor.

Dükkan açıldığı takdirde ilk önce hali hazırda var olan, geçen sene ordu yarışmasında üretilen, uygulamalar sergilenecek. Şu an için Android telefonlar için üretilmiş 17 ve İphone'lara uygun üretilmiş 16 uygulama mevcut imiş.

Cep telefonlarının ordu malı olması gerek

Bu projenin hayata geçirilmesinde en büyük zorluklardan biri cep telefonları olarak görülüyor. Herşeyden evvel bu cep telefonlarının piyasadan edinilmemisi ordu tarafından üretilmesi gerekiyor. Ancak bu takdirde bu uygulama dükkanına entegre edilebilirler ve askerler buradan ürün indirebilirler.

Ordu, şu an devletin finanse ettiği savunma danışmanlığı şirketi MITRE'nin ürettiği, kendi akıllı teleforunu prototipi için Google Android Os'u test ediyor olmasına karşın devlet hiç bir cep telefonunun kendi ağlarından veri alması için yeteri derecede güvenli olduğunu onaylamış değil.

ABD ordusu cep telefonlarını aynen bir tüfek gibi askeri bir mühimmat olarak görüyor

ABD ordusu askerlerin aynen bir silah taşır gibi askeri amaçlı bir akıllı telefon taşımalarına yönelik hedefi kapsamında henüz herhangi bir işletim sistemi ya da mobil gereç üzerinde uzlaşmış değil.

Bu sistemde bir sızıntı Wikileaks'ten dahi pahalıya mal olabilir ABD için

Ordu araç gereçlerinde kullanılacak yazılımların üretilmesi ve geliştirilmesine yönelik askeri anlamda böylesi stratejik uygulamaların bulunduğu bir uygulama dükkanın kapısını siber hırsızların kırması ise, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en ciddi siber sızıntıya yol açabilir aynı zamanda.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 625
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.